FalafelKadıköyKapanan Restoranlar

Kadıköy’de Falafel Nerede Yenir? Çaylak Çay Evi, Bahariye, Kadıköy (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Yaklaşın bakalım. Size çok enteresan ve bir o kadar da keyifli bir yerden bahsedeceğiz. Kadıköy’de Kocaeli Güzel Sanatlar Mezunu iki heykeltraşın açtığı sıradışı ve bir o kadar da samimi bir yer: Çaylak Çay Evi. Başında Ata ve Emine var. Öncelikle ikisi de çok tatlılar; bunu cebe koyun! Şimdi devam edelim..

Önünden geçerken tam olarak bir kafe mi, yoksa bir sanatçı atölyesi mi olduğunu anlayamıyorsunuz ama kaldırımdaki mini minnacık masalara oturmayı hayal ettiğiniz ve bunu başardığınız anda işin büyük kısmını halletmiş oluyorsunuz.

Kapının önünden geçerken aşağıya bakıp “Nereye oturacağız, bakalım?” diye sorduğumuzda ve Emine’nin mahçup bakışlarına kattığı küçücük masaları göstermesiyle mekana aşık olduk, dostlar.

Şimdi önemli bir nokta: Ata da Emine de mezun olur olmaz bir heykel atölyesi açmışlar ama bakmışlar ki burası Türkiye; o halde bir çaycı açalım da hiç değilse ekmeğimize bakalım demişler.

Kadıköy'de falafel nerede yenir? Çaylak Çay Evi

Bir süre bu küçücük mekanda çay yapıp satmışlar ama daha sonra Ata içindeki Hatay’lı canavarı serbest bırakmış ve humus v.b. Hatay mezeleri olsun, Hatay usulü içli köfte olsun ara sıcaklardan denemeleri en nihayetinde falafel ile taçlandırmış.

Bizce falafel bu dükkan için bir mihenk taşı. Nohut ve bakla ezmesi olan falafel daha çok Filistiiler ve Museviler tarafından paylaşılan ve daha çok dürüm olarak sunulan ayaküstü yemek. Ancak burada Falafeli biz porsiyon olarak istedik.

Gelen tabağın sunumu gerçekten bir heykeltraşın izlerini taşıyordu. Biz Hatay’lı Ata’nın elinde falafel porsiyonlarımızı yerken bu sokağın ne kadar güzel olduğunu düşündük. Hemen dükkan önündeki masada bir arkadaşları da plastikten parti gözlükleri yapıyordu. Türk sanatı biliyorsunuz artık partilerde devam ediyor.

Ata ayrıca bize daha sonra Hatay usulü içli köfte sundu. Bir de bir gün sözleştik; Tepsi Kebabı yapacak.

Arkadaşlar (Ata ve Emine) bahtınız açık olsun!

Çaylak Çay Evi - Kadıköy

Çaylak Çay Evi
Osmanağa Mahallesi, Soner Sokak, No 10/A, Kadıköy, İstanbul
Tel: 0535 8429070

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir