En İyilerLİSTELERMeze

İstanbul’un En İyi Mezecileri

Ana Yemeklerin Tahtını Sallayan Mezeleriyle İstanbul’daki En İyi Meze Yapan Topam 15 Mekan

Rengarenk görüntüsüyle iştah açan, kokusuyla daha tatmadan bizi mest eden mezeler… Yorucu bir günün sonunda bir kadeh içkinin yanında aradığımız ya da sevdiğimiz insanlarla birlikte çevrelediğimiz bir masada mutluluğumuza ortak ettiğimiz mezeler…

Şüphesiz ki mezeler Türk mutfak kültüründe önemli bir yere sahip. Balık, et, bakliyat, sebze gibi hemen hemen akla gelebilecek her yiyecekten yapılabilen mezeler doyurucu olduğu kadar besleyici olma özelliği de taşımakta. Bu anlamda bir sofrayı hem görsel hem de lezzet olarak bir şölen haline getiren mezeler ana yemeği bile kolaylıkla tahtından edip tüm ilgiyi üzerinde toplayabilmekte.

Muhabbet dolu kalabalık sofraları renklendirip zenginleştiren mezeler, alkol kullanan/kullanmayan herkesin vazgeçemediği lezzetlerden. Mezelerin tüketim alanı oldukça geniş. Yılbaşı sofralarında, her türlü özel gün, davet ve organizasyonlarda yer alan ordövr tabaklarında, meyhanelerde, lokantalarda, beş çaylarında, misafirlerimize hazırladığımız sofralarda, hatta ve hatta vegan sofralarında mezeler her daim karşımıza çıkmakta. 

Özellikle misafirlerimize hazırlayacağımız sofralarda ana yemek yanına birkaç çeşit meze hazırlamak zaman ve emek istediğinden bazen oldukça yorucu olabiliyor. İşte bu noktada mezeciler günlük ve taze olarak hazırladıkları mezeleriyle kurtarıcımız oluyor. Böyle durumlarda İstanbul’da hangi mezecilerden meze alabiliriz diye düşündük ve sizin için de bir liste yapmaya karar verdik. Öncesinde Instagram hesabımızda da bir anket düzenleyip İstanbul’un en iyi mezecilerini sizlere sorduk tabii.

İşte mezesiyle gönlümüzü çalan, bizi altüst eden İstanbul’un en iyi mezecileri.

1. Tuşba Uzman Mezeci

Şişli Pangaaltı civarında yer alan Tuşba Uzman Mezeci 1969’dan beri meze sevenlere hizmet veriyor. Ermeni mutfağı ağırlıklı olan mezeleriyle İstanbul’un birçok noktasından müdavimi olan mezeci günde ortalama 30- 40 çeşit meze çıkartıyor. Ciğer, köz patlıcan, atom, girit ezme, topik en sevilen lezzetlerinden. 

Adres: Bozkurt, Ergenekon Cd. 27/A, 34375 Pangaaltı/ Şişli/ İstanbul
Tel: 0212 247 13 42

2. Tuana Meze Evi

2005 yılından beri Kurtuluş’ta hizmet veren Tuana Meze Evi kaliteli ve lezzetli mezeleriyle meze sevenlerin bir diğer uğrak yeri. Mezenin yanı sıra şarküteri bölümüyle de göz dolduran Tuana Meze Evi’nde zeytinyağlı yaprak sarması, arnavutciğeri, mercimek köftesi, tarama, topik öne çıkan lezzetlerinden. 

Adres: Feriköy, Kurtuluş Cd. No: 58 D:1, 34377 Şişli/ İstanbul
Tel: 0212 230 36 00

3. Katina Meze Evi

Katina Meze Evi 2018’den beri Cihangir’de hizmet veren sevilen mezecilerden. “Keyifli masalara” mottosuyla müşterilerine meze üreten Katina Meze Evi mevsime göre değişiklik göstermekle birlikte günde ortalama 35-40 çeşit meze çıkartıyor. Topik, Antep usulü kuru patlıcan ve kuru biber dolması, ah bir ateş, havuçlu zerdeçallı fava, vişneli yaprak sarma beğenilen lezzetlerinden. 

Adres: Cihangir Mh. Cihangir Cd. Lenger Sk. No: 5/A, 34433 Beyoğlu/ Taksim
Tel: 0546 442 12 46

*En yen lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip edin.

4. Müşterek Meze

Kurtuluş’ta hizmet veren Müşterek Meze, Müşterek Meyhane’nin yan markası olarak 2020 yılında açıldı. “Meyhanecilerin elinden, meyhane mezesi” mottosuyla müşterilerine taze ve lezzetli mezeler üreten Müşterek Meze’nin en beğenilen mezeleri ise girit ezmesi, topik, avakadolu karides, çerkeztavuğu.

Adres: Bozkurt, Baysungur Sk no:95, 34375 Şişli/İstanbul
Tel: 0505 703 79 23

5. Emek Meze Evi

Feriköy’de bulunan Emek Meze Evi kendi ürettikleri lezzetli mezeleriyle müşterilerinin beğenisini kazanan mezecilerden. Barbunya pilaki, içli köfte, şakşuka, mercimek köftesi Emek Meze Evi’nin beğenilen lezzetlerinden.

Adres: Feriköy, Baruthane Cd. No:77, 34377 Şişli/ İstanbul
Tel: 0212 235 77 78

6. Tadal Meze Evi

1938 yılından beri İstanbul’daki en eski mezecilerden biri olan Tadal Meze Evi lezzetli mezeleriyle şehrin en sevilen mezecilerinden. Günlük ve taze ürettikleri kaliteli mezeleriyle birçok müdavimi olan Tadal Meze Evi’nin özellikle yılbaşında kapısında uzun kuyruklar oluşuyor. Türk, Yunan, Ermeni mutfağına ait çeşitli mezeleriyle müşterilerinin beğenisini kazanan Tadal Meze Evi’nin en sevilen lezzetleri arasında lahana sarma, yaprak sarma, tarama, arnavutciğeri, topik yer alıyor.

Adres: Bozkurt, Ergenekon Cd. 29/A, 34375 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 296 83 78

7. Üsküdar Meze Evi

Anadolu Yakası’nın beğenilen mezecileri arasında yer alan Üsküdar Meze Evi özenle seçilmiş el yapımı mezeleriyle meze severlerin uğrak yerlerinden. En çok ilgi gören mezeleri arasında zeytinyağlı yaprak sarma, fellah köftesi, çerkeztavuğu, humus, içli köfte yer alıyor.

Adres: Murat Reis, Çavuşdere Cd. No:132 D:A, 34674 Üsküdar/İstanbul
Tel: 0216 695 11 20

8. Mezeci Metin

Yaklaşık 50 yıldır meze severlere hizmet veren Mezeci Metin Erenköy’ün göz bebeği olan ve İstanbul’da beğenilen mezecilerinden. Günlük ürettikleri kaliteli mezeleri sayesinde kapısında uzun kuyruklar oluşabiliyor. Başta Erenköy olmak üzere İstanbul’dan birçok ziyaretçisi olan Mezeci Metin’in en beğenilen mezeleri arasında levrek marin, lakerda, tarama, çiroz, atom, çalı salata, humus yer alıyor.

Adres: Erenköy, Can Apartmanı, Taşmektep Sokağı No:42/A, 34738 Kadıköy/İstanbul
Tel: 0216 567 22 51

9. Annem Zeytinyağlı Meze

Anne eli lezzetinde mezeler üreten Annem Zeytinyağlı Meze birbirinden güzel mezeleriyle Beşiktaş’ta hizmet veriyor. Meze severler için çeşitli mezeleri günlük ve taze olarak üreten Annem Zeytinyağlı Meze’nin beğenilen lezzetleri arasında zeytinyağlı yaprak sarma, mercimek köftesi, kısır, kuru dolma yer alıyor.

Adres: Türkali, Şht. Ali Kerem Mergen Sk. 14/A, 34357 Beşiktaş/İstanbul
Tel: 0212 259 00 34

10. Mayko Meze Evi

Cihangir’de Firuzağa göbeğinin yakınlarında yer alan küçük ama seveni çok bir mezeci Mayko Meze Evi. Mezeleri günlük taze olarak hazırlanıyor. Müdavimlerinin en beğendiği mezelerin başında arnavutciğeri, çerkeztavuğu, köpoğlu, körili patates, levrek marine, humus ve atom geliyor.

Adres: Kuloğlu, Altıpatlar Sk. No:2C, 34433 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 0212 243 88 29

11. İkinci Meze & Bowl

Kadıköy Moda’da 2021 yılından beri meze üreten İkinci Meze & Bowl, özel tabak kombinasyonları ile deneysel mezeler üreten ve meze severlerin ilgisini cezbeden bir mezeci. Kendi bowl kasenizi 5 soğuk ve 1 sıcak olarak kendiniz oluşturabiliyorsunuz. Ekşi elmalı pancar salatası, avokadolu iç pilav, vegan içli köfte, fellah köftesi, çilekli kısır en beğenilen lezzetlerinden.

Adres: Caferağa, Ağabey Sk. no:35/a, 34710 Kadıköy/İstanbul
Tel: 0216 821 24 42

12. Çiftlik Meze Evi

Bostancı’da yer alan Çiftlik Meze Evi meze severlerin bir diğer uğrak yerlerinden. Mezelerinin lezzetlii ve taze olmasıyla müşterilerinin beğenisini kazanan Çiftlik Meze Evi’nde girit ezmesi, enginar kalbi, ciğer ve humus öne çıkan mezelerinden.

Adres: Bostancı, Balkan Sk., 34744 Kadıköy/İstanbul
Tel: 0216 362 01 29

13. Nebras Yemek Market

Kartal Anatolium Avm içerisinde yer alan Nebras Yemek Market son dönemlerde meze konusunda Kartal ve civarında adını duyuran bir diğer mezeci. Aslında sadece mezeci olarak tanımlanamaz. Kahvaltı ve yemek konusunda da oldukça başarılı. Birbirinden renkli, çeşitli mezelerinin taze ve lezzetli olması nedeniyle müdavimleri her geçen gün artmakta. Nebras’ın ilk açılan bir diğer şubesi de Pendik’te müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. Amerikan salatası, deniz börülcesi, kabak çiçeği dolması, maş fasulyesi salatası beğenilen lezzetlerinden.

Adres: Soğanlık Yeni, Soğanlik D-100 Kuzey Yanyol No:72 /202, 34880 Kartal/İstanbul
Tel: 0533 131 75 46

14. Tutku Meze

Maltepe’de yer alan Tutku Meze 2000 yılından beri kaliteli mezeleriyle müşterilerini memnun ediyor. Taze ürünlerle günlük hazırlanan oldukça fazla meze çeşitleri var. Yılbaşı, bayram ve tatil günlerinde oldukça kalabalık olabiliyor. Humus, çiğ köfte, haydari, köpoğlu, akdeniz acılısı, ciğer öne çıkan mezeleri arasında yer alıyor.

Adres: Altayçeşme, Şht. Taner Çelikdemir Sk No:12, 34843 Maltepe/İstanbul
Tel: 0216 459 50 80

Sofralarınızı kolaylıkla hazırlarken, evde yemeğiniz yokken veya canınız sadece meze çektiğinde gidip alabileceğiniz mezeciler listemiz şimdilik bu şekilde. Listede bu mezeci de kesinlikle olmalı dedikleriniz varsa yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekleriz.

Afiyetle kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir