Genel Yemekler

Matcha Çayı Nedir?

Matcha Çayı Nedir?

Matcha, her ne kadar bildiğimiz yeşil çayın öğütülerek toz haline getirilmiş versiyonu olduğu düşünülse de aslında Japonların rafine mutfak anlayışıyla ciddi bir şekilde yetiştirilip, ayıklanıp, kurutulup öğütüldükten sonra daha başka tekniklerle de harmanlarak üretilen çok özel bir çaydır. Ayrıca günümüzün süper gıdaları arasındadır. Yeşil çay bitkisinin ilk olarak 10.yy’da Çinlilerden Japonlara getirildiği öne sürülmektedir.

Japoncada (ma) toz haline getirilmiş, (cha) ise çay demek. Yani karşımızda oldukça yoğun ve şifalı bir çay var. Aslında “Matcha” bildiğimiz çay bitkisi ama Japonların ele alış biçimi hikayeyi tamamen farklılaştırıyor ve Matcha’yı bambaşka bir yere koyuyor.

Nasıl mı?

Matcha Çayının Hazırlanışı

Çay hasadına 20-25 gün kala bitkinin üzeri örtülerek güneş ışığı ile ilişkisi kesilir. Bu durum bitkinin büyümesini yavaşlattığı gibi yaaprakların da daha yeşil olmasını sağlar. Böylece çay yapraklarındaki klorofil miktarı artırılmış olur. 20 gün sonunda üzeri örtülen yeşil çay yaprakları hasat edilir. Yeşil çaydan farklı olarak yapraklarda sap ve damarlar toplanır ve güneş ışığına maruz bırakılmadan hızlıca kurutulur. Daha sonra çok ince bir şekilde öğütülüp elenerek pazara sunulur. Matcha çayının kıymetini şöyle izah edelim: 30 gram matcha elde etmek için bir saatlik öğütme süresi gerekmektedir.

(Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın!)

View this post on Instagram

TÜRKİYE’DE BÖYLE RESTORAN VAR MI? . Gözlerinizin önünden farklı farklı sushilerin 🍣🍣resmi geçit töreni yaptığını düşünün 🙄☺️ Conveyor Belt Sushi denen bu sushi restoranları çeşidi Tokyo’da oldukça yaygın ve bu renkli tabakları beklemek kesinlikle havaalanında bavul beklemekten daha eğlenceli ☺️✌🏼En nihayetinde karnınız doyuyor . Sizler için böyle bir restoranı videoya çektik, sesi açınca bolca bağırış çağırış da duyacaksınız . Ne dersiniz, böyle bir yer Türkiye’de de gitmez mi? Afiyetler . 🇬🇧Conveyor Belt Sushi Restaurant in Tokyo . #harbijaponya #japonya #japan #sushi #nigiri #🍣 #conveyorbeltsushi #biginjapan #foodporn #sushivideos #foodvideos #foodvids #harbiyedik #harbiyiyoruz

A post shared by © Harbiyiyorum.com 👉🏼 Yemek (@harbiyiyorum) on

Matcha Çayı Nasıl İçilir?

Yetişkinler 1-2 fincan matcha tozunu demleyerek içebilir. 80 derece suda bir fincan içine 1 tatlı kaşığı matcha çayı ilave edilip karıştırılarak 4-5 dakika demlenme süresinden sonra içilebilir. Ayrıca yurtdışında matchalı dondurma, matchalı kurabiye, matchalı smoothie çeşitleri de gözlemlenmektedir.

Matcha Çayının Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Matcha üretimi sırasında çay bitkisinin en kıymetli olan en üst genç yaprakların kullanılması çayın kalitesini belirleyen en önemli faktördür. İyi bir matcha çayının kalitesi içiminin yumuşaklığı, suda rahatça erimesi, kum gibi bir yapıda olmaması ve parlak ve canlı renkte olmasından anlaşılabilir. Üretiminin zahmetli olmasından ötürü piyasada yeşil çaya göre yüksek maliyet ve satış fiyatlarına sahiptir. Bu yüzden mutlaka işin uzmanı ve güvenilir satış noktalarından alınması gerekmektedir.

Dünyanın En Kıymetli Antioksidanı: Matcha Çayı

Matcha polifenoller, kateşin ve klorofil içeren süper antioksidan aktiviteye sahip bileşenler açısından oldukça zengindir. İçeriğinde L-theanineve teofilin gibi aminoasitlerin bulunması onu süper bir içecek yapar. Şöyle bir karşılaştırma yapalım. Matcha yeşil çaya oranla 137, goji berry’ye göre 6, bitter çikolatay göre 7, yaban mersinine göre 17, nara göre 15, brokoliye göre 50, ıspanağa göre 124 kat fazla antioksidan içerir. Tüm bu özellikleri sayesinde matcha çayı antioksidanlar açısından dünyanın en kıymetli çayı ve süper gıdalarından biridir.

100 gram matcha tozu besin değerleri;

  • Enerji 344 kalori
  • Toplam karbonhidrat 45,2 gram
  • Diyet lifi 32 gram
  • Toplam yağ 7,2 gram
  • Protein 27,2 gram

Matcha Çayının Sağlığa Faydaları

1. Antioksidan Özelliği (Kansere Karşı Koruyucu)

Matcha çayında bol miktarda bulunan polifenollerin sadece kanser hücrelerini engellemekle kalmayıp kanser hücrelerini yok ettiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Günde iki bardak içeceğiniz matcha çayı bağışıklık sisteminizi güçlendireceği gibi kansere karşı da en üst düzeyde koruma sağlayacaktır.

2. Kilo Vermeye Destek

Matcha’da bol miktarda kateşin bulunur. Yüksek oranda kateşin alımı yağ yakımını hızlandırır ve bel çevresindeki yağları inceltir. Matcha bu bağlamda kilo ve yağ düşmanı bir süper gıdadır.

3. Hafıza ve Konsantrasyon Artırıcı

Japonlarda meditasyon öncesi hafıza ve konsantrasyonu artırmak için içilen matcha gerçekten içerdiği L-theanine sayesinde psikoaktif özelliklere sahip bir aminoasittir. Beyindeki alfa dalga aktivitesini artırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca kan basıncını düşürüp, gevşeme sağlamaktadır. Matcha çayı konsantrasyon artışı sağlar ve zihni rahatlatır. Yüksek konsantrasyon gerektiren işlerde çalışanlara özellikle tavsiye edilir.

4. Enfeksiyonlarla Mücadele Özelliği

Matcha çayı bileşenlerinde çeşitli bakteri, viral ve mantar enfeksiyonlarına karşı mücadelede etkili olan bir aminoasit bulunur. Bu aminoasit hepatit B, hepatit C virsülerini, ayrıca herpes (uçuğa neden olan virus)  ve zararlı mantar, bakteri ve patojenlerin vücutta gelişmesini önleyici özelliklere sahiptir.

Not: Matcha için önerilen günde 1-2 fincandır. Nadiren de olsa doz aşımında yan etkiler görülmektedir. İshal, uyku bozukluğu, kardiyak aritmi ve irritabl bağırsak sendromu gibi.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Matcha Çayı Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir