DönerFatih

Kapalıçarşı’da En İyi Tırnaklı Pide Arası Et Döner Nerede Yenir? Meşhur Dönerci Şahin Usta, Fatih, İstanbul

Şimdi genel kabul görmüş döner yasalarına göre ideal bir döner böyle koyun ve dana eti karışık olacak. Yağı, suyu akacak. İnce yapraklar halinde kesilecek ve mümkünse ustası onu parçalamadan adeta kocaman bir tabak içi gibi kesecek. Lakin yeryüzünde öyle bir ideal döner yok. Biz gelin sizi kalın kesim, esnaf işi döner yapan Meşhur Dönerci Şahin Usta‘ya alalım.

Esnafın bol olduğu yerde doğru lezzetler vardır. (Yazın bir yere!) Kapalıçarşı’da esnaftan bol bir şey olmadığı için hali hazırda doğru lezzetlerden de çok oluyor tabii.

Dört insanın ve bir döner tekerinin zar zor sığdığı Dönerci Şahin Usta dükkanı işte bu doğru noktalardan biri. Lakin kategorisi bugüne kadar hep yanlış ele alnmış. Zira Şahin Usta ideal dönere yakın bir döner icra etmeye çalışmıyor, tamamen kendi yarattığı kategoriden ilerliyor. Başarısı da buradan geliyor.

“Peki ne yapıyor?” diye soracak olursanız; Şahin Usta “Tırnaklı Pide Üzeri Sumakla Harmanlanmış Soğanlı Döner” yapıp satıyor diyebiliriz. Doyurucu ve yumiş pide, etler dişe geliyor ve sumakla yoğrulmuş soğan olayı çok güzel.

[wdi_feed id=”1″]

Şimdi gelin olaya daha yakından bakalım. Bir kere döneri kıyma, et karışık. Lakin yılların deneyimi ile en ideal dengeye ve lezzete ulaşmış durumda. Daha sonra kestiği döner parçaları tamamen bir tırnaklı pidenin düz tarafını dolduracak şekilde kare ve dikdörtgen kesim. Onları da zaten pidenin yüzeyine puzzle gibi kaplıyor. (Kapladığı zeminin üstüne ikinci kat çıkmıyor yalnız.) Kestiği et parçaları ise gayet kalın. (Zaten kalın olmazsa o tırnaklı pide içinde et dişe gelmez. Sonra “adam içine döner koymamış” dersiniz.) Bir diğer farklılığı da daha önce hiç bir dönercide rastlamadığımız sumakla yoğrulmuş beyaz soğan. Kesinlikle bu üçleme olayı bambaşka buudlara taşıyor. Böylece Dönerci Şahin Usta kesinlikle herhangi bir dönerciden farklılaşıyor.

İnce nüanslar, küçük dükkan, kapıda sıra, sumaklı soğan, tırnaklı pide üzerine kalın kesim dişe dokunur etler ile Meşhur Dönerci Şahin Usta işte bu yüzden kendi kategorisini yaratmış sevgili harbi yiyenler. Bu da onu başarılı kılan en büyük unsur.

Mesela keşke bazı dönerciler de nevale olarak tuzla ovulmuş kırmızı soğan kullansa. Böyle minik lezzet dokunuşlarının öğünün genel lezzeti üzerine öyle dramatik etkileri var ki…

Neyse efendim. Ne demiştik? Esnaf işini bilir. Eğer orası yıllardır esnafa hizmet verebiliyorsa, her türlü boklamalı yoruma rağmen kıymetli demektir.

Ne demiştik? Şahin Usta herhangi bir döner ekmekçi değil! Şahin Usta, tırnaklı pide üzeri sumakla harmanlanmış soğanlı döner yapan bir Kapalıçarşı esnaf lezzet noktası.

Kavramları birbirinden ayırabilmemizi ve nesnelere doğru isimleri vermemizi sağlayan ilmi veren rabbimize hamd-ü senalar olsun. Galiba gurmelik böyle bir şey.

Haha!

Vesselam.

Meşhur Dönerci Şahin Usta (Kuruluş 1969)
Mollafenari Mahallesi, Kılıçcılar Sk. No:5, 34120 Fatih/İstanbul
Tel: (0212) 526 52 97
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Kapalıçarşı’da En İyi Tırnaklı Pide Arası Et Döner Nerede Yenir? Meşhur Dönerci Şahin Usta, Fatih, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir