Kapanan Restoranlar

Şişhane’de Panini Nerede Yenir? Milkbar Coffee & Panini, Beyoğlu, İstanbul (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Çocukluğumuz Şişhane‘de geçti. Tahtadan yapılan yarış arabalarıyla yokuş aşağı kaymak ve ayaklarınla tabanlarını eritene kadar fren yapmak her çocuğa nasip olan şeylerden değildir. Hele bu aksiyonu Beyoğlu belediyesini arkana alıp yapıyorsan tadından yenmez. Bize bunu yaşadık. Şükür!

Şişhane’de evimizin hemen altındaki bakkal, büfe v.b. hepsi kapandı malum. (Safi Meyhane var ya, hah onun üstü bizim evdi işte, şimdi otel olan hani) Ama hala Şişhanede kapı gibi ayakta duran en klas erkek berberinin yanında, İtalyan tatlat taşıyan şirin bir mekana geçtiğimiz haftalarda ziyaret gerçekleştirdik. İsmi: Milkbar Coffee & Panini.

Güzeeeel!” dedik içine girerken. Şimdi bu Panini v.b. işler İtalyanların soğuk sandviçleri hafifçe ısıtmasıyla farklılaşan lezzetler. Bizdeki tost gibi dümdüz yapmıyorsun da sandviçin soğuğunu kırıyorsun diyelim. İtalya’da Panini söylerken “Uno sandivichio pör favor!” dedikten sonra “Caldo!” -kaldo diye okunur- derseniz size sandviçinizi ısıtıp da verirler.  Anladınız tabii, “caldo” sıcak demek! İsteyene soğuk da var tabii.

Konuyu bağlıyorum, hazır mısınız? Milkbar’da da aynen İtalya’daki gibi “Caldo!” sandviç yiyebiliyorsunuz. Üstelik adam gibi sandviç alana yanında dilediğiniz kahve de bedava geliyor! Nasıl güzel değil mi?

milbar-coffee-panini-02

Gelelim mekan tadilat-ı ibtisamatına. Efendim. Bir kere dükkan minicik, hap kadar ve samimi. Eğer bekarsanız ve içeride bir kadın varsa (ya da tam tersi) ve o da bekarsa hiç düşünmeyin, içeri girin. Kısmetlik mekan. Vallahi bak! Gir içeri, gir! Bulduğun ilk tabureye otur. Manita garantili. Nasıl mı? Şöyle…

O böyle “Ne yesem, ne yesem?” diye yukarıdaki kara tahta menüye bakarken. “Hardal seversen Presunto öneririm, yok ama pesto seviyorsan Lingua da iyidir” dedin mi iş orada bitti zaten. Hele bir de “Eğer acı seversen Tunus’un meşhur sürülebilir kişnişli acısı Le Phare du Cap Bon, sadece burada bulabilirsin. Sandviçe çok yakışır. Mutlaka denemelisin!” dersen, artık bir zahmet sonrasında olanları da bize e-mail ile göndermeyi ihmal etmezsin diye düşünüyoruz.

Biz de burada Lingua yedik ve çok memnun kaldık. İçine de Le Phare du Cap bon sürdük. Oh, mis!

Milkbar Coffee & Panini’nin paninileri kendi üretimleri. Sadece ekmekleri Uno’dan. O da yarı pişmiş ekmek olarak temin ediliyor. Aksi halde Panini ekmeği kıvamını yakalamak zor. Ayrıca Türkiye’nin tek kuşkonmaz üreticisi olan ve Nomad Tarım‘ın sahiplerinin girişimi. Hani bu Migros’ta, Macro Center’da gördüğünüz kuşkonmazlar var ya, işte onlardan.

Biz konsepti son derece başarılı bulduk.

Orada çalışan arkadaşlardan Gayrettepe’de ikinci şubenin açılacağı haberini de aldık. İyi olur tabii.

Yaşasın Panini!

milbar-coffee-panini-03

Milkbar Coffee & Panini
Meşrutiyet Cad. 80/A Şişhane, Beyoğlu
Tel: 0212 2435585

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir