En İyilerLİSTELER

Konya’nın En İyi 7 Tiritçisi

Konya’da En İyi Tirit Yapan Restoranlar

Konya’da geniş bir mutfak ve mukavvi bir lezzet yelpazesi var. Evet, etli ekmek ve fırın kebabı en önde gelen lezzetler. Ancak bir üçüncü başat lezzeti de görmezden gelemeyiz: Tirit. Her yörenin kendi tiriti vardır ama Konya Tiridi diye de bir gerçek var. Öyle ki Konya’da bir sektör haline bile gelmişler. Bu yazıdaki sorumuz Konya’daki en iyi tiritçi kimdir? Et suyuyla ıslatılan kuru ekmek üzerine yoğurt gezdirilen, akabinde sumak ile tereyağı eklenen Konya Tirit kebabını tadabilmeniz için size en iyi tiritçileri listeledik. İşte Harbiyiyorum.com’dan bir ilk daha ve işte Konya’nın en iyi 7 tiritçisi.

Tiridine banmak için buyrunuz. (Yazının sonunda tüm tiritçilerin haritadaki yerlerine ulaşabilirsiniz.)

1-Tarihi Tiritçi Mithat

Tirit özellikle Konya’da zaten kendini kanıtlamış bir lezzet. İsminden anlaşılacağı üzere adamlar tiridin tarihini yazmışlar. Şu an Konya’da biline en popüler tiritçi. 2021 Senesinde TripAdvisor’dan: Traveller’s Choice ödülünü boşa almış olamazlar. Maalesef işletme sahibi Mithat Çatal geçen sene korona virüse yenik düşüp vefat etmiş ancak işletme yine Tarihi Tiritçi Mithat ismi altında aynı şekilde çalışmaya devam ediyor. 

Telefon: 0332 350 7298
Adres: Aziziye Mah.Aziziye Cd, Yusufağa Sk. No:21/A, 42010 Karatay/Konya

2-Tiritçi Hacı Mustafa

Konya’da çok eski bir tiritçi daha. Since 1957 yazılmış kapısına. Tirit burada şöyle gelişiyor. Mustafa Yıldız’ın ekibindeki kendisi gibi diğer yıldız tiritçiler bir güveç içerisinde kuru ekmeklerin üzerine öncelikle şöylece bir çırpılmış yoğurdu gezdiriveriyor. Üstüne de beyaz soğanları lakkadanak döşüyor. Daha sonra kuzu kaburga etleri ağırlığınca soğan, yoğurt ve ekmekler üzerine oturtuluyor. Bu kadar mı sandınız? Hayır. Tiritçi Hacı Mustafa’yı Harbiyiyorum.com’da detaylı bi şekilde ele aldık. (Detaylı Tiritçi Hacı Mustafa yazımıza göz gezdirmeyi unutmayın.)

Adres: Fevziçakmak, Kudüs Cd. No:12, 42050 Horozluhan Osb/Karatay/Konya
Telefon: 0530 306 1802

3- Tarihi Meydan Tiritçisi

Konumu adı kadar merkezi olan bu mekânda güler yüz, lezzet ve elbette tirit var. Konya ziyareti öncesinde “tiritçiler” listenize eklemeyi unutmayın. Osmanlı şerbeti ve dondurmalı irmik helvası da gayet revaçta. Burada ilk kez yiyen Gürhan Bey şöyle bir yorumda bulunmuş “Kesinlikle tiritini tavsiye ederim. Hep Tiritçi Mithat’ta yerdik. Bu sefer tavsiye üzerine Tarihi Meydan Tiritçisi’nde yedik. Muazzam bir lezzet. 30 farklı baharat ile yapılıyormuş. Çok beğendik.”

Adres: Aziziye, Eşarizade 1. Sokak No:4, 42030, 42030 Karatay/Konya
Telefon: 0332 350 1515

4- Tiritçi İsmail

Tiritçi İsmail’in tiridi kadar kendi deyimi ile yayla tereyağı ile yemeğe can vermesi de ünlü. Muhabbetiyle ve ilgi alakasıyla lezzetine ün katmış durumda. Tiritçi İsmail’e giden biri “Tiriti de kendisi kadar güzel bir abimiz. Gerçekten insana değer veren bir işletme. Lezzetleriyle, ustanın muhabbeti ve ilgi alakasıyla 5 yıldızı hak ediyor.” diyor.

Adres: Şükran, FSM Ofis Center, Hotuz Sk. 16/C, 42010 Meram/Konya
Telefon: 0546 453 4244

5- Kabakçı Ali Lokantası

Tereyağı, sumaklı soğanı ve süzme yoğurdu kusursuzca buluşturan meşhur bir Konya tirit noktası daha. Diğerlerinden farklı olarak etini köfte şeklinde şişe dizip pişirdikten sonra sunuyor. Üstat Vedat Milor’un yazılarında yer verdiği Kabakçı Ali Lokantası da Konya’nın en iyi tiritçileri arasında.

Adres: Devri Cedid Mahallesi, Müneccimbaşı Sk. 18/A, 42060 Selçuklu/Konya
Telefon: 0332 350 2131

6- Kubbealtı Köftecisi

Tiridiyle listemizde yer almayı hak eden bir diğer işletme olan Kubbealtı Köftecisi aynı zamanda çok güzel sütlaçları ile de tirit kebabı sonrası harbi keyif veriyor.

Adres: Hocacihan Saray, Çevre Yolu Cd. No:17, 42080 Selçuklu/Konya
Telefon: 0332 247 1520

7-Hacı Şükrü 1907 Kebap Salonları Merkez

Tarihten anlayacağımız üzere gönül rahatlığıyla Konya’nın en eski kebap salonlarından birisi diyebiliriz. Hikayeleri dört kuşaktır devam eden köklü işletmenin Konya kebabı da tiriti kadar ünlü.

Adres: Ferhuniye, A 42060, Müneccimbaşı Sk. No:20, 42080 Selçuklu/Konya
Telefon: 0332 352 76 23

Konya Tirit kebabını bu mekanlardan nerede denerseniz deneyin lezzet bakımından tatmin olacağınıza eminiz. Mekândan mekâna sunum, servis ve fiyat farklılık gösterse de listemizdeki Tirit Kebapçıları kendini müşterilerine ve zamana kanıtlamış durumda. Konya gibi lezzet ve tarihi dokuların dolup taştığı bir şehirde etli ekmek ve fırın kebabı dışında tiridi de deneyimlemek gezinize lezzet katacaktır diye düşünüyor, şimdiden afiyet olsun diyoruz.

Yeni lezzet ve mekan keşifleri için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Kalın sağlıcakla.

One thought on “Konya’nın En İyi 7 Tiritçisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir