Gastro Kitap

Kitap Tanıtım: Beyaz Fırın’ın Tarif Defterinden Kahvaltı&Brunch | Nathalie Stoyanof Suda | Remzi Kitabevi

Zengin kahvaltı sofralarını sosyal medya hesaplarımıza sık sık konuk ediyoruz. Ancak fotoğraflarımızın sayısı ve yaşantımızın hızı arttıkça evde geçirdiğimiz zamanları git gide kısaltıyoruz. Bu güzel kahvaltı ve sofraları genellikle kendimiz hazırlamıyor, kafe ve restoranlarda yemeyi tercih ediyoruz. Halbuki sofra kültürü toplumumuz için önemlidir. Ailenin masanın etrafında toplanması, sohbet eşliğinde uzun yemekler yenmesi, aile bireylerinin ve birbirini seven kişilerin bir araya gelmesi eskilere dayanır. 1836’da kurulan Beyaz Fırın’ın beşinci kuşaktan sahibi Nathalie Stoyanof Suda, yemeği böyle bir seremoni olarak gördüğünden; yemeğe olan tutkusunu bir kitapta toplamaya karar verdiğinde buna, yemek seremonisinin başlangıcı olan kahvaltı tarifleriyle başlamak istemiş. Kahvaltıya verdiği önemi ise kitapta şu şekilde özetlemiş:

“Hafta sonunun gelmesinde beni mutlu kılan şey; pazar günleri ailemle, dostlarımla yapacağım kahvaltılardır. Hafta içi ailecek çok erken kalkarız. Buna rağmen kahvaltının mutlaka çocuklarımla, dolu dolu ve mümkün olduğunca her gün farklı olmasını sağlamaya çalışırım. Böyle düşündüğüm için olsa gerek, sabahları kahvaltıda on dakika bile olsa bir arada olmamızı çok önemsiyorum.”

nathalie_beyaz_firin_kahvalti_brunch_kitabi

Beyaz Fırın’ın Tarif Defterinden Kahvaltı & Brunch adıyla Remzi Kitabevi’nden çıkan kitap dört ana bölümden oluşuyor: Yumurtalar & Krepler; Poğaçalar, Börekler, Çörekler & Tartlar; Ana Yemekler; Tatlılar, Reçeller & Ekmekler.

Nathalie Suda bu tarifleri derlerken lezzetlerinin yanında evde kolaylıkla yapılabilirliğine de dikkat etmiş. Araya püf noktaları ve ağız tadına göre yapılış alternatifleri eklemeyi unutmamış.

Kitapta yer alan birbirinden leziz 60 tariften önemli bir bölümünü, geçtiğimiz hafta Suadiye Beyaz Fırın’da Nathalie Hanım’ın ev sahipliğinde tatma fırsatı yakaladık. Bu lezzetli sofradan özellikle aklımızda kalanlar ise Menemen Şakşuka; Fıstıklı, Üzümlü ve Kıymalı Mini Poğaça; Kahvaltı Salatası ve Acıbadem Kurabiyeli Şeftalili Muhallebi ve tabii ki kahvaltı sofralarının tadına doyulmaz muhabbeti oldu.

Mutfakta yaratıcılığınızı ortaya çıkarmayı seviyorsanız, kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğuna inanıyorsanız ve kalabalık sofrada muhabbetin tadı sizi heyecanlandırıyorsa bu tarifleri mutlaka denemenizi öneriyoruz.

*Kitabı satın almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir