İstanbul’un En İyi 7 Dondurmacısı – 2016

Dondurmayı çok seviyoruz, yaklaşan yaz mevsiminin en güzel müjdecisi bize göre. Aslında yaz-kış farketmez, lapa lapa kar yağarken bile top top dondurma yiyebiliriz. Bunun için 2014’de de en iyi dondurmacılar yapmışız, aradan 2 yıl geçmiş, yenisinin vakti gelmiş de geçmiş.

Geleneksel dondurma lezzetinden vazgeçemeyenler; kendi üretim şekillerini seneler geçse de bozmayan, işin ehli olmuş ustaların elinden yemeleri gerekir.

Kapısının önünde kuyrukta beklemeyi göze alıp sonunda mutluluk ve ferahlığa ulaşacağınız, sizin için seçtiğimiz İstanbul’daki En İyi 7 Dondurmacı karşınızda. Hadi bol serinlemeler;

1- Serez Dondurmacısı

‘Ne yiyorsak onu sunarız’ mottosuyla yola çıkan Türkiye’nin ilk gurme dondurmacısı. Bodrum’daki bahçesinden toplanan mandalinalardan yapılan sorbesi, müdavimlerinin erkenden tükenince kızdıkları antep fıstıklısı, 100 kg. süte 100 kg. kaymak eklenerek yapılan duble kaymaklısı ile yaz akşamları kapısında kuyruk bitmiyor. Kış aylarında ise yoğun bir paket servisi trafiği yaşıyor. Maltepe, Kartal, Acıbadem Mersin olmak üzere 4 şubesi bulunuyor.

Adres:  Kartal Merkez – Kordonboyu Mah. Akdeniz Cad. No:4/A Atalar / İstanbul – Tel: 0216 399 96 53 Maltepe Şube: Altayçeşme Mah. Begonya Sk. No:47, Maltepe- İstanbul- Tel: 0216 399 96 96 Acıbadem Şube: Acıbadem Mah. Acıbadem cad. Aras Apt. No:139-1 Üsküdar / İSTANBUL – Tel: 0216 326 77 41

Kartal'da Dondurma Nerede Yenir? Serez Dondurmacısı

2- Dondurmacı Yaşar Usta

Dondurmalarının yapımında doğal meyveler kullanan ve lezzetiyle kendinden bahsettiren Dondurmacı Yaşar Usta; sakızlı, kırmızı erikli, kavunlu, tahinli, kestaneli ve domatesli dondurma topları ile hasbi hal olabileceğiniz bir yer. Panoda bulunan çeşitler mevsime göre sürekli değişiyor. Birçok yerde şubesi olan Dondurmacı Yaşar Usta, Bostancı şubesinin başında duruyor, bir hatıra fotoğrafı çekmeden de dönmeyin. Daha önce yazdığımız ayrıntılı yazımıza göz atmak isterseniz, tıklayın.

Adres: Bostancı Mah. Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan Caddesi, No 34/2, Kadıköy, İstanbul – Tel: 0216 361 14 40

Dondurma, Dondurmacı Yaşar Usta, Bostancı, Kadıköy

3- Dondurmacı Ali Usta

Dondurma denince akla gelen ilk adres: Yılların dondurmacısı Ali Usta! Moda’da kime sorsanız size gösteren hatta yol tariflerinin bile ana karakteri olan Ali Usta’da sıra bekleme günleri çoktan geldi! Yazın dondurma çeşitleri kışınsa salepleriyle Moda’da uğramanız gereken mekanlardan.

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 176/B, Kadıköy – Tel: 0216 414 18 80

4- Pınar Dondurma

28 yıldır İnönü Caddesi’nde aynı yerde aynı kalitede dondurma yapmaya sabırla devam ediyor. Dondurmacılığın dede mesleği olduğunu söyleyen 3. kuşak sahibi ve işletmecisi Alparslan Bey’e göre ”eğer limonlu dondurmayı sapsarı sunan bir dondurmacı gördüyseniz oradan koşarak uzaklaşmalı!” Çünkü, gerçek limonlu dondurma beyaz renkte olmalıymış. Detaylı yazımız için buradan buyurun.

Adres: Sahrayıcedit Mah. İnönü Cad. No:32 Kadıköy, İstanbul – Tel: 0216 363 94 95

dondurma-pinar-dondurma

5- Mua Gelatieri d’Italia

Az ve öz çeşit barındıran Mua seçim yaparken kafa karışıklığı yaratmıyor. Mevsiminde ve organik sertifikalı olmayan ürünü almıyor. Havaların güzelleştiği bu günlerde yürüyüşünüzün sonrasında güzel bir ödül olabilir.

Adres: Yeniköy Mah. Köybaşı Cad. No:126/B, Sarıyer – İstanbul Tel: 0212 299 84 84

mua-gelatieri-ditalia-02

6- Dondurmacci

İdealist bir girişim, bu işe gönül vermiş başarılı bir iş Dondurmacci. İsminin esin kaynağı, kurucularından Ersin Bey’in çocukluğunda sokaktan geçen seyyar dondurma arabalarının  ”Dondurmacciiiyy” diye çığırtkanlıklarından geliyor. Lavantalı ya da Bodrum Mandalina’lı. Deneyin, bu katkısız ve doğal lezzete neden en iyilere koyduğumuzu anlayacaksınız.

Adres: Tepecik Yolu, Alkent Çarşısı No: F4 Blok No: 13/5 Etiler, İstanbul Tel: 0212 3510302

dondurmacci

7- Mini Dondurma

Her mevsim ayrı bir lezzeti yakalayabileceğiniz çok çeşit sunan bir dondurmacı. Minicik dükkana lezzetini sığdıran Mini Dondurma’nın önünden her daim kuyruk eksik olmuyor. Biz en çok sade kaymaklı ve çikolatasını seviyoruz.

Adres: Bebek Mahallesi, Cevdet Paşa Caddesi, No 38/A İstanbul Tel: 0212 2571070

bebek-mini-dondurma
One thought on “İstanbul’un En İyi 7 Dondurmacısı – 2016

  • 13 Nisan 2016 tarihinde, saat 09:54
    Permalink

    Eksik bu liste ! :-)
    Sevgiler, saygilar.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir