Kapanan Restoranlar

Midtown’da Pastrami Nerede Yenir? Carnegie Deli, Manhattan, New York (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Efendim bundan yıllar evvel New York’da bir pastramici yazmıştık. O uptown Manhattan’daydı. Şimdi yavaş yavaş aşağıya iniyoruz ve Central Park‘a yakın bir yerlere konserleri ile marka olmuş Carnegie Hall’un hemen karşısında bulunan Carnegie Deli’ye geliyoruz. İşin tuhafı Carnegie Deli de fecii marka olmuş bir restoran.

Neden? Çünkü Manhattan’da sunulan Pastrami ve Corned Beef örnekleri gerçekten mukavvi, protein ve görsel açıdan oldukça zengin yemekler. Üstelik çok lezzetliler. Çok şükür ki Manhattan’da her üç yerde de Pastraminin tadına baktık.

Şimdi Pastrami’nin uzunca hikayesini buradan okuyabilirsiniz ama kısaca bahsedecek olursak Pastrami ve türevleri Koşer yemekler. Yani Yahudiler için helal olan yemekler. Bu demektir ki bu yemekler Müslümanlar için de helal. Yani Carnegie Deli de diğer Pastramiciler gibi helal yemek sunuyor.

pastrami-carnegie-deli-new-york

Bu noktaya değindikten sorna Carnegie Deli’nin kapısının önündeki sıradan bahsetmek lazım. Hanımlar ve beyler içeri girmek için en az bir saat ayırmanız gerekebilir. Yani şaka değil. Sıra o kadar uzun oluyor işte. Bizim o gün doğum günümüz olduğu için kendi kendimize “Aman yea. Başka işin ne var ki? Dur bekle işte, ne olacak?!” gazı verdik ve bekledik.

Hatta o kadar ki tek kişilik masada yer olmayınca gelen teklif üzerine sırada hemen önümüzdeki Chicago’dan gelen amcayla birlikte oturduk ve “Evladım bu bir porsiyon çok büyük hem de çok pahalı, bölüşelim pliz.” lafzına tabii olduk. Yani bölüştük yahu! (Ya amca saçmalama ben bundan tek başıma iki tane yerim diyemedim. İngilizcem yetmedi bu ayılığa…)

carnegie-deli-midtown-manhattan

Neyse efendim iki adet “Tap Water – Tep Vadır” diye söyleniyor ve ortaya bir tane de pastrami söyledik. 10 dakika sonra anasonlu çok tahıllı ekmeğin arasında ılıkça insan azmanı et dilimleri önümüzde beliriverdi. Biz de Chicagolu amcamla “Ow, wow! ” çekmeye başladık. (Oww wow’un bizdeki karşılığı Oy Oy Oy Maşallah!) Ama öncesinde garnitür olarak biri 1 günlük, diğeri de 5 günlük beklemiş kornişon turşular geldi tabii. (Genelde bu Pastramicilerde bir standarttır.)

Hal böyle olunca Chicagolu amicomla önce önümüze gelen pastraminin bolca fotoğrafını çektik sonra da birbirimizle henüz tanışmadığımız 20 dakika önceki halimize hızlıca döndük. (Yerken kimse kimseyi tanımıyor.)

Ama nasıl yiyoruz var ya. Sanki kıtlıktan yeni çıkmışız gibi. Amcam yarım söylediği için bin pişman ama makul açıklamalarla “İyi yaptık, bölüştük, yoksa fazla gelirdi falan…” diye asında beynine ama görünürde bana doğru sesli sinyaller göndermeye çalışıyor. Yoksa mümkün değil doymadık. Saçma bir kere!

İçimizden “He amcam he!” diyoruz ve bir sonraki Pastrami durağımız; Manhattan’daki Pastramicilerin tillahı, New York efsanesi “Kat’z Deli” ye doğru ilerliyoruz. İşte o Downtown’da…Onun için sıkı durun.

Amcam bilmiyor ki biz bir harbi yiyiciyiz.

Hadi bakalım…

Gidenlere şimdiden kolaylıklar, afiyet olsun.

Not: Ayrıca burası Cheesecake’i ile de meşhur. Yeriniz kalırsa bir dilim de ondan söyleyin.

carnegie-deli-manhattan-new-york

Carnegie Deli
854 7th Ave, New York, NY 10019 USA
Tel: (212) 757-2245

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Midtown’da Pastrami Nerede Yenir? Carnegie Deli, Manhattan, New York (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

  • selim

    deneyemeden gitti :((

    CARNEGIE DELI NEW YORK AT 854 7TH AVENUE IS CLOSING ON DECEMBER 30, 2016.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir