Kazandibi Nedir?

Kazandibi Nedir?

Kazandibi Tatlısı, Saray (Payitaht) ve halk mutfağının tavukgöğsünden ortaya çıkardığı karamelize edilerek tadı yanıklaştırılmış kardeş tatlısıdır.

Osmanlıda Saray Mutfağı sadece yemek pişiren bir yer değil; aynı zamanda Ar-Ge yapan ve sürekli yeni tarifler yapan, yeni lezzetler geliştiren bir araştırma üssüdür. Öyle ki matbahta çalışan ustalara yaratıcılıklarını göstermek adına fırsatlar da tanınmıştır. İşte Kazandibi tatlısı tam olarak Tavukgöğsü tatlısının bu şekilde geliştirilmesi sonucudur.

Tavukgöğsü piştikten sonra, tepsinin içine şeker serpilir, üzerine sıcakken tatlı düzgünce yayılır. Sonra köz ateşte altındaki şeker yakılır. Şekerin yakılmasından dolayı bu tatlı kazandibi olarak adlandırılmıştır. Özellikle sütlü tatlılarda biraz daha yanık şeker tadı almak isteyenler kazandibiyi daha çok tercih ederler.

Sütlü tatlı olması sebebiyle özellikle yaz aylarında daha çok tüketilir. Ramazan aylarında da sevilerek tüketilir.

İşte bu şekilde uzun yıllar Saray ve halk mutfaklarında yapılan bu kardeş tatlılar daha sonra İstanbul’daki tatlıcılar tarafından yapılarak iyice yaygınlaşmaya başlamıştır.

Günümüzde içine gerçek tavuk göğsü konmadan yapılan yalancı tavuk göğsü gibi kazandibinin yalancısı da yapılmaktadır. Maliyeti düşük ve yapımı zahmetsiztir.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

3 thoughts on “Kazandibi Nedir?

 • 18 Temmuz 2018 tarihinde, saat 15:09
  Permalink

  Fatih’te Barbaros Yoğurt ve Baltepe’de denemenizi kesinlikle öneririm. Özellikle Barbaros İstanbul’un en iyilerinden. Gerçek tavukla yapılıyor. Şimdiden afiyet olsun.

  Yanıtla
 • 02 Haziran 2021 tarihinde, saat 16:23
  Permalink

  Denedim ama çok tatsız olmuş

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir