Genel Yemekler

Kazandibi Nedir?

Kazandibi Nedir?

Kazandibi Tatlısı, Saray (Payitaht) ve halk mutfağının tavukgöğsünden ortaya çıkardığı karamelize edilerek tadı yanıklaştırılmış kardeş tatlısıdır.

Osmanlıda Saray Mutfağı sadece yemek pişiren bir yer değil; aynı zamanda Ar-Ge yapan ve sürekli yeni tarifler yapan, yeni lezzetler geliştiren bir araştırma üssüdür. Öyle ki matbahta çalışan ustalara yaratıcılıklarını göstermek adına fırsatlar da tanınmıştır. İşte Kazandibi tatlısı tam olarak Tavukgöğsü tatlısının bu şekilde geliştirilmesi sonucudur.

Tavukgöğsü piştikten sonra, tepsinin içine şeker serpilir, üzerine sıcakken tatlı düzgünce yayılır. Sonra köz ateşte altındaki şeker yakılır. Şekerin yakılmasından dolayı bu tatlı kazandibi olarak adlandırılmıştır. Özellikle sütlü tatlılarda biraz daha yanık şeker tadı almak isteyenler kazandibiyi daha çok tercih ederler.

Sütlü tatlı olması sebebiyle özellikle yaz aylarında daha çok tüketilir. Ramazan aylarında da sevilerek tüketilir.

İşte bu şekilde uzun yıllar Saray ve halk mutfaklarında yapılan bu kardeş tatlılar daha sonra İstanbul’daki tatlıcılar tarafından yapılarak iyice yaygınlaşmaya başlamıştır.

Günümüzde içine gerçek tavuk göğsü konmadan yapılan yalancı tavuk göğsü gibi kazandibinin yalancısı da yapılmaktadır. Maliyeti düşük ve yapımı zahmetsiztir.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Kazandibi Nedir?

  • Emre

    Fatih’te Barbaros Yoğurt ve Baltepe’de denemenizi kesinlikle öneririm. Özellikle Barbaros İstanbul’un en iyilerinden. Gerçek tavukla yapılıyor. Şimdiden afiyet olsun.

    Yanıtla
  • Satı

    Denedim ama çok tatsız olmuş

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir