Genel Yemekler

Kadayıf Dolması Nedir?

Kadayıf Dolması Nedir?

Erzurum mutfağı denince ilk akla gelen tatlı şüphesiz kadayıf dolması… Kadayıfın sarmaya bürünmüş haline Erzurum’da tanık olabilirsiniz. Memleketin en özel tatlısı olan kadayıf dolmasının detayına geçmeden önce, tel kadayıfın da bir geçmişi olduğunu hatırlatmak isterim.

Selçuklular dönemine kadar uzanan bir geçmiş hem de! Tel kadayıf, Selçuklu ve Anadolu beylikleri döneminde sofralarda ve aşhanelerde yerini alarak ve öyle ki sultanların özel olarak istediği tatlı olarak yemek tarihine adını yazdırmıştır…

Tel kadayıfın Erzurum’da ünlenmiş hali ise, içi bol cevizle sarılıp yumurtaya bulandıktan sonra kızartılarak şerbetle taçlandırılan kadayıf dolmasıdır. Çekilmiş cevizler kadayıfın arasına yerleştikten sonra sarılarak dolma haline gelir, ardından yumurtayla buluşup, yağda çıtır kıvama gelene kadar kızarır.

Üstüne sıcak şerbet eklenince soğuması için beklenir. Yerken de tadı damağınızı bir güzel sarar! Erzurum’da özellikle iftar sofralarının vazgeçilmezi olarak tahtını hiçbir tatlıya bırakmaz. ‘Sıcakken kokusuyla insanı yemeğe davet eden, şerbetiyle ağız ballandıran nefis lezzet’ benzetmesi abartısız olmaz.

Erzurum’da yaprak sarma marifeti bir yana kadayıf sarmak bir yana… Memlekette öncelik hüner kadayıf sarmasında. Erzurum’da hemen her evde kadayıf dolması yapılıyor. Ama bir gezgin olarak Erzurum’a yolunuz düşerse kadayıf dolmasının adresi Muammer Usta’da soluklanın, kadayıf dolmasının tadına varın ve tadına doyamadan da dönün! Kendisi günde 2000 kadayıf dolması sarabilen büyük bir emekçi.

Şimdi soluğu Erzurum’da alabilirsiniz… Afiyet kadayıf dolmasından olsun!

 

 
One thought on “Kadayıf Dolması Nedir?

  • mutlumekan

    Blogunuzu ilgiyle takip ediyorum. Yemek yapmak isteyen ama beceriksiz olanlar için daha detaylı açıklama yaparsanız çok daha iyi olacaktır :)) bu arada yemek sektörüyle ilgili ben de birşeyler karalıyorum. Ziyaret ederseniz memnun olurum. Mutlumekan.com

Yorumlar kapatıldı.