Kasımpaşa’da Kelle Söğüş Nerede Yenir? Söğüşbaşı Söğüşçüsü, Beyoğlu, İstanbul

Kelle söğüş yapanlar ikiye ayrılır: 1. İzmir Usulü Kelle Söğüş yapanlar, 2. Niğde Usulü Kelle Söğüş Yapanlar. Biz her ikisini de ayırt etmeksizin yeriz gerçi ama İzmir Söğüş daha çok lavaş arasında ve ağızda ıslak hamburger misali, Niğde Söğüş ise ekmek arasında ve döner ekmek misali tuşelerle kendini gösterir. Tıpkı Kasımpaşa camii yanındaki Safra Sokak’ta Söğüşbaşı Söğşçüsü Emin abide olduğu gibi.

İstanbul’da şu gün itibariyle İzmir Söğüş yapan tek bir yer olmakla birlikte; Niğde usulü Kelle Söğüş yapan yer 3 tanedir. Bunların bir tanesi Beyoğu Çiçek Pasajı içindeki Muammer Usta, bir diğeri de girizgahını yaptığımız Söğüşbaşı Söğüşçüsü.

Minicik bir dükkan Söğüşbaşı Söğüşçüsü, Emin abi gibi sevecen, güleryüzlü, hoş sohbet, cana yakın, işini seven, insan canlısı, müşterisini yere göğe koyamayan, hizmette sınır tanımayan sevimli bir sahibi/ustası var. (Gidenler bize hak vereceklerdir kesinlikle)

emin-abi-sogus-basi-soguscusu-kasimpasa

Efendiler, bu sevimli söğüşçümüz Kasımpaşa Camii’nin orada kime sorsanız gösterecek Safra Sokak’ta minicik salaş bir dükkan. Tabelası yok. Sokağın (Safra Sokak 1-3) tabelası var bir tek. Emin Usta’yı muhtemelen ayakta ve iş sevgisiyle yanıp kavrulurken görürsünüz. Kellenizi ister porsiyon olarak, isterseniz de yarım/tam ekmek arası alın. Yanına da -Garson ağzıyla- ayran/kola/şalgam söyleyebilirsiniz. Oturup da yiyebileceğiniz bir masa takımı, servis aramayın. Bulamazsınız zaar.

[wdi_feed id=”1″]

Şahsen kelle söğüş seviyorsanız buradaki söğüşün lezzetinin İstanbul’daki diğer Niğde usulü söğüşçülere göre daha belirgin olduğunı farkedeceksiniz. Nedeni Emin Usta’nın işine olan sevgisi muhtemelen. Öyle ki işini 24 saat yapsa yılmayacak bir insana benziyor. Canım benim. Biz de onu çok seviyoruz.

Hasılı Kasımpaşa’ya yolunuz düşerse Söğüşbaşı Söğüşçüsünde kelle söğüş yemeden ayrılmayın ve bizim için de Emin abinin tontiş yanaklarından öpün.

Tüm ehl-i yiyene selam olsun. Emin abi bizden size emanet :)

Vesselam.

sogusbasi-soguscusu-kasimpasa

Söğüşbaşı Söğüşçüsü
Camiikebir Mah. Safra Sokak No: 1 (Kasımpaşa Camii’nin orada sorun) Kasımpaşa – Beyoğlu
Tel: Yok

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

4 thoughts on “Kasımpaşa’da Kelle Söğüş Nerede Yenir? Söğüşbaşı Söğüşçüsü, Beyoğlu, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir