Genel Yemekler

Yavuz Dizdar: “Probiyotiklerin Şahı Kokoreç!”

Geçtiğimiz akşam yaptığımız canlı yayında Doç. Dr. Yavuz Dizdar hocamız gıda sanayisinin dehşete düşürücü kandırmacaları ve yöntemleri karşısında mutluluğu ve neşeyi kokoreçte bulduğunu söyledi. Üstelik raflardaki yoğurtta ya da popüler yöntemlerle elde etmeye çalıştığımız probiyotiklerin (kefir, kombucha, sirke v.s.) en alasının kokoreçte olduğunu da ekledi.

Neden?

Mantık basit aslında. Kefir v.s.’den gelen probiyotikleri bağırsaklarımızdaki yararlı bakterileri artırmak için yiyip içiyoruz. Böylece -hani herkes bağırsak ikinci beynimiz falan diye söyleyip duruyor ya- ikinci beynimiz münevver oluyor.

[wdi_feed id=”1″]

Hocam da özetle diyor ki; “Kokoreç yerseniz bütün bu probiyotikleri -hatta fazlasını- almak için kısayol (shortcut) kullanmış olacaksınız.

Yani her gün kefir içmeye çalışacağınıza haftada bir kez kokoreç yiyin, hayatınızı değiştirin.

Ya da şöyle diyelim; siz şimdi bu faydalı bakterilere ulaşmak istemiyor musunuz?

İzmir'de En İyi Kuzu Kokoreç Nerede Yenir?

Ne Yapmalısınız?

O zaman en faydalı bakteriler için mutlaka kokoreç yemelisiniz.

Eh, bu da özellikle bizim kulağımıza oldukça mantıklı geliyor. Hay bin yaşa hocam! Biz de bunu bugüne kadar defalarca düşünmüş ama bir türlü dile getirememiştik. Bir bilim insanından bunları duymak kafamızdaki tüm taşları yerine oturttu.

Kokoreçteki bakterilerin kadim bakteriler -insanlık yokken onlar hayatta kalmışlar o derece- olduğunu da söyleyen Yavuz Dizdar, bu bakterilerin 300C derecede bile yok olmadıklarını da canlı yayınımızdaki sözlerine ekledi.

Yani kokoreç yiyen insanlar kendi bağırsak floralarını en harbi bakterilerle desteklemiş oluyor. Bu da ne demek? İkinci beynininiz ve tüm vücudunuzun işleyişinin selameti için içi alınmış çeyrek bir kokoreç yeter de artar demek!

Yaşasın tam bağımsız kokoreç ve kokoreç severlik!

Biz de bunca yıl boşa sevmemişiz hani. Karşılıksız değilmiş vesselam.

8 Kasım Dünya Kokoreç gününüzü bir kez daha kutluyorum :)

Çok şükür.

Yavuz Dizdar ile yaptığımız canlı yayınımızın tamamını izlemek için Youtube Kanalımıza abone olmayı unutmayın!
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Yavuz Dizdar: “Probiyotiklerin Şahı Kokoreç!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir