KadıköyKöfte

Sahrayıcedit’te Izgara Köfte Nerede Yenir? Köfteci Şükrü, Kadıköy, İstanbul

Daha önce Köfteci Şükrü‘nün Bostancı’daki Izgara’da Yaprak Ciğerini yazmıştık. 2012’nin yaz aylarında Sahrayıcedit’te Şükrü Abi’nin kardeşi ve yeğeni, Köfteci Şükrü’nün yeni şubesini açtılar. Bunca yıllık esnaflık deneyimi, muhteşem ızgaralar ve o harika piyazı, salatası ile bu lezzetin bu kadar doğal bir şekilde yayılmasını biz de canı gönülden destekler olduk.

Bak bugüne kadar kimseye beddua etmedik ama ev köftesinin ulaşabileceği en son noktanın, kömürde ızgara ile buluşması ile ortaya çıkan bu şaheseri yemeyen pişman olsun e mi!? Suyunu salmamış köftelerin içine artık ne koyuyorlarsa, adamda feci bağımlılık yapıyor. Bizde yaptı mesela. Şükrü’nün köftelerini yemediğimiz o hafta bizim için anlamını kaybediyor.

Köftenin yanına bir de tereyağlı pilav veriyorlar ki, anam anam. Izgara biber ve domatesten bahsetmek istemiyoruz bile.  “Köfte soğansız olmaz.” diyenlerden misiniz? İsteyene o da var. Bir de acı biber salçası. İsteyen köftesini bandırsın, isteyen ekmeğini bandırsın diye.

Köfte, Köfteci Şükrü, Sahrayıcedit, Kadıköy

Ahmet Abi Köfteci Şükrü’nün kardeşi, oğlu Veysel ise yeğeni. İşletme ile Veysel ilgileniyor. Muharrem ise ocağın başında yılların emektarı. Size en lezzetli köfteleri pişirmek için hazır bekliyorlar. Sonuç olarak bir aile işletmesi var karşımızda.

Piyazın fasulyesi de özel, zeytinyağı da…Yani burada ne yerseniz mutlaka malzemenin kendi lezzeti ile en uyumlu süsleyicileri ile karşılaşacaksınız. Köfte piyazı güzellerken, zeytinyağı da piyazı ve acı sosunu güzelliyor.

Hasılı dostlar bu köftenin her yerinden lezzet fışkırıyor. Bu arada Köfteci Şükrü’de köfte dışında, yaprak ciğer ve harika dana şiş de yiyebilirsiniz. Önden de bir çorba söyleyin.

Buradan Sahrayıcedit muhtarlığına seslenmek istiyoruz. “Ey muhtar! Köfteci Şükrü, Sahrayıcedit Sahrayıcedit olalı mahallenizin başına gelen en güzel şeydir. Bundan emin olun ve ona göre davranın.” Ayrıca Kadıköy Belediye Başkanı, vali ve kaymakamını da Şükrü’de köfte yemeye davet ediyoruz.

Biliyorsunuz, atalarımız zamanında “At, avrat, köfte!” derken aslında bu köfteden bahsetmişlerdir.

Haydi afiyet olsun. Gidince bizden de selam edin. Çaylarını için. Tıka basa doyun. Amin!

Veysel, Muharrem ve Ahmet - Köfteci Şükrü

Köfteci Şükrü
Cebesoy Sok. No:14/C Sahrayıcedit Mah. Kadıköy – İstanbul
Tel: 0216 3862240

Google-Map-Icon861Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Sahrayıcedit’te Izgara Köfte Nerede Yenir? Köfteci Şükrü, Kadıköy, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir