Gurme Haber

Kestane Deyip Geçmeyin: Zehirleyen Çin Kestanesi Tehlikesi!

Yaklaşan yılbaşı öncesi tüm illerde belediyelerin zabıta ekipleri teyakkuza geçmiş durumda. Denetimlerini sıklaştıran zabıta ekipleri önceki günlerde Manisa Salihli’de yakaladıkları 250 kilo Çin kestanesinden sonra Bilecik’te de 1 ton Çin kestanesi ele geçirdi. Çin’den getirilen ve hayvan yemi olarak kullanılan Çin kestanesinin normal kestaneden ayırdının zor olmasından faydalanarak insanlara satılacağını anlayan zabıta ekipleri kamyoneteki Çin kestanelerine imha etmek üzere el koydu ve şahsa Kabahatler Kanunu’na göre 617 TL para cezası uyguladı.

Çin Kestanesinin Zararları Nelerdir?

Artan fiyatlar ve zorlayıcı ekonomik koşullar ister istemez insanların düşük fiyatlı ürünlere yönelmesini sağlıyor. Kestane fiyatlarının yüksekliği ise bazı kötü ruhlu fırsatçı insanları harekete geçirmiş durumda. Hayvan yemi olarak kullanılan ve bu amaçla Çin’den getirilen Çin kestanesi, kolay ayırt edilemediğinden vatandaşların emin olmadıkları yerlerden ve markalardan kestane almamaya dikkat etmesi gerekiyor. Normal kestaneye göre daha büyük boyutlarda olan ve pişerken köpüren Çin kestanesi yenilmesi halinde insanı zehirleyebiliyor. Olgunlaşmadan toplanan Çin kestanesinin tüketilmesi durumunda kırmızı kan hücreleri birbirine yapışıyor ve mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve ishal gibi belirtilerle tablo giderek ciddileşiyor. 

Çin Kestanesi Nasıl Ayırt Edilir?

Piyasa fiyatı değerlendirmesi yapmak Çin kestanesini anlamak adına önemli bir adımdır. Genellikle piyasa değerinin yarı fiyatına satılan Çin kestanesi ucuz olması bakımından diğerlerinden ayırt edilebilir. 

Fiyattan anlayamazsanız şeklini inceleyebilirsiniz. Olgunlaşmamış toplanan Çin kestanelerinin şekli yuvarlak olmaktan daha çok genelde düz ve düzensizdir. Ayrıca normalden büyük de olabilir.

Bununla birlikte tadı lezzetli değildir ve kokusu da kötü olabilir. Kabuğu henüz olgunlaşmadığı için yumuşaktır. 

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir