Gastro Kitap

Kitap Tanıtım: Gurbet Pastası | Uğur Biryol | İletişim Yayınları

Hepimizin çocukluğunun gözdesi olan bir pastanesi vardır. Hatta hala gidip o pastaneden bir şeyler almak, oturup bir tatlı yemek sizi mutlandırır. Duygular kadar ortak olan bir şey varsa da bu eski güzel pastanelerin birçoğunun yolunun Hemşinlilerden geçerek günümüze kadar ulaştığıdır.

Hemşinliler ülkemizde pastacılığın kurucularıdır. Hikayeleri Osmanlı’ya kadar uzanır. Her ne kadar pastacılık mesleğini ilk icra edenler olmasalar da onun yurt çapına yayılmasını ve günümüze kadar örgütlenerek gelmesini sağlamışlardır.

Gurbet Pastası kendisi de Çamlıhemşinli olan Uğur Biryol’un hazırladığı bir sözlü tarih çalışması… Biryol bu çalışmasını 2007 yılında kitaplaştırmış. 2013 yılındaysa kitap Ayşe Funda Aras yönetmenliğinde belgeselleştirilmiş.

gurbet_pastasi

Hikayenin başlangıcı 20.yüzyılın başında Rusya’ya edilen göçe dayanıyor. Göç eden gençlerin anneleri, onlara karınlarını doyuracak bir iş bulmaları yönünde tavsiye veriyorlar. Hemşinliler işte bu sebeple fırınlarda çalışmaya başlıyor. O günden günümüze de ülkemizde pastacılığın tarihini yazıyorlar.

Kitapta yediğimiz pastaların, ışıl ışıl kapılarından girdiğimiz pastanelerin, hayatını pastacılığa vermiş ustaların hikayelerini bulacaksınız. Pastacılığın bir zanaattan çok bir sanat olduğunu, Hemşinlilerin işlerini ne kadar çok sevdiğini ve ona ne kadar değer verdiğini okuyacaksınız.

Harbi yiyorum, o zaman yediğimin nereden geldiğini de bileyim diyorsanız bu kitabı okumanızı öneriyoruz.

Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir