Diğer Listeler

Karaciğeri Temizleyen 7 Yiyecek!

Karaciğeri Temizleyen 7 Yiyecek!

Tüm hafta boyunca çalışıyoruz, yürüyoruz hatta toplu taşıma araçlarını yakalamak için koştuğumuz bile oluyor. Güne devam etmek için enerji almak lazım tabii. Gelsin dönerler, kebaplar, hamburgerler. Gitsin çiğ köfteler, patates kızartmaları, salatalar, makarna ve pilavlar derken tüm hafta boyunca tonla yağlı yiyecekle haşır neşir oluyoruz. Sadece yiyecek de değil! Şekerli, alkollü içecekler de cabası…

Haliyle göbek yağlanıyor, göbekle birlikte asıl karaciğer yağlanıyor. Ne mutlu ki Allah’ın lütfu olan başka yiyecekler karaciğerimizi temizleyip, yeniliyor. İşte bu mucizevi 7 besin!

1- Ceviz:

Ceviz içindeki Aminoasit ve Omega 3 yağ asitleri ile karaciğerde amonyağın neden olduğu hasarların giderilmesine yardım eder.

1-ceviz

2- Zerdeçal:

Zerdeçal sağlıklı bir karaciğer için en önemli besinlerden biridir. Karaciğeri toksik hasardan korur ve hücrelerin oluşmasına yardım eder. Aynı zamanda safra kesesi fonksiyonlarını arttırır.

 

2-zerdecal

3- Sarımsak:

Sarımsağın içindeki alisinin ve selenyum karaciğerin zehirli maddelerden ve yağlarından arınması açısından önemli bir mineraldir. İçeridiği sülfür bileşenleri sayesinde karaciğerin toksinleri atmasına yardım eden enzimleri aktive eder.

3-sarimsak

4- Greyfurt:

Hazır havalar soğukken şifa niyetine bol bol tüketilmesi gereken Greyfurt, karaciğerin temizlenmesi açısından gerekli olan C vitamini ve antioksidan bakımından çok zengindir. Sarımsak gibi karaciğer detoksu için gerekli olan bileşenler içerir. Karaciğerin yağlanmasını engeller.

4-greyfurt

5- Yeşil sebzeler:

Özellikle roka ve ıspanak ağır metal temizliği açısından iyi iş çıkartır.

5-yesilsebze
6- Yeşil çay:

Yeşil çay, karaciğerin yağ depolamasını durdurur ve karaciğer fonksiyonlarını arttırır.

6-yesilcay

7- Avokado:

Vücutta toksin birikmesini önler. Bazı araştırmalara göre haftada 1 veya 2 avokado yemek bile karaciğer hasarlarının giderilmesine yardımcı olur.

7-avakado

Bu besinleri yedikten sonra pammık gibi tertemiz olan karaciğerimiz artık yeniden harbi yemeye hazır! Şimdi Harbiyiyorum’un diğer yazılarına göz atabilirsiniz :)

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

One thought on “Karaciğeri Temizleyen 7 Yiyecek!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir