Ana Sayfa YEMEK ANSİKLOPEDİSİ K harfi dökümanlar Kazandibi Nedir?

Kazandibi Nedir?

1186
2
Paylaş
Kazandibi Tatlısı Nedir?

Kazandibi Nedir?

Kazandibi Tatlısı, Saray (Payitaht) ve halk mutfağının tavukgöğsünden ortaya çıkardığı karamelize edilerek tadı yanıklaştırılmış kardeş tatlısıdır.

Osmanlıda Saray Mutfağı sadece yemek pişiren bir yer değil; aynı zamanda Ar-Ge yapan ve sürekli yeni tarifler yapan, yeni lezzetler geliştiren bir araştırma üssüdür. Öyle ki matbahta çalışan ustalara yaratıcılıklarını göstermek adına fırsatlar da tanınmıştır. İşte Kazandibi tatlısı tam olarak Tavukgöğsü tatlısının bu şekilde geliştirilmesi sonucudur.

Tavukgöğsü piştikten sonra, tepsinin içine şeker serpilir, üzerine sıcakken tatlı düzgünce yayılır. Sonra köz ateşte altındaki şeker yakılır. Şekerin yakılmasından dolayı bu tatlı kazandibi olarak adlandırılmıştır. Özellikle sütlü tatlılarda biraz daha yanık şeker tadı almak isteyenler kazandibiyi daha çok tercih ederler.

Sütlü tatlı olması sebebiyle özellikle yaz aylarında daha çok tüketilir. Ramazan aylarında da sevilerek tüketilir.

İşte bu şekilde uzun yıllar Saray ve halk mutfaklarında yapılan bu kardeş tatlılar daha sonra İstanbul’daki tatlıcılar tarafından yapılarak iyice yaygınlaşmaya başlamıştır.

Günümüzde içine gerçek tavuk göğsü konmadan yapılan yalancı tavuk göğsü gibi kazandibinin yalancısı da yapılmaktadır. Maliyeti düşük ve yapımı zahmetsiztir.
2 YORUMLAR

  1. Fatih’te Barbaros Yoğurt ve Baltepe’de denemenizi kesinlikle öneririm. Özellikle Barbaros İstanbul’un en iyilerinden. Gerçek tavukla yapılıyor. Şimdiden afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here