Kapanan RestoranlarKöfteTekirdağ

Tekirdağ’da Köfte Nerede Yenir? Meşhur Tekirdağ Köftecisi Ali – Tekirdağ (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Bir varmış bir yokmuş. Bundan 70 sene evvel köfte alelade bir yiyecek iken Tekirdağ’da aşağı semtin ustası olan İbrahim ve yukarı semtin ustası olan Mehmet yaptıkları köftelerin pek de alelade köfteler olmadığının farkına varmaya başlamışlar. Gel zaman, git zaman yolu Tekirdağ’dan geçen herkes, bu iki köftecinin köftelerinden tatmadan gitmez olmuş. Öyle ki Tekirdağ’da köfte yemek bir gelenek haline gelmiş ve köfte ile Tekirdağ birlikte anılmaya başlamışlar.

Hikayenin bizdeki tarafı ise şöyle; rahmetli İlhami Eniştem bizi gezdirmeyi, pikniklere götürmeyi, yedirmeyi ve içirmeyi çok severdi.  Kendisi de gerçekten nerede ne yenilir-içilir çok iyi bilirdi. Çocukluğumda bizi köfte yemek için Tekirdağ’a götürdüğü bir kare hafızamda yer etmiş. Bu görüntüde aklımda kalan iki şey var; bir tanesi küçük kuzenimin 70 köfteyi midesine indirdikten sonra midesindeki yoğunluğun minik bir gerilimle suratına yansıttığı o muhteşem gülümseme. Bir diğeri de yediğimiz yerin sahile bakan bir yerde değil, daha içerilerde kalan nispeten ufak bir dükkan oluşu…

O günden beri biliyordum ki sahilde onca yer dururken eniştemin bizi oraya götürmesinin bir sebeb-i hikmeti vardı. Çünkü İlhami Eniştem harbi bir adamdı ve bizi her zaman en iyisine, en hasına götürürdü.

Tekirdag_Koftesi02

Yıllar sonra Gelibolu‘ya yaptığımız bir gezi için yolumuz Tekirdağ’a düştü. Elbette köfte yiyecektik. Ancak sahile vardığımızda baktık ki köfteciler ana yola kadar uzanmışlar ve onlarca yeni köfteci yol üzerinde müşteri avlar hale gelmeye başlamış. Yaşlıca bir otopark görevlisinin yanına yanaştık ve sorduk;  “Yahu yıllar evvel, içerilerde bir yerlerde köfte yapan bir yer vardı. Durur mu acaba halen? Ama bu sahildekilerden değil.” Yaşlı Amca önce hizmet verdiği yerlerle ilgili davayı satmış olmamak adına pek bilgi vermek istemedi. Ancak bizim ısrarlı olduğumuzu görünce dedi ki; “Onun ismi Köfteci Ali’dir. Burada en eskilerden bir o var. Onun dükkanı daha önce Cengiz Topel Meydanı’ndaydı. Kapattı. Şimdi yeni yeri şehrin girişinde. Buradan geldiğiniz gibi geri dönün 1 km sonra göreceksiniz.” Yoksa şöyle mi demişti; “Onun ismi Köfteci Ali’dir be ya! Te be eskilerdendir. Eskiden Cengiz Topel’e süreceğinizdi. Şimdi, şehrin girişine süreceğiniz. Te be şurada be ya! Mobilyacının hemen yanında…

Neyse. Acayip sevindik. Geri döndük ve Meşhur Ali’nin yerini bulduk. İşte bu Ali Usta (Ali Kayalaroğlu), hikayenin en başında bahsettiğim aşağı’nın ustası olan İbrahim‘den el alanlardan. 1958’den beri bu işi yapıyor. Kendisi köftenin sanayisini kuran kişi. Tekirdağ köftesi üzerine Tübitak ile bilimsel çalışmalar yapan kişi. Yurt dışında yeme-içme üzerine eğitim alan ve aslında kendisi de bir gurme olan kişi.  Tekirdağ Kasaplar Derneği ve Köfteciler Başkanlığını yapmış kişi. Migroslara, Tansaşlara Tekirdağ köftesini ilk veren kişi. Dolayısı ile Tekirdağ köftesini bu denli meşhur eden en harbi kişi be ya! Yani işin piri. Ayrıca son derece sıcak kanlı ve samimi biri. Tebe işte be ya! İlhami Eniştemin bizi kızancıkken getirdiği Meşhur Köfteci Ali Usta’nın ta kendisi!

Kofteci_Ali_Tekirdag02

Ben İlhami Eniştemli hikayeyi Ali Kayalaroğlu‘na anlattım, sonrasında bir sohbet başladı ki sormayın. Sularını içinde biriktiren köfteler önümüze geldiğinde biz sorduk, Ali Usta şevkle cevap verdi. İşte sorduğumuz sorulara aldığımız yanıtların bir özeti:

 • Her bir köfte 17-18 gram geliyor.
 • Köftelerin eti dana eti. Köfteler 2 günde imal ediliyor.
 • İlk gün baharatlarla et olgunlaştırılıyor (marine ediliyor), ikinci gün soğan, sarımsak, zeytinyağı ekleniyor.
 • Köftenin orantılı yoğurulması çok önemli.
 • İçi İnegöl köftesi gibi pembe olmayacak. Pişimi homojen olacak. Et kesinlikle olgunlaştığı zaman sunulacak.
 • Bu zamana kadar en çok köfte yiyen ve aklında kalan Pehlivan Hüseyin... Dükkana girdiği anda 80 köfte otomatik olarak ateşe atılıyormuş. İlk servis yapıldığında seksen üzerine 40 köfte daha ekleniyormuş.
 • Bir de rahmetli Altan Erbulak her gelişinde 40 köfte mideye indiriyormuş.
 • Bir porsiyonda 10 köfte var.

Tekirdağ’a yolunuz düşecek olursa köftecilerin piri Ali’ye uğrayın! Şehre girmeden yolun sağında kalıyor. Bizden de selam edin!

Kofteci_Ali_Tekirdag

Meşhur Tekirdağ Köftecisi Ali
Hürriyet Mah. İstanbul Yolu Üzeri. Baykallar Mevkii
Tel: 0282 2603855 – 2603856

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

7 thoughts on “Tekirdağ’da Köfte Nerede Yenir? Meşhur Tekirdağ Köftecisi Ali – Tekirdağ (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

 • Aysegul Aktas

  ya bosuna tekirdag’da calisiyoruz. biz “ozcanlar”a gitmistik. fena degildi o da, tavsiye edebilirim.
  yedikce guzellesmek dilegiyle…
  sevgiler.

  Yanıtla
 • Kadriye

  SIZIN ONERINIZ ÜZERİNE GITTIGIMIZ ALI USTA DA BUYUK HAYAL KIRIKLIĞI YASADIK. MASAMiZA GELEN KOFTE YANMIS VE KUPKURUYDU. GARSONA SIKAYETI ILETTIGIMIZDE , ALI USTA VE OGLU DA LOKANTADA OLDUGU HALDE HIC ORALI OLMADI.
  BU DAHA DA SINIR BOZUCU BIR ETKI YARATTI. BUNUN UZERINE BIZZAT ALI USTA YA SIKAYETIMIZI ILETTIK. IZGARANIN UZERINDE BEKLEMEKTEN KURUMUS, YANMIS KOFTELERI GOSTERDIK. HEMEN KOFTELERI ALDI.YENISINI YAPTIRDI VE BU KEZ GELENLER DAHA IYIDI.
  AMA OLAN OLMUSTU ARTIK.HAYAL KURIKLIGINI TELAFİ ETMEK ZORDU. ISTAHIMIZ KAÇMISTI.
  SIZIN OVGU DOLU YAZINIZI OKUYUP; BIR HEVESLE ALI USTA YA GIDENLRI UYARMAK ICIN BU YORUMU YAZMAK SORUMLULUGUNU HISSETTIM.

  Yanıtla
  • Sağolun. Doğru Ali Usta’ya gittiğinizden emin misiniz peki? O isimde yol üzerinde bir sürü başkaları da var. Son yıllarda her şeyde olduğu gibi Tekirdağ köftesinin ve Tekirdağ’da köfteciliğin de suyu çıkmış durumda çünkü :) Bizim yazdığımzı Ali Usta’nın şu anda açık olmadığına dair duyumlar bile aldık.

   Yanıtla
 • eray ırmaklar

  hüseyin pehlivan dan bahsediyorsunuz Beni amcam şahap eskikarabulut milli güreşçi tahminim babanız zamanında dükkan kapanır 100 köfteyle başlardı açılışa çarşıdaki eski otogarın orda saygılar.

  Yanıtla
 • Elif

  Yazınız o kadar güzeldi ki başka sitelere bakmadan meşhur Tekirdağ köftecisi Ali usta ya gittik. Ama büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. Yediğimiz küçücük 10 tane köfteye dünya para ödedik ve lezzeti olsa içim acımazdı. Masadaki tüm ekmekleri bitirdik karnımız doymadı hala. Tabakta 10 köfte biraz soğan ve 1 dilim domates vardı. Yan dükkan aynı köfteyi bizim ödediğimizin yarı fiyatına satıyordu. Gittiğimiz yer Bahsedilen Ali ustayla aynı mı bilemem ama okuyucuları daha detaylı araştırmaları konusunda uyarmak için yorum bırakmak istedim. Selamlar.

  Yanıtla
 • Ali Erge

  Arkadaşlar hepinizi bir Tekirdağ lı olarak selamlıyorum, aynı zamanda kasap dükkanımız var, maalesef arkadaşın bahsettiği Ali usta artık yok ama birsürü Ali usta türedi arkadaş haklı gerçek köfte artık yok ağız tadıyla köfte yemek isteyen misafirlere 2 adres tavsiye edebilirim gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz 1.bedesten altında köfteci Ümit, 2 Abdi Özcan çarşı içi. Afiyet olsun.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir