Genel Yemekler

Kaymaçina Nedir?

Kaymaçina tariflerde Rumeli, Üsküp, Makedon ve Arnavut tatlısı isimleri ile anılır. Bu yüzden ona bir balkan tatlısı demek daha doğru.

Bir diğer ismi de “Süt Pidesi” olan Kaymaçina temel olarak yumurta ve sütten ibarettir. Aslında tam anlamıyla bir yumurta tatlısı diyebiliriz. Bu yüzden protein yönünden son derece zengindir. Görüntü ve doku itibari ile Krem Karamel ya da Creme Brulee‘ye benzer. Ayrıca Japonya’da yaygın olan “Yumurta Suşisi“ni de andırır.

İçinde un bulunmaz ve bu yüzden o yoğun kıvamını tutturmak oldukça zordur. İşin sırrı süt için pastorize süt değil ama taze mandıra sütünü alıp kaynatarak kullanmaktan ve yumurtayla şekeri iyice köpürene kadar çırpmaktan geçmektedir. İçinde 6-7 tane yumurta bulunan bu tatlının yoğun yumurta kokusunu bastırmak için üzerine portakal sosu konularak servis edilir.

Fırında ya da “Ben Mari – Bain Marie” usülü pişirilir. Ben Mari usulü pişirilmesi ise daha çok tercih edilir.

Üsküdar’daki Kanaat Lokantası menüsünde bulunur.

Türkiye’de Kaymaçina‘nın yapıldığı başka yerler biliyorsanız, lütfen siz de yazının altına yorum olarak ekleyin ve bu içeriğe katkıda bulunun.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Kaymaçina Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir