En İyilerGenel YemeklerLİSTELER

İstanbul’un En İyi 7 Turşu Suyu Adresi

Turşu limonla mı yapılır yoksa sirkeyle mi? Daha bundan bahsedince bile ağızda sulanmaların başladığını tahmin ediyoruz. Kışın soframızdan eksik etmediğimiz turşu bir yana ilaç niyetine içilen turşu suyu bir yana. Biz de, İstanbul’daki en iyi 7 turşu adresini sizler için araştırdık. Tabii gitmişken sadece suyundan değil kıtır kıtır turşularından da yemelisiniz.

1- Asri Turşucusu, Beyoğlu

Unutulmaz Neşeli Günler filmine ev sahipliği yapmış Asri Turşucusu 1913 yılından bu yana lezzetli turşularıyla gönüllerin yıldızı. Turşu suları ne çok tuzlu ne de çok ekşi. Tam kıvamında. Turşu çeşitleri de çok zengin. Çünkü salatalık, bamya, lahana, domates, biber, brokoli, karnabahar, acur, patlıcan, pancar ve daha sayamadığımız çeşit çeşit turşuları var.

Adres: Kuloğlu Mahallesi, Ağa Hamamı Sokak, No 9/A, Beyoğlu, İstanbul Telefon: 02122444724

2- Soydan Turşucusu, Beşiktaş

Beşiktaş Çarşı’da yaşayan bir tarih Soydan Turşucusu. Sirkenden yaptıkları turşular Bursa’dan geliyor. Lahana, domates, salatalık, pancar, erik, kornişon gibi leziz turşularının lezzeti bir yana turşu sularının bir yana. Acı biber sosu, salça, sarmalık yaprak, sirke, şalgam suyu, limon ekşisi ve elma sirkesi de mekanda bulabileceğiniz diğer ürünler. Ayrıca, Ortaköy ve Bakırköy’de de bulunuyor.

Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Şair Leyla Sokak, No 19, Beşiktaş, İstanbul Telefon: 02122593202

3- Petek Turşuları, Beyoğlu

1992’den bu yana Beyoğlu Balık Pazarı’nda Petek Turşuları. Özellikle kiraz ve kayısı turşusu çok meşhur. Beyoğlu çevresindeyseniz ayak üstü leziz turşu sularından içmemek olmaz.

Adres: Dudu Odaları Sokak, No: 1/D, Balık Pazarı, Beyoğlu, İstanbul Telefon: 02122440518

4- Özcan Turşuları, Kadıköy

1935 yılından şimdiye kadar Kadıköy Çarşı’da turşunun her çeşidini kuran bir aile işletmesi Özcan Turşuları. Özellikle acılı turşu suları çok meşhur. Hem leziz turşu suyundan hem de fasulyeden havuca, karnabahardan patlıcana, lahanadan kavuna kadar birçok çeşidini bulabilirsiniz.

Adres: Osmanağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sok. No:7, 34710 Kadıköy, İstanbul Telefon: 02163363756

5- Tarihi Pelit Turşucusu, Kurtuluş

Kurtuluş Caddesi’nde daha mekana yaklaşmadan kokunu alacağınız turşu ve turşu suları ile meşhur bir diğer adreste Tarihi Pelit Turşucusu. Acılı veya acısız turşu sularıyla turşu krizinize ilaç gibi gelecek. Ve tabi lezzetli turşularının da tadına bakmadan olmaz.

Adres: Feriköy Mh. Kurtuluş Cad. No: 121/A, İstanbul Telefon: 02122326630

6- Hacı Salih Dede Turşuları, Kemerburgaz

1956’dan beri değişmeyen lezzet sloganıyla iddaalı turşuculardan biri de Kemerburgaz’da yer alan Hacı Salih Dede Turşuları. Burada turşu suyu satılmıyor ikram ediliyor. Erik, kiraz, lahana, havuç, acur, bamya gibi 20’ye yakın turşu çeşidi bulunuyor.

Adres:  İstanbul Caddesi No.56/A Kemerburgaz, İstanbul

7- Hacı Zafer Turşucusu, Eyüp

Hacı Zafer Turşusucu’nda özellikle sarımsak turşusu denenmeli. Lahana ve salatalığa limon; fasulye, domates ve pancara sirke yakışır” diyerek uzmanlıklarını belli ediyorlar.

Adres: Alibeyköy Mahallesi, Gazi Osmanpaşa Cd. 4/A, 34060 Eyüp/İstanbul Telefon: 02126279131

(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum Instagram Hesabımızı takip etmeyi unutmayın!)

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

One thought on “İstanbul’un En İyi 7 Turşu Suyu Adresi

  • Acıbadem turşuları meşhur diye biliyorduk bilgi sahibi de olduk sayenizde teşekkür ederiz yazınız için.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir