Gurme Haber

Hürriyet Pazar’da Harbiyiyorum Fotoğrafları. Üstelik İzinsiz!

Yok! Bu güzel bir haber değil. Biraz tatsız hatta. Bugün Hürriyet gazetesi alacağım tuttu. Hani dedim bir Pazar keyfi yaparım. Kahvemin yanına gazete falan. Hanım her ne kadar bana sıklıkla gazete alma dese de, insan eski alışkanlıklardan öyle kolay sıyrılamıyor.

Aldım gazeteyi eve geldim. Ayşe Arman okudum, hikayesine duygulandım, ağladım.”Ne güzel!” dedim. “Bu kadın gerçekten habercilik, gazetecilik nedir biliyor.” Sonra yeme-içme merkezli biri olduğum için Hürriyet Pazar, Ağız Tadı köşesine geldim ve Mehmet Yaşin‘in “Türkiye Büyük Köfte Atlası“nı heyecanla incelemeye başladım. Fakat bir anda hevesim kursağımda kaldı. Çünkü orada önerilen iki yerin yemek fotoğrafı Harbiyiyorum.com‘dan alınmıştı.

(Bkz. Satır Köftesi) – Satır Köftesi de denmez ya neyse-
(Bkz. Rıdo’nun Şiş Köftesi) – Bu da köfte değil de bu yazı için köfte olmuş ama neyse –

İnsan kendi çektiği ve üzerinde çalışıp, uğraştığı fotoyu hemen tanıyor. Bir anda yüzümü buruşturdum. Tatsız geldi yazı. Muhtemelen Mehmet Yaşin‘in bundan haberi yok ama yapılan şeyin da etik olarak elle tutulur bir yanı yok! Hanıma gösterdim. O da üzüldü tabii.

Bu olayın daha öncesinde geçtiğimiz yıllarda Milliyet gazetesi internet haber portalında fotoğrafımı izinsiz kullanmıştı ve bunun üzerine diğer mağdur bloggerlarlar beraber azıcık sesimizi çıkarmıştık. Ben de hatta bunun üzerine şu yazıyı yazmıştım. Harbiyiyorum’daki fotoğrafları sadece Milliyet değil, Groupon, Grupanya ve daha bilimum satış sitesi hiç çekinmeden kullandılar. Bir avukat arkadaşa danıştım. İşin zor Türkiye’de dedi. Boşa kasma.

Ancak bu sefer basılı bir mecrada fotoğraflarımın izinsiz kullanıldığını görünce şunu dedim kendime. “Bu sefer konunun gerçekten üstüne düşeceğim.” Gereken neyse yapalım. En azından -hani belki- yazıyı hazırlayan arkadaşlar benim yemek fotoğrafımdaki filigranı kesip de fotoyu oval yapmaya çalışana kadar orjinal içeriğin peşine düşerler.

Yahu bu gazetenin muhabiri var. Fotoğrafçısı var. Fotoğraf arşivi var. Ticari bir gazete. Neden bunu yapıyor? Kafamda sorular… İzin alsa, kullan derim. Ama bu şekilde olunca insan haklarına tecavüz edilmiş hissediyor.

Hadi internette, Instagram’da kullanan amatörleri anlıyorum ama sen köklü bir basın/yayın organısın. İtibar ediliyorsun. Haber üretiyorsun. İçerik üretiyorsun. Yine soruyorum, bunu neden yapıyorsun?

Bu olay sonrasında ilk tepkimi önce Instagram‘da sonrasında da Twitter‘da gazeteyi de mention’layarak durumu paylaştım ama bir Allah’ın kulu konu ile ilgili geri dönmedi. Ben de bunun üzerine hem de bir örnek olsun diye bir avukat arkadaşımın da yardımı ve önerisiyle Noter’den ihtarname göndermeye karar verdim.

Süreçleri sizinle bu yazının altında paylaşmaya devam edeceğim. Umarım örnek bir vaka çıkarabilirim. Çünkü bizim gibi herhangi bir yayın grubu çatısına bağlı kalmadan alanında uzmanlaşan kişiler zaman içerisinde bu tip sorunlarla daha fazla muhatap kalmak zorunda kalacak.

Maalesef durum öyle gösteriyor!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Hürriyet Pazar’da Harbiyiyorum Fotoğrafları. Üstelik İzinsiz!

  • Yanı durum bizim yaptığımız bir haberde kullandığımız fotoğrafı hiç çekinmeden kullanmışlar kaynak dahi belirtmemişler

    Kendilerine email yolladık… Düzeltme bile yapmadılar… Üzücü

    Yanıtla
  • Bir avukat olarak hakkınızı mutlaka aramanızı tavsiye ederim. Hakkını arayanlar çoğaldıkça bu gibi ihlaller de azalacaktır. Ümitsiz olmayın, Türk hukukunda fikri haklar korunuyor. Yargı süreci sonunda olumlu sonuç almanız muhtemeldir.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir