Kavut Nedir?

Kavut Nedir?

Kavut, kavrulmuş buğdayın dövülerek un haline getirildikten sonra kızgın tavada tereyağı ile buluşmasıyla ortaya çıkan unutulmaya yüz tutmuş, Doğu Anadolu bölgesine ait leziz bir tatlıdır.

Doğu Anadolu‘da başta Van’da olmak üzere tüm bölgede yaygın olarak yapılmaktadır. Ayrıca Doğu Karadeniz bölgesinde de yapılmaktadır. Meşhur Van kahvaltı sofralarında aranılan lezzettir.

Eski zamanlarda buğday değirmende öğütülür öğütülmez şeker, bal veya pekmez ile karıştırılır ve yufka arasına doldurularak yenirmiş. Çoluk çocuk, 7’den 70’e herkesin severek ve bayılarak tükettiği bu eğlenceli atıştırmalık, aynı zamanda oldukça kalorili ve bir o kadar da besleyici bir yiyecektir.

Nasıl yapılır?

Kavrulmuş buğday, değirmende veya rondoda (evde yapmak isteyenler için) öğütülür. Sonrasında tavada tereyağı eritilir. Öğütülmüş, kavrulmuş buğday unu eklenir. Un yağını çekip, rengi koyulaşıncaya kadar kavrulmaya devam edilir. Kavurma işleminden sonra kavut servis tabağına alınır. Üzerine isteğe göre şeker, bal veya pekmez eklenir. Arzu edilirse üzerine ceviz de serpiştirilerek servis edilir.

*Kavut hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

5 thoughts on “Kavut Nedir?

  • 11 Mart 2015 tarihinde, saat 13:52
   Permalink

   kavudun diyer adı poğink

   Yanıtla
 • 04 Kasım 2017 tarihinde, saat 21:52
  Permalink

  Kavut yada Gavut ,Bizim çoculuğumuzda (Kütahyada)şimdilerde leblebi tozu dedikleri Leblebi tozu ve şekerden oluşan lezzetli şekerleme.

  Yanıtla
 • 16 Kasım 2018 tarihinde, saat 05:36
  Permalink

  Altay ve Kazakistandaki adı talkan..en eski Türk kahvaltılığı Divan’ı Lügat it Türk’te adı geçer
  Amerikalılar mısır gevreği yesin İngilizler yulaf lapası ( tadı berbat )

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir