Bunları Bilelim

Japon Kahvaltısı Nasıl Olur?

Japon Kahvaltısı Nasıl Olur?

Ekim ayı sonunda Tokyo, Japonya’ya hızlı bir ziyaret gerçekleştirdik. Elbette günlerimiz ağırlıklı olarak sushi ve ramen restoranlarını dolaşmakla geçti ancak kahvaltısı ile övünen bir toplumun fertleri olarak ilgimizi bir konu daha fazlasıyla celbetti: Japon Kahvaltısı.

Şimdi hazırsanız açıklıyoruz. Evet, Japonlar kahvaltıda sushi ve çiğ balık yiyor ama geleneksel Japon kahvaltısında daha fazlası da var. 

Öncelikle modern dünyaya ait zihninizde oluşan tüm kahvaltı görüntülerini unutun. Geleneksel bir Japon kahvaltısı, bildiğiniz tüm kahvaltı deneyimlerinden farklı. Adeta öğlen ve akşam yemeklerinde yiyeceğiniz bir ana öğün yemeği gibi.

Peki bu öğünde ne var? 

Buharda pişirilmiş pirinç, miso çorbası (mayalanmış soya fasulyesi ezmesi ile yapılan bir çorba), protein ağırlıklı bir yiyecek, (ağırlılı olarak kızarmış balık ya da yumurta) tsukemono isimli Japon turşusu, nori (kurutulmuş deniz yosunu), natto (fermente edilmiş soya fasülyeleri) ve kobachi isimli taze sebzeler. Elbette içecek olarak da yeşil çay. Ancak bu yeşil çay bizdeki sallama poşet yeşil çaylarla karıştırılmasın, Matcha ismi verilen ve günümüz süper gıdaları arasında kabul edilen, antioksidan deposu toz bir çaydan bahsediyorum. 

Dikkat ettiyseniz dünyanın en rafine mutfaklarından birine sahip Japon mutfağı, kahvaltısı ile tam bir kişinin bir öğününü karşılayacak türde ve de içeriğindeki yemekler yine de yağlı, kızarmış ya da ağır değil.

Geleneksel bir Japon kahvaltısının içeriği;

Bu içerikleri biraz daha detaylandıracak olursak;

Buharda Pişirilmiş Pirinç (Gohan)

Buharda haşlanmış beyaz pirinç (hakumai), ya da kahverengi pirinç (genmai). Bir Japon kahvaltısında olmazsa olmaz karbonhidratların başında geliyor.

Miso Çorbası (Miso Shiru)

Fermente soya fasülyesi ezmesi olan miso ve dashi (yosun suyu) ile yapılan geleneksel bir Japon çorbası. Bu çorba bu iki anne madde başat olmak üzere taze soğan, tofu, kızarmış tofu, kum midyesi, deniz yosunu, Japon mantarı v.b. öğelerle  çeşitlendirilebiliyor. 

Fermente Soya Fasülyesi (Natto)

Natto daha çok buharda pişirilmiş pirinç üzerinde yüksek proteine sahip bir unsur olarak Japon kahvaltısına dahil ediliyor. Soya sosu, ve kurutulmuş palamut rendeleri (katsuobushi) ile fermente edilmiş bu soya fasülyelerinin tahmin edebileceğiniz gibi kuvvetli bir aroması var. 

Kızarmış Balık (Yakizakana)

Balık Japonlar için kahvaltı için kuvvetli bir protein kaynağı. Ya tavada ya da fırında ızgara edilip servis ediliyor. Kahvaltıda en çok tercih edilen balık ise somon. İkinci sırada tercih edilen balık ise kurutulmuş istavrit.

Pickled Vegetables (Tsukemono)

Japon kahvaltısında olmazsa olmazlardan biri de tsukemono isimli bir garnitür turşu. Aslında her türlü pirinçli yemeğin de eşlikçisi. En önde gelen tsukemonoların başında umeboshi denilen erik turşusu geliyor. 

Kurutulmuş Deniz Yosunu (Nori)

Marine edilip kurutulmuş deniz yosunu da Japon kahvaltısında mutlaka olması gereken lezzetlerden biri. Özellikle buharda pişirilmiş pirinç ile eşleşiyor. Denizi yosunu içine katık edilen pirinçler dürüm haline getirilip soya sosu eşliğinde mideye indiriliyor. 

Garnitür sebzeler (Kobachi)

Sebze yemek de Japon kahvaltısında oldukça yaygın. Özellikle küçük porsiyonlar halinde servis edilen bu sebzeler kobachi ismiyle biliniyor. Daha çok buharda haşlanarak pişirilen bu sebzeler olmazsa taze bir salata yerine ikame edebiliyor.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Japon Kahvaltısı Nasıl Olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir