Gastro Kitap

Mutfak Sırları | Anthony Bourdain, Oğlak Yayınları

Bizim son zamanlarda daha çok Travel Channel’daki “No Reservations” isimli televizyon programlarından tanıdığımız gurme Anthony Bourdain, aslında aynı zamanda ünlü bir şef ve hasbel kader kalem sallayan, eserler üretmiş bir yazar.

Hepimizin tahmin ettiğinin aksine Anthony Bourdain, kendi hayatını ve aşçılık maceralarını anlattığı orjinal ismi Kitchen Confidental isimli kitabı yayınlandıktan sonra meşhur oluyor ve “No Reservations” televizyon programı teklifi de bunun üzerine geliyor. Yani öyle “Zart” diye gurme olunmuyor sevgili okurlar…

Mutfak Sırları‘nda Anthony Bourdain‘in aşçılık maceraları, seks, uyuşturucu, entrika ve saklı gerçeklerin ifşa edilmesi ile harmanlanmış halde, üzerine bir de sos olarak bolca küfür eklenerek tüm yalınlığı ile anlatılmış. Hal böyle olunca kitabın başarılı olması da kaçınılmaz tabii. Zira son yarım asırlık restoran ve mutfak dünyasının arka planında ne işler döndüğüne dair muazzam bir belge ortaya çıkmış. Başka örneğini görmek de pek mümkün değil. En azından bu cesurlukta…

anthony-bourdain-mutfak-sirlari

Bu kitabı “restoran açacağım” diyenler, aşçılık mesleğini seçenler, komiler, garsonlar, tedarikçiler, restoran sahipleri, restoran açıp da çuvallayanlar, kısaca yeme-içme işinden ekmek yiyen herkes okumalı.

İş dışarıdan göründüğü gibi kolay değil beyler ve bayanlar!

Özellikle de bu sektörde “ADAM” olmak… Hiç kolay değil.

*Hiçbir zaman kitabın yerini tutmaz ama hatırlatalım. “Mutfak Sırları” 2005 yılında televizyon dizisi olarak çekildi. Üstelik başrolünde Bradley Cooper var :) (Anthony Bourdain olarak)


*Kitabı satın almak isterseniz buradan!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Mutfak Sırları | Anthony Bourdain, Oğlak Yayınları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir