En İyilerLİSTELER

En İyi 7 Harbi Kadıköy Mekanı – 2019

Kadıköy’ün hiç eskimeyen, semtin has mekanlarıyla karşınızdayız. Lahmacuncusundan iskenderine, soğukçusundan uykulukçusuna kadar her şey bu listede. İşte Kadıköylünün yere göğe sığdıramadığı o mekanlar. İşte, En İyi 7 Harbi Kadıköy Mekanı.

1- Sayla Mantı, Kadıköy

Et ve hamur. En sevdiğimiz ikili. Başka ülkelerde mantı bizimkine kıyasla Guliver’in Devleri Ülkesi gibi kocaman ama bizim ülkemizde mantı dediğin ince işçilik, çok emek ve yürek gerektiriyor. Bu yüzden memlekette doğru mantı yapan ve bunu sürdürülebilir kılan yer çok az. Bunlardan biri de Kadıköy’ün en eski lokantalarından biri; Sayla Mantı. Kuruluş 1969. Sayla Mantı’da porsiyonlar mukavvi. Bir buçuk porsiyon bizi çok açken güzelce doyurdu. Duble yerseniz şişersiniz. Bir porsiyon yerseniz tadına varırsınız.

Adres: Caferağa Mahallesi, Nailbey Sk. No:32, 34710 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 449 08 42

Kadıköy'de En İyi Mantı Nerede Yenir?

2- Kebapçı İskender, Kadıköy

Kadıköy denen koskocaman muhitte Bursa’dan kalkıp gelmiş dişe dokunur tek İskender‘i yapan Kebapçı İskender. Zaten burası da İskender Efendi‘nin torunlarının yeri. Üstelik torunları da dükkanın başında. Yani kalkıp İstanbul’a kadar gelmişler. 

Adres: Rıhtım Cad. PTT Yanı. Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 3360777

iskender-kebap-kebapci-iskender-01

3- Meşhur Menemenci, Osmanağa, Kadıköy

Meşhur Menemenci isminin hakkını veren bir mekan. 2005 senesinden bu yana hizmet veriyor. Burada envai çeşit menemen yiyebilirsiniz. Sucuklu, peynirli, kaşarlı, sosisli, pastırmalı, kavurmalı, tavuklu, kıymalı, zeytinli, patatesli hatta  tavuklu menemenleri bile var. Menemenler özel sahanlarda sunuluyor. Pastırmalı, sucuklu, peynirli ise gidince gözünüz kapalı sipariş vermeniz gerekenlerden.

Adres: Osmanağa Mah. Pavlonya Sok. No:16/A Kadıköy – İstanbul Tel: 0216 3366308

4- Ekspres İnegöl Köftecisi, Kadıköy 

Kadıköy merkezde İnegöl köfte yiyebileceğiniz gerçek bir köftecilik müessesesi Ekspres İnegöl Köftecisi. Fabrika gibi. Örnek alınası.

Adres: Caferağa Mahallesi, Muvakkıthane Caddesi, No 13/A, Kadıköy, İstanbul
Tel: 0216 3361520 – 0216 3472537

5- Borsam Taş Fırın Lahmacun, Kadıköy

Antep usulü, Urfa usulü, ister çıtır çıtır, ister sarımsaklı bol malzemeli… Milletçe sevdiğimiz bir lezzet lahmacun. İstanbul’da sayısız lahmacuncu var lakin bu işi hakkıyla yapan usta ve mekan sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Hal böyle olunca olunca, her kesimden insanımızın ortak damak lezzeti lahmacunun en iyisini sunanların peşine düştük. İlk akla gelen duraklardan biri de,  Kadıköy’de  2 şubesiyle yıllardır aynı lezzetli lahmacunu sunan Borsam Taşfırın oldu.

Adres: Rıhtım Cad. Reşit Efendi Sok. No:1/A Kadıköy, İstanbul Tel: 02163494323

6- Asker Abinin Yeri, Kadıköy

Asker Abinin Yeri aslında bir büfe. Özellikle de geceleri acıkanlar adına içine her şeyin konduğu soğuk sandviçleri ile öne çıkan (Bkz. Soğukçu Çağlar) hesaplı bir büfe üstelik. Lakin biz burada önceleri tost, sonraları daha fantazik tost, sonra soğuk sandviç ve en nihayetinde bir öğlen “E, başka ne var mönünüzde?” diye sorarak “Uykuluk” olduğunu idrak ettik. yemeği her zaman her yerde bulmak kolay olmuyor; işte uykuluk da bunlardan biri.

Adres: Rasimpaşa mah. İzzettin Sok. No:1/B Kadıköy, İstanbul
Tel: 0216 3304700

Kadıköy'de Uykuluk Nerede Yenir?

7- Fırat Dürüm Evi (Zahir Usta)- Soğukçu Çağlar, Kadıköy

Zahir Usta yıllar içerisinde tezgahtan dükkana terfi ediyor ve bir ocakbaşı dürümcüsü açıyor. Bunun ismi de Fırat Dürüm Evi oluyor. Ancak işe gece gelmeye ve sabah gitmeye devam ediyor. Soğukçu tezgahını da oğlu Çağlar Ürün‘e teslim ediyor. Çağlar’da 10 yıldır bu işi ziyadesiyle ve geliştirerek yapmaya devam ediyor. Şimdi burada standart bir sandviçin içinde ne var diye soracak olursanız pastırma, kavurma, amerikan salatası, salam, sucuk, beyaz peynir, kaşar, tereyağı, zeytin ezmesi, domates, salatalık turşusu diye sayarız… Lakin biz amerikan salatası ekletmeden yiyoruz. Şarküteri ürünlerinin çoğu Coşkun’dan…

Adres: Tayyareci Sami Sokak. Rıhtım Caddesi Arkası
Tel: 0216 3361068

Harbiyiyorum’u Instagram’da takip etmeyi unutmayın!
Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

One thought on “En İyi 7 Harbi Kadıköy Mekanı – 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir