En İyilerSarıyer

Kilyos’ta Nerede Ne Yenir?

İstanbul’un kalabalığından en kısa zamanda uzaklaşıp, huzur bulacağınız noktadır Kilyos. Yazı ayrı kışı ayrı güzeldir. Kimi zaman denize girmek için kaçarsınız, kimi zaman o denizi izleyerek kafa dağıtmak için. Gün doğarken, biterken.. Her hâli güzeldir Kilyos’un. Havası da tertemizdir. Küçük bir mahalle olmasına karşın Kilyos halkı kadar sıcaktır. Hadi kaçalım dersiniz, arabanıza ya da otobüse atlarsınız. Fakat Kilyos merkezine vardığınızda aklınızı büyük bir soru kurcalar “Nerede yemek yiyeceğiz?”. Balığından pidesine, tatlısından kahvaltısına kadar aradığınız her şey bu listede.

1. Peçko Pide

Karadenizin dalgalı denizine sahil olan bir köyde Karadeniz pidecisi olmazsa olmazdı tabii. Çıtır lahmacunuyla, pidesiyle, künefesiyle dört dörtlük sımsıcak bir mekan. Kuzine sobasının sıcaklığıyla isterseniz akşam yemeği yiyebilir, isterseniz de sabahları bol tereyağlı mıhlamalarına (kuymak) ekmek banabilirsiniz. Zaten Kilyos meydanına geldiğinizde bu ahşap mekânı görmemek elde değil.

Adres: Kumköy Mahallesi, Cerrah Hasan Bey Cd. No:2, 34450 Sarıyer/İstanbul Telefon: (0212) 201 10 12

[wdi_feed id=”1″]

2. Emel’in Bahçesi

Bu mekânın kahvaltısının ve manzarasının hakkını vermemek olmaz. Favorimiz serpme köy kahvaltıları. Kahvaltılık salça bile Hatay’dan özel getiriliyor. Poşe yumurtaları da oldukça başarılı. İster kışın sıcak iç mekanda dalgalı sulara bakarak, isterseniz de yazın terasında püfür püfür rüzgar eserken açık gökyüzünü izleyerek kahvaltınızı yapabilirsiniz. Ana yemek olarak da oldukça güzel çeşitleri var. Manzarası anlatılmaz, yaşanır.

Adres: Kilyos Mah. Plaj Yolu Cad. No:14, 34450 Kumköy Köyü/Sarıyer/İstanbul Telefon: (0212) 201 18 88

3. Cafe Nino

Bilenler bilir, bilmeyenler için de Kilyos’un meşhur ve eski bir kasabı vardır. Kasap Fuat. Kendilerinden aldığınız her et hem taze hem lezzetlidir. Burası neden bunu sofraya taşımıyoruz diyerek bir de güzel restoran eklemişler. Hamburgerleri mi desem etleri mi desem bilemedim. Hepsi birbirinden lezzetli, lokum gibi. Yok ben tokum diyorsanız da tatlılardan bir deneyin derim. Tatlı konusunda da dondurma konusunda da iddialılar kendileri. İç tasarımları da oldukça başarılı.

Adres: Kumköy Mahallesi, Turban Cd., 34450 Sarıyer/İstanbul Telefon: (0212) 201 25 62

4. Kilyos Balık Restaurant

Burayı bir yerden çıkartıyorum ben diyorsanız, Çakallarla Dans filminden de olabilir bir çok diziden de. Çok eski olmakla birlikte denizin üstüne konuşlanmış bu restoran öyle lüks bir mekan olmasa da güneş batarken manzara eşliğinde balığınızı yiyebileceğiniz, isterseniz de bir tek atabileceğiniz bir mekan. Belirtmek isterim ki bu mekan Kilyos’taki bir çok balıkçı gibi balıklarını Karadeniz sularından taze avlıyor. Üstüne bir de helva yediniz mi.. Ne dert kalır ne tasa.

Adres: Kumköy Mahallesi, Kilyos Cd. No:26, 34450 Sarıyer/İstanbul Telefon: (0212) 201 13 05

5. Kilyos Aile Çay Bahçesi

Yazın ağaçların altında, kışın sobanın yanında çayınızı ya da kahvenizi yudumlayabileceğiniz sıcacık bir mekân burası. Hatta kışın soba üstünde kestane bile pişirebilirsiniz! Ya da kahvaltılık böreğinizi, peynirinizi, zeytininizi alıp da gelebilirsiniz. Manzarasıyla, ilgili garsonlarıyla salaş ama dört dörtlük bir yer burası. Bütün deniz sanki ayaklarınızın altında. Kış günlerinde sahlep içmek bizi favorimiz. Yazın da öğlen sıcağına rağmen ağaçların gölgesinde püfür püfür kahvenizi içebilirsiniz.

Bonus: Brio Italian Restaurant

Buranın bonus olma sebebi Kilyos merkezinde değil de biraz daha geride olmasıdır. Yine de böyle bir mekânı yazmamak olmazdı. İngiltere’nin önde gelen İtalyan restoran zincirlerinden biri olan Brio’nun İstanbul’a taşınmış hâli bu mekân. Aynısı olmaz ki diye endişelenmeyin, çünkü İngiltere’deki Brio bizzat Şef Stefan’ı Kilyos’a tayin etmiş diyebiliriz.. Fiyatları ortalama üstü olsa da emin olun yediğiniz her lokmaya değiyor. Burada özellikle yiyin diyebileceğim bir şey yok çünkü denediğim hiçbir yemekten pişman olmadım.  Gerek pizzaları, gerek makarnaları, lazanyası… Her şeyiyle dört dörtlük bir yer. Atmosferin rahatlığından ve hizmetten bahsetmiyorum bile. Sımsıcak, huzur dolu bir ortam. O lezzetli şarap listesinden sipariş verip yanında da peynir tabağıyla tüm gerginliklerinizden arınabilirsiniz.

Adres: Uskumruköy Mahallesi, Kilyos Cd. No:322, 34450 Sarıyer/İstanbul Telefon: (0212) 202 69 69

Şimdiden afiyet olsun..
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir