Gurme Haber

Jon Favreau’nun Chef’ini İzleyin!

Efendim yeme-içme işindeyim deyip de vizyonlarda sessiz sedasız oynamakta olanChef” filmini izlemedim demek olmazdı. Siz de yeme-içme işindeyseniz, ya da kendiniz öyle hissediyorsanız bu filmi mutlaka seyretmelisiniz! Neden mi? Çünkü kendinizden bir parça göreceksiniz. Biz de önceki gün gidip sinemada izledik ve büyük keyif aldık.

Konu özetle şöyle: Amerika’da bilinen bir restoranda ağırlıklı olarak Fransız yemeği yapan şefimiz, bir gün büyük bir yemek eleştiri blog sahibi tarafından ziyarete gelineceğini öğrenince klasik menüyü değiştirip hazırlık yapmak ister. Ancak patron (Dustin Hoffman) “burası benim mekanım aslanım öyle her eleştirmene menü değişmez” diye ağalık yapınca, eleştirmen gelir ve akabinde şefimize kaldıramayacağı şekilde okkalı/pis bir yazı yazar. (Biz hiç kimseye sitemizde öyle yazı yazmıyoruz. Bak yukarıda Allah var!)

Carl Casper‘ın (Şefimiz) bu durum ağrına gider ve sosyal medya özürlü haliyle bilinçsizce hareketlere girişir. Sonrasında ise olaylar gelişir. İşsiz kalır, kaybedenler kulübüne adım atar v.b. Ancak eski karısının eski kocası (ilişkileri siz düşünün artık) sayesinde kendine ikinci el bir yemek arabası edinerek Amerika’yı turneye çıkar. Yaptığı şey ise Küba Usülü Sandviçler‘dir. (Cubanos)

Kısa bir süre içinde fenomen haline gelen Carl hayatının en önemli evresine adım atmış olur.

Hikaye son derece sevimli, çekimler son derece “Food Porn” denilecek tatlarda. Şahsen ben filmi izledikten sonra Üsküdar’daki kokoreç imalatçısı “Güneş Kokoreç“ten yatık kokoreç alıp akşamları Caddebostan’da satmayı bile düşündüm.

Yönetmen yemeklerde gösterdiği ince zevki kadınlarda da göstermiş. Ne biliyim hep sarışın tanıdığımız bir Scarlett’i (Scarlett Johansson) esmer halde izlemek için bile gidilir. (Yani limonlu keki, bir de çikolata parçacıklı deneyin hesabı) Ayrıca Kolombiya asıllı (kadife tenli olur bunlar genelde) bir afetimiz (Sofia Vergara) var ki onu da ayrı bir seveceksiniz. (Adeta yıllanmış şarap mübarek)

Yani her anlamda gurme bir filmden bahsediyorum size.

Chef ayrıca son derece iyi ele alınmış sosyal medya öğeleri barındırıyor. Yani içinden bir de sosyal medya eğitimi çıkar. O derece!


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Jon Favreau’nun Chef’ini İzleyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir