Sahrayıcedit’te Izgara Köfte Nerede Yenir? Köfteci Şükrü, Kadıköy, İstanbul

Köfte, Köfteci Şükrü, Sahrayıcedit

Daha önce Köfteci Şükrü‘nün Bostancı’daki Izgara’da Yaprak Ciğerini yazmıştık. 2012’nin yaz aylarında Sahrayıcedit’te Şükrü Abi’nin kardeşi ve yeğeni, Köfteci Şükrü’nün yeni şubesini açtılar. Bunca yıllık esnaflık deneyimi, muhteşem ızgaralar ve o harika piyazı, salatası ile bu lezzetin bu kadar doğal bir şekilde yayılmasını biz de canı gönülden destekler olduk.

Bak bugüne kadar kimseye beddua etmedik ama ev köftesinin ulaşabileceği en son noktanın, kömürde ızgara ile buluşması ile ortaya çıkan bu şaheseri yemeyen pişman olsun e mi!? Suyunu salmamış köftelerin içine artık ne koyuyorlarsa, adamda feci bağımlılık yapıyor. Bizde yaptı mesela. Şükrü’nün köftelerini yemediğimiz o hafta bizim için anlamını kaybediyor.

Köftenin yanına bir de tereyağlı pilav veriyorlar ki, anam anam. Izgara biber ve domatesten bahsetmek istemiyoruz bile.  “Köfte soğansız olmaz.” diyenlerden misiniz? İsteyene o da var. Bir de acı biber salçası. İsteyen köftesini bandırsın, isteyen ekmeğini bandırsın diye.

Köfte, Köfteci Şükrü, Sahrayıcedit, Kadıköy

Ahmet Abi Köfteci Şükrü’nün kardeşi, oğlu Veysel ise yeğeni. İşletme ile Veysel ilgileniyor. Muharrem ise ocağın başında yılların emektarı. Size en lezzetli köfteleri pişirmek için hazır bekliyorlar. Sonuç olarak bir aile işletmesi var karşımızda.

Piyazın fasulyesi de özel, zeytinyağı da…Yani burada ne yerseniz mutlaka malzemenin kendi lezzeti ile en uyumlu süsleyicileri ile karşılaşacaksınız. Köfte piyazı güzellerken, zeytinyağı da piyazı ve acı sosunu güzelliyor.

Hasılı dostlar bu köftenin her yerinden lezzet fışkırıyor. Bu arada Köfteci Şükrü’de köfte dışında, yaprak ciğer ve harika dana şiş de yiyebilirsiniz. Önden de bir çorba söyleyin.

Buradan Sahrayıcedit muhtarlığına seslenmek istiyoruz. “Ey muhtar! Köfteci Şükrü, Sahrayıcedit Sahrayıcedit olalı mahallenizin başına gelen en güzel şeydir. Bundan emin olun ve ona göre davranın.” Ayrıca Kadıköy Belediye Başkanı, vali ve kaymakamını da Şükrü’de köfte yemeye davet ediyoruz.

Biliyorsunuz, atalarımız zamanında “At, avrat, köfte!” derken aslında bu köfteden bahsetmişlerdir.

Haydi afiyet olsun. Gidince bizden de selam edin. Çaylarını için. Tıka basa doyun. Amin!

Veysel, Muharrem ve Ahmet - Köfteci Şükrü

Köfteci Şükrü
Cebesoy Sok. No:14/C Sahrayıcedit Mah. Kadıköy – İstanbul
Tel: 0216 3862240

Google-Map-Icon861Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

2 Yorum . Siz de yorum bırakarak bu yazıyı zenginleştirin.

  1. Sertaç Mavişerit 09 Ocak 2013 at 19:40 - Reply

    Benim evime sadece 300m ileride açılmış, benimse sizin sayenizde haberim oldu. En kısa zamanda deneyeceğim ve görüşlerimi ileteceğim :)

    • admin 09 Ocak 2013 at 20:48 - Reply

      Şimdiden afiyet olsun. Sevgiler.

Yorum Yazın