GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Sahrayıcedit – Kozyatağı’nda Nerede Ne Yenir?

Geçtiğimiz hafta kendime bir dert edindim. TEB Kozyatağı şubesi banka yetkilim Özlem Hanım’a “Öğle aranızda civarda nerelerde yemek yiyorsunuz?” diye merakla sorduğumda bana pek de seçenekleri olmadığını, “anlamlı” yeme-içme yerleri konusunda muzdarip olduklarından bahsetti. 

Hemen şöyle hızlıca düşünüp bir iki yerin ismini söyledim. Bahsettiğim yerler Özlem Hanım’ın çalıştığı şubeye en fazla üç yüz metre uzaklıkta yerler… Yine de Özlem Hanım bu yerleri bilmediğini ve daha önce hiç gitmediğini söyledi. İşte kendime dert edindiğim konu da bu oldu. Civarda çalışan birçok beyaz yakalının da benzer sorunu olduğunu düşündüm. 

Öğle yemekleri yoğun iş hayatı içerisinde insanın kendine hediye edebileceği en yakın ve en anlamlı tatil. Bu sebeple sadece merkezi ve bildik yerleri değil ara rotalar ve semtlerde de “Nerede ne yenir?” derlemeleri yapmamın iyi olacağını düşündüm.

Bu hafta Özlem Hanım’a ve tüm Sahrayıcedit/Kozyatağı beyaz yakalılarına bir jest olsun diye bildiğim, ziyaret ettiğim en harbi yeme-içme yerlerini öne çıkan lezzetleri ile birlikte derlemeye karar verdim. 

Vakit kaybetmeden turumuza başlayalım;

KÖFTECİ ŞÜKRÜ

Bostancı’da yıllardır ufacık bir dükkanda hizmet vermekte olan Meşhur Köfteci Şükrü’nün ikinci şubesi Sahrayıcedit’te Cebesoy sokakta…Başında Şükrü Usta’nın yıllarca yanında yetişmiş olan yeğeni var. Köftesi ve kuzu şişi iyi bilinir ve tercih edilir ama esas alamet-i farikası ızgara yaprak ciğeridir. Bizim için Köfteci Şükrü’nün bir diğer olmazsa olmazı ise çoban salatasıdır. 

Kaşıkla girer, içinden çıkmak istemezsiniz.

Adres: Sahrayı Cedit, Cebesoy Sk., 34734 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 386 22 40

MERSİN YAPRAK TANTUNİ

Sahrayıcedit İnönü Caddesi’ndeki Mersin Yaprak Tantuni sadece Sahrayıcedit’in değil İstanbul’un en iyi tantunicileri arasında… Bizim tercihimiz her zaman dürüm tantuni ama somununu da tercih eden çok. 

İstanbul’da Mersin esintileri arayanlar için ilaç gibi. Dikkat edin, midede patlayan biberleri fazla kaçırmayın.

Adres: 19 Mayıs, İnönü Cad. No:75, 34734 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 467 77 55

SOSİSÇİ FARUK

Türkiye’nin en iyi büfe sosislisi olma şiarı işe yola çıkmış; duruşu ve düsturu ile ayrı bir yazının konusu olmayı hak eden Sosisçi Faruk, ismi üstünde sadece büfe sosisli sandviçi satıyor. Lakin sosisleri alıştığımız salçalı büfe sosislerin aksine %100 dana eti, ekmeği katkısız doğal mayalı ve hardalını kendi hazırlıyor. Şunu da eklemeden geçemeyeceğim, ayranı Balıkesir’den daha önce yazdığım Özerhisar ayranı. 

Sosisçi Faruk, Cebesoy Sokak’ta Köfteci Şükrü ile aynı sokakta… Giden minimum iki tane yiyor tabii. Ayran zaten bambaşka bir dünya.

Adres: Sahrayı Cedit, Cebesoy Sk. No:29/A, 34734 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 359 41 67

OSMAN AGA SERPME KÖFTE

İnönü Caddesi’nin yukarılarına doğru tırmandığınızda Edirne usulü yuvarlak top köfteler, enfes bir yeşillik şöleni ve her yerde göremeyeceğiniz yoğurda sahip olan Osman Aga Serpme Köfte size göz kırpıyor. Lokantanın bir önemli özelliği de ismi üstünde köfteleri ve yeşillikleri masanızın üstüne serperek servis etmesi.

Sahibi Onur Bey işinde oldukça titiz biri… Bu yaklaşımı sunduğu konseptten tutun da yemeklerin lezzetine kadar her unsura yansımış durumda.

Köftesini deneyin ama ayrıca patates kızartmalarını da deneyin. Sektörde genel teamül donmuş hazır patates aksine, bariz ev patatesi yiyeceksiniz.

Adres: 19 Mayıs Mahallesi, İnönü Cd. No:96, 34736 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 410 10 25

COŞKUN USTA BAFRA PİDE

İlla karbonhidrat isterim diyenleriniz için Osman Aga Serpme köfteye gelmişken biraz daha Kozyatağı’na doğru uzanalım o halde. 

Bafra Pide Coşkun Usta, İstanbul’da Bafra Pide’nin lezzetine varabileceğiniz nadir lokantalardan. Çubuk turşusu ve yanına dilediğiniz çeşit Bafra usulü pide… İnce, uzun ve çıtır çıtır. 

Gitmeyeli uzun zaman oldu, bu yazıyı yazarken de canımız epeyce çekti. En kısa sürede gitmek şart artık.

Adres: 19 Mayıs, Sarıkanarya Sokağı No:17, 34742 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 464 00 66

MEŞHUR MAHMUTBEY KANATÇISI

Eski lezzeti kalmadı diyen de çok ama İstanbul’un en eski kanatçılarından ve Sahrayıcedit’te yıllardır hizmet vermeye devam ediyor. Soslu, acılı, yaprak ızgara kanat aklınıza düşerse başka adres aramayın.

Biz gittiğimizde, genelde bir buçuk porsiyon (ekmeksiz) acılısından yiyoruz. Kanat dışında başka yemekleri ile de hiç ilgilenmiyoruz.

Adres: Sahrayı Cedit Mh, İnönü Cd. 53/1, 34734 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 360 18 01

SEYİTHAN İŞKEMBE

Her türlü çorba ihtiyacınız için 7/24 açık. İşkembe ve kelle paça çorbalarını denedik, oldukça başarılı. Garsonların hizmeti ve ilgisi de takdire şayan. Çok kurutmadıkları sürece halka kokoreçleri de lezzetli. Sakatat sevenler, kolejen peşinde koşanlar kesinlikle memnun kalacaktır. 

Sakatat dışında çorba çeşitleri ve kebapları da mevcut.

Adres: 19 Mayıs, Kozyatağı O2 Bağlantısı No:80, 34736 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 356 10 93

KAHRAMANMARAŞLI KAMİL USTA

İnönü Caddesi’nin hemen başında bir başka çorba lokantası. Sahrayıcedit’in en eski çorbacılarından ve gece mideniz kazındığında imdadınıza yetişecek yerlerden bir diğeri. 

Burada ise tavsiyemiz çorbaların haricinde Kahramanmaraş usulü haşlama içli köfte. Bazen canımız çektiğinde sadece haşlama içli köfte yemeye gidiyoruz ve eğer “Tükendi!” cevabını duyarsak bizde oracıkta tükeniveriyoruz. 

Gittiğinizde haşlama içli köftelerinizi içine limon sıka sıka yiyin.

Adres: Sahrayı Cedit, İnönü Cd. No:2/2 D:1B, 34734 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 356 14 70

SEREZ GURME DONDURMA

Tatlıya geçelim… Ama önce şunu soralım; Kışın dondurma yenir mi? Evet, eğer doğru dondurmaysa ve sağlıklı bir üretimse bal gibi yenir. Mahalle dondurmacılığında çığır açan Serez Dondurması’nın dondurma ve sorbelerini dört mevsim afiyetle ve güvenle yiyebilirsiniz. Atatürk Caddesi’nde bir şubesi bulunan Serez Dondurmacısı’nda bizim tercihimiz genelde, duble kaymak, çikolata ve fıstık. Sorbede de elbette tüm aroması ve rayihası ile Bodrum Mandalina.

Adres: Sahrayıcedit Mah, Atatürk Cd. No:36/40, 34734 Kadıköy/İstanbul
Tel: 0850 259 7374

MANOLYA PASTANESİ

İstanbul’daki bütün pastaneler aynı zamanda dünya mutfağı yapan restoranlara evrilmeden evvel Manolya Pastanesi profiterolu ile Türkiye’nin sayılı pastanelerinden biriydi. İmajlarındaki değişim, pastane algısını da değiştirdiği için uzun zamandır profiterolunu de hatırlayamaz ve yiyemez olduk. 

Yine de siz bir şans verin. Gidin, profiterolu enfes mi değil mi, siz karar verin.

Keşke pastaneler pastane, turşucular turşucu, kebapçılar da kebapçı olarak kalabilseler ama işte maalesef kapitalizm ve daha da çok kazanalım yanılgısı… 

Adres: Sahrayı Cedit Mahallesi, Atatürk Cd. No:42/3, 34734 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 350 55 42

SOLFİ

İnönü Caddesi’nde Mersin Yaprak Tantuni’ye gelmeden hemen solda. Ünzile abla tam 12 yıldır o küçük dükkanında yeğeni Solmaz ve kızı Figen (Solfi ismi buradan geliyor) ile lokma döküyor. Kendi komşusuna hazırlar gibi tatlılar yapıyor ve sizi diğer tatlı çeşitleriyle de şaşırtıyor. Karşısına, sağına soluna açılan sanayii pastanelerine kahramanca direniş gösteriyor. Görünüşüne ve salaşlığına bakmayın. Sahrayıcedit mahallesinde tam anlamıyla kadın işgücü ve direnişinin sembolü Solfi. 

Ünzile ablaya bizden de çok selam götürün!

Adres: 19 Mayıs, İnönü Cd. No:61, 34736 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 359 00 24

***

Bu hafta Sahrayıcedit’te “Nerede ne yenir?” şöylece bir toparladık. 

Gidip yiyenlere şimdiden afiyet olsun. Haftaya görüşmek üzere.

Mutlu haftalar.

Salih Seçkin Sevinç

**Yazının orijinali oda.tv de yayında…

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir