Kadıköy’de İskender Nerede Yenir? Kebapçı İskender, Kadıköy, İstanbul

Eskiden döner yatıkmış, sonra onu ayağa kaldırmışlar. Döner şahlanınca ismi de onu şahlandıranın ismi olmuş. Yani: İskender. Yatay halde dönen ette yapılan bu inovasyonun verdiği heyecanla İskender Efendi, bu ete bir takım modifikasyonlar daha eklemek istemiş. Neticede döneri pişirirken diksen bile yer çekimi diye bir şey var. Her halükarda o döner yatık servis dilecek bir kere! Bunun üzerine o dönerin altına pide sermiş, üstüne de domates sosu ve tereyağ dökmüş. Yanına da yoğurdu yapıştırmış. Farklılaşan bu ürün de İskender diye anılır olmuş… Tabi bütün bu olaylar 1860’lı yıllarda Bursa’da cereyen buluyor. Sonrası sahiplenme, ürün geliştirmeler, taklitler, rakipler, v.b.

Gerçi biz bunlarla ilgilenmiyoruz. Kadıköy denen koskocaman muhitte Bursa’dan kalkıp gelmiş dişe dokunur tek İskender‘i yapan Kebapçı İskender ile ilgileniyoruz. Zaten burası da İskender Efendi‘nin torunlarının yeri. Üstelik torunları da dükkanın başında. Yani kalkıp İstanbul’a kadar gelmişler. Demek ki doğru yerdeyiz.

kebapci-iskender-kadikoy-02

İskender bir kebaptır sevgili okur. Çünkü döner de bir kebaptır. Döner ister yatık dönsün ister dikik dönsün kebaptır. Ama her dönen şey kebap değildir elbette. Mesela gerçek manada bir kebaptan söz ediyorsak eğer o odun ateşinde pişirilmelidir. İşte Kebapçı İskender‘de bunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu önemli!

Sonra o dikey dönen et koç eti olmalıdır ve yağsız et olmalıdır. Başında da iyi bir döner ustası durmaldır. (Fotoğraftan bizim ustanın ne kadar klas bir usta olduğunu anlayabilirsiniz. Saçlar George Clooney edasında ağırmış. Türk kası önde, baş dik ve arkada. Kolda ise Spartacus kazağı.) Bunlar tabii ilk gereklilikler.

Sonrasında salça sosunuz adam gibi olacak, tereyağınız tereyağı gibi olacak, döner dışında ağızda lezzeti dalgalandıracak bonfile parçaları ve şiş kebapçıklar olacak. Etin altına kararında pide serilecek. Yanına da en iyisinden yoğurt yapıştırılıp -biz yanına yapıştırtmıyoruz o ayrı- şıra ile servis edilecek.

İşte doğru İskender Kebap ritüeli bu.

kebapci-iskender-kadikoy-03

Bir de eğer bir yerlerde İskender Kebap ritüelinden bahsediliyorsa eğer, o zaman tüm İskenderci ataları bir arada görmeniz gerekliliği de var. İskender isminde birçok yerde salçalı döner yiyebilirsiniz elbet, zira işte bu dediğimi başka bir yerde bulmanız gerçekten zor. Yani İskender’i İskender’in tarihi ile birlikte yemek!

Ata’ya saygı tarihe saygıdır. Biz de buna şahit olduk. Sunak önünde yemek yer gibi hissettik kendimizi.

Ayrıca gittiğimizde 4.kuşaktan Sabit ve Ersin İskenderoğlu oradaydı. Hatta kapı önünde fotoğrafımızı da Ersin İskenderoğlu çekti. Sağolsun hala işlerine büyük dedelerinden aldığı heyecanla devam ediyorlar. Gerçi sıkıntı yok. Biz de aynı heyecanla ata kebabını midemize indirmeye devam ediyoruz.

Bir okuyucumuzdan az evvel mail gelmiş;
“Sayın hocam, bazı ecnebi menülerde ‘alexander kebab with yoghurt’ şeklinde görüyoruz. Bu kullanım doğru mudur Allah aşkına?” diye soruyor.

El Cevap: Hayır canım, hayır. “İskender” bir markadır. Bir marka hangi dilde olursa olsun marka olduğu dildeki haliyle telaffuz edilir. Umarım net anlaşılmıştır.

Esselatu vesselam!

kebapci-iskender-kadikoy-04

Kebapçı İskender
Rıhtım Cad. PTT Yanı. Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 3360777

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

9 thoughts on “Kadıköy’de İskender Nerede Yenir? Kebapçı İskender, Kadıköy, İstanbul

 • 29 Ocak 2015 tarihinde, saat 11:07
  Permalink

  Iyi Gunler,
  Iki kere ayni arkadasimla farkli zamanlarda gittim ve denedim. Her ikisi icin de hayatimda yedigim en kotu iskenderdi diyebilirim.
  Itiraz edecek olmustuk hic orali olmadilar bile. Kotu servis, kotu tat. Fiyati da bu kotu performans icin cok yuksek. Kesinlikle bu sohreti ve fiyati hakeden bir sube degil. Cok buyuk hayalkirikligina ugradigimi hatirliyorum. Uzulmustum. Sevgi ve saygilarimla.

  Yanıtla
 • 11 Şubat 2015 tarihinde, saat 12:05
  Permalink

  Caddebostan’daki Uludağ’da iskender yemeden yazdınız herhalde bu yazıyı

  Yanıtla
  • 11 Şubat 2015 tarihinde, saat 12:07
   Permalink

   bu tartışma uzar :)

   Yanıtla
   • 28 Mayıs 2015 tarihinde, saat 15:46
    Permalink

    Evet bence de uzar! :-)

    Yanıtla
  • 28 Mayıs 2015 tarihinde, saat 15:46
   Permalink

   Herhalde. Caddebostan Uludağ’daki iskender daha da mi kotuydu? Yazik!

   Yanıtla
 • 12 Haziran 2015 tarihinde, saat 12:50
  Permalink

  Kesinlikle katiliyorum,inanilmaz yüksek fiyatlar ,berbat bir servis,iskender çok kötü değil ama beklenilen ve bu fiyatin karsiligi tat değil…Bir daha aslaaaa….

  Yanıtla
 • 06 Aralık 2018 tarihinde, saat 17:14
  Permalink

  Anlamsizlik seviyesinde yuksek fiyatlar, yani 1,5 iskender (bir bucuk) suan itibariyle 67,5TL. Yani yaninda bir.icecek veya tatli iaterseniz 100 TL’lik olup cikarsiniz… İskenderi ise farkli bi his yaratmadi bende. İcindeki pideler sert ve kuruydu. Kesinlikle kapisinin onunden dahi gecmeyin.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: En İyi 7 Harbi Kadıköy Mekanı - 2019 -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir