KadıköyPide

Kızıltoprak’ta Pide Nerede Yenir? Bafra Pide – Coşkun Usta, Kadıköy, İstanbul

Zincir yemek yerlerini yazmak pek adetimiz değil ancak Bafra Pide‘nin Kızıltoprak’taki şubesine gittiğimizde tren yolu gettosunun yanındaki bu sempatik dükkandan inanılmaz lezzet ve keyif aldık.

Tren yoluna “L” olan sokağın hemen bağlandığı yerde konuşlanmış olan “Bafra Pide”, 1981 yılından beri yapısı ve şekli itibari ile farklı olan Samsun’un Bafra pidesini İstanbul’da üretmeye devam ediyor. Üstelik ilk gün nasılsa aynı titizlik ve kaliteyle.

Bafra doğumlu Coşkun ve İdris Kuru, belirli bir süre İstanbul’da çeşitli işlerde şanslarını denedikten sonra ailelerinden de aldıkları destek ile Kızıltoprak’ta, hala aynı sıcaklığı ve hatıraları koruyan dükkanda kolları sıvayıp işe koyuluyorlar. Dükkanın şimdiki mevcut haline gelişi ve 2.katın çıkışı da 2000’li yıllarda, yani ailenin yeni jenerasyonunun işi devralması ile başlıyor. E tabii, süreç ondan sonra epey hızlanıyor.

Peki Bafra Pide’yi neler farklı kılıyor?

Bafra Pide - Kızıltoprak

Öncelikle bu mekana özel “Bafra pidesi”ni ve istediğiniz her çeşit pideyi odun fırınında pişirilme farkıyla bulabilirsiniz. Odun fırını demişken bir iki kelam ile tecrübelerimize dayanarak konuyu derinleştirelim isteriz.

Daha önce yazdığımız yerler arasında odun fırınında hamur işi yapan yerler hep pizzacılardı. Odun fırını sadece yemeğe lezzet vermekle kalmaz aynı zamanda bulundukları ortama da ayrı bir hava ve hülya katarlar. Odun fırını olan yerin anlam ve önemi her zaman bir başka olur. Böyle mekanlar şairi, yazarı, ressamı, Karadenizliyi kendine çeker. Hasılı odun fırını giren yere doktor girmez! Evet bu kadar odun fırınını övdükten sonra konuyu doktoru evden uzak tutacak ikinci bir mucizeye daha bağlamak isteriz: Turşu.

Çubuk Turşu, Bafra Pide, Kızıltoprak

İşte bu turşu Bafra Pide’de var olan limonlu mu limonlu “Çubuk Turşu“. Kendisi pek lezzetli olur. İştah açar, mikropları öldürür, yedikçe yiyesiniz gelir. Orjinaldir. Pidenin öncüsü, yancısı ve soncusu olarak devleşir. Kuzu gibidir bunlar kuzu! Hüplettikçe hüpletirsiniz. Pideyi adama iki porsiyon yedirtir.

İşte böyle. Nasıl ama? Hoş değil mi? İyisi mi siz bir de Bafra Pide’yi kendiniz görün ve pidelerinin lezzetine yerinde bakın. Fark ettiyseniz pidelere pek bir söz söylemedim, zaten on numerolar.

İkinci kata çıkın ve bizim yaptığımız gibi yapıp hemen camın yanına oturup siparişlerinizi söyleyin. Etrafınıza güzelce bakın. Ortamı bir koklayın. Önce turşunuz, sonra pideniz önünüze servis edilsin. Sonra gözlerinizi kapayın. Bakalım burada bizim gibi 80’li yılların İstanbul’unu hissedebilecek misiniz?

Afiyet olsun.

Bafra Pide Salonu, Kızıltoprak

Bafra Pide – Coşkun Usta (Kızıltoprak)
Hasan Amir Sokak. No:21 – Kızıltoprak, İstanbul
Tel: 0216 3494999

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Kızıltoprak’ta Pide Nerede Yenir? Bafra Pide – Coşkun Usta, Kadıköy, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir