Sakatatlar

Kadıköy’ün Meşhur Pak Ciğercisi’nden Arnavut Ciğeri Tarifi

Her yerde “Arnavut Ciğeri” tarifi var ama 1927 yılından beri sakatat satan abilerin bizzat verdiği tarifin internette herhangi bir yerde bulacağınız tariften daha farklı olacağını düşündük. Üstelik sürekli Pak Ciğercisi‘nden alışveriş yaptığımız için bu tarifin gelecek nesillere aktarımı için sitemizde yer bulmasını özellikle istedik.

*Daha önce dışarıda denediğimiz en iyi arnavut ciğeri örneklerini de daha önceki yazılarımızda bulabilirsiniz.

Arnavut Ciğeri bazen kriz gelmişçesine bizi kendine çeken ve ayda mutlaka 1-2 kez hasretle yediğimiz bir yemek. Annemizin tarifi bir yana dursun, o soğanın ciğerle muhteşem buluşması bizim için cennet sofrası ile eşdeğer. İşte bu ihtişamlı sakatat Pak Ciğercisi‘nin reçeteli tarifi ile huzurlarınızda.

Arnavut Ciğeri Tarifi

Efendim olayımız şu;

Arnavut Ciğeri İçin Gerekli Malzemeler

 • 1kg dana ya da kuzu ciğer
 • 1 su bardağı un
 • 1 baş iri soğan
 • 1 demet maydanoz
 • 1 iri havuç

Arnavut Ciğeri’nin Yapılışı

Ciğeri bir süzgece boşaltıp birkaç dakika kanını akıtın. (Kesinlikle yıkamayın!) Sonra süzdüğünüz ciğeri bir tepsiye alarak üzerine unu ilave edin ve elinizle unun bütün ciğer parçalarına yayılmasını sağlayın.

Bir elekle ciğerin üzerindeki un fazlasını eleyin. Sonra iyice kızdırılmış bol yağda 4-5 dakika karıştırarak kızartın. (Ciğerin uzun süre kızartılması sertleşmesine neden olur. Bunu önlemek için aldığınız bir ciğer parçasını ortadan ikiye bölün. İçinden kan çıkmıyorsa pişmiş demektir.)

Ayrı bir yerde havucu rendeleyin ve servis yapacağınız kabın altına maydonozla birlikte yayın. Ardından üzerine kızartılmış ciğer boşaltın. Bunların da üstüne piyazlık doğranmış ve ciğerden kalan kızgın yağda 5 dakika çevrilmiş olan soğanı ilave edin. En üste ise kekik ve kırmızı pul biber serperek sıcak sıcak servis yapın. 1 kg. ciğeri pişirme tencerenizin büyüklüğüne göre 2 veya 3 partide pişirin.

Evet, anladınız mı? Haydi bakalım herkese afiyet olsun! Dağılabiliriz…

Pak Ciğer – Kadıköy
Tel: 0216 3372436

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “Kadıköy’ün Meşhur Pak Ciğercisi’nden Arnavut Ciğeri Tarifi

 • Muharrem

  Gerçektende bildiğimiz tariflerden çok farklı. Yıllarca ciğeri ziyan etmişiz demek. Anladığım kadarıyla ciğeri yağda kızartıyoruz. Çok ilginç. Şoktayız.

  Yanıtla
  • Güzel kardeşim aferin sana çok bilgilisin. Ama şunu da bil ki bu ülkede karaciğerin sakatat olduğunu bilmeden yiyen insan sayısı da bu ülkenin nüfusunun yarısı kadar. İnsanlar et diye yiyor. Yani senin gibi kültürlü arkadaşların bu ülkede sayısı çok az ve senin gibilere çok ihtiyacımız var. Keşke sitemizde yazar olsan, yazı yazsan. Ne kadar seviniriz. Kıymetli ve farklı tariflerini dinlemeyi çok isteriz.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir