Genel Yemekler

Kavut Nedir?

Kavut Nedir?

Kavut, kavrulmuş buğdayın dövülerek un haline getirildikten sonra kızgın tavada tereyağı ile buluşmasıyla ortaya çıkan unutulmaya yüz tutmuş, Doğu Anadolu bölgesine ait leziz bir tatlıdır.

Doğu Anadolu‘da başta Van’da olmak üzere tüm bölgede yaygın olarak yapılmaktadır. Ayrıca Doğu Karadeniz bölgesinde de yapılmaktadır. Meşhur Van kahvaltı sofralarında aranılan lezzettir.

Eski zamanlarda buğday değirmende öğütülür öğütülmez şeker, bal veya pekmez ile karıştırılır ve yufka arasına doldurularak yenirmiş. Çoluk çocuk, 7’den 70’e herkesin severek ve bayılarak tükettiği bu eğlenceli atıştırmalık, aynı zamanda oldukça kalorili ve bir o kadar da besleyici bir yiyecektir.

Nasıl yapılır?

Kavrulmuş buğday, değirmende veya rondoda (evde yapmak isteyenler için) öğütülür. Sonrasında tavada tereyağı eritilir. Öğütülmüş, kavrulmuş buğday unu eklenir. Un yağını çekip, rengi koyulaşıncaya kadar kavrulmaya devam edilir. Kavurma işleminden sonra kavut servis tabağına alınır. Üzerine isteğe göre şeker, bal veya pekmez eklenir. Arzu edilirse üzerine ceviz de serpiştirilerek servis edilir.

*Kavut hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

5 thoughts on “Kavut Nedir?

  • sema

   kavudun diyer adı poğink

   Yanıtla
 • Hüseyin Okyar

  Kavut yada Gavut ,Bizim çoculuğumuzda (Kütahyada)şimdilerde leblebi tozu dedikleri Leblebi tozu ve şekerden oluşan lezzetli şekerleme.

  Yanıtla
 • Dungangaa

  Altay ve Kazakistandaki adı talkan..en eski Türk kahvaltılığı Divan’ı Lügat it Türk’te adı geçer
  Amerikalılar mısır gevreği yesin İngilizler yulaf lapası ( tadı berbat )

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir