GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Keşke Şef Olsaydım Dedirtecek Filmler

Uzun yıllardır yemek üzerine yazılar yazıyorum. Doğal olarak yemek adına okuyabileceğim kitapları, makaleleri, filmleri, belgeselleri de izlemekten, okumaktan büyük keyif alıyorum.

Bu hafta size eğer izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye edeceğim yemek temalı filmlerden bahsedeceğim. Özellikle bu sektördeyseniz bu filmleri izlediğinizde çok seveceğinize eminim.

Kendimce bir sıralama yaptım ama hepsinden ayrı ayrı keyif alacağınıza eminim;

1- Babette’s Feast (El Festin de Babette)

1987 Danimarka yapımı bu film sürpriz bir kurguya, duygusal bir anlatıma ve romantik bir sona sahip. Babette isimli bir kadının Fransa’da bir köye yerleşip bu evde köy insanlarına hazırladığı yemekler ve filmin sonuna doğru büyük bir performansla hazırladığı ziyafete dair lirik bir anlatıma sahip. 

Benim hafızamdan silemediğim bu film listemin en başında.

2- Chef

2014 yapımı Chef, iyi bir şefin restorancılık kariyerini terk ederek kendi hayallerindeki yemekleri yapmak üzere bir yemek arabası ile yollara koyulmasının hikayesini anlatıyor. Günümüzün önemli fenomenlerinden biri haline gelen sosyal medyanın gücünü de işleyen romantik bir komedi. 

İçinde çıkarılması gereken epey ders var tabii.

3- Tampopo

Bu filmi izledikten sonra fenomen bir Japon yemeği olan Ramen’e merak sardım. Şu anda Ramen’e olan ilgimin başlamasının müsebbibi bu filmdir. 

Japon yapımı kült bir film olan Tampopo’da, “Tampopo” isimli bir ramen restoranına sahip olan kadının, dükkanını ayağa kaldırmak için yoldan geçen iki kamyoncu delikanlının kendisine yardım etmesi konu ediliyor. 

Filmde bir yaşlı amcanın ramenle ilgili anlatımı olan özel bir sahnesi var ki, sırf onun için bile izlemelisiniz. Bir de yine yemekle ilgili öyle erotik sahnelere sahip ki bazı yerler hayal gücünüzü epeyce zorlayabilir.

4- The Cook, The Thief, His Wife and Her Lover

Filmin içeriği de aslında tam da başlığında yazdığı gibi: Aşçı, Hırsız, Karısı ve Sevgilisi… Hayatınızda izleyebileceğiniz en kült ve grotesk filmlerden bir tanesi. Oyunculuk da vulgar ve sahneler de bir o kadar Brechtyen anlatımlara sahip. Filmin yarısında sıkılıp bırakanlarınız olabilir ama sonuna kadar izleyenlerin kesinlikle bir daha unutamayacağına eminim. 

Mutfak, Restoran, Tuvalet… Bunların hepsi hayatta benzer bir allegoriyi temsil ediyor. 

İzleyin, ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız.

5- Ratatoille

Pixar tarafından 2007 yılında piyasaya sürülen bilgisayar animasyon filmi. Gurme bir farenin bir Fransız restoranındaki macerasını konu alan bu film kesinlikle bir çocuk filmi değil. 

Filmin sonunda “Bir fare mutfağa bu kadar mı yakışır!?” diyeceksiniz.

6- Haute Cuisine

Film eski Fransız Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın baş aşçısı olarak görev yapan Danièle Delpeuch’un gerçek hayat hikayesini konu alıyor. Saray yemekleri nasıldır ve Cumhurbaşkanı aşçısı olmak nasıl bir şeydir, Cumhurbaşkanları seyahatlerinde neler yer, ön tadımlar nasıl oluyor gibi sorularınızın cevabı bu filmde… Mutlaka izleyin.

7- Issız Adam

Çağan Irmak’ın 2008 yapımı melodramı. Bu filmden sonra Türkiye’de şeflere bakış, ilgi, yaklaşım hepsi değişti. Bugün ortaya fenomen şeflerimiz çıktıysa eğer, bu filmin “fenomen şef” olgusu üzerindeki etkisi büyüktür.

Ben bile izledikten sonra “Keşke şef olsaydım” diye hayıflanmıştım.

8- Soul Kitchen

Fatih Akın’ın o müthiş restoran konseptini ve oradaki muhabbeti bulabileceğiniz çok az film var. Hayatın içinden bilindik marazlar, Alman disiplini, emek ve yine Fatih Akın’ın buna rağmen eğlenceli, oryantal gözlemleri… Bunca farklı kültürel öğenin bir potada eritilebildiğini görmek; zaten olsa olsa Fatih Akın’ın başarabileceği bir şey.

Duvar’a Karşı filminden sonra Fatih Akın’ın en sevdiğim ikinci filmi.

9- Big Night

1996 yapımı filmde Amerika’ya yerleşen ve sinek avlayan bir restoran kuran İtalyan kardeşlerin hikayesi anlatılıyor. İdealist ve pala bıyıklı şef abisi ile bu restoranın işletmesini üstlenen kardeşi önemli bir geceye hazırlanırlar. 

Elbette ticari bakış ile idealist bakış arasında aile değerlerini de sırtlamaya çalışan bir çatışma doğar. 

10- Neşeli Günler

1978 yapımı film rahmetli Münir Özkul ve Adile Naşit’in en unutulmaz filmlerinden biri. Hep merak etmişimdir; “Bu filmi izleyip de canı turşu çekmeyen var mı acaba?” diye… Söyleyin bakalım: En iyi turşu limonla mı yapılır, sirkeyle mi? Filmde karı kocayı bile ayırdı bu konu, koca aileyi ikiye böldü… 

Benim için Neşeli Günler aynı zamanda Türk filmleri içerisinde en güzel örneklerden biri.

***

Size bu hafta yemekle ilgili izlediğim ve en çok sevdiğim on filmi derledim. Umarım vakit bulup izlemedikleriniz varsa izleyebilirsiniz. 

Önümüzdeki haftalarda yemekle ilgili mutlaka izlemeniz gereken belgeselleri de derlemeye çalışacağım.

Salih Seçkin Sevinç

**Yazının orijinali oda.tv de yayında…

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir