Bunları BilelimGURME NOTLARIKokteyl Tarifleri

Klasik Old Fashioned Kokteyl Tarifi

Klasik Old Fashioned dünyada en çok bilinen ve en çok tercih edilen kokteyllerdendir. Amaro isimli dijestif bir içki, şeker ve günümüzde bourbon (mısır viskisi) ile yapılır. İlk kez 1880’li yıllarda kayıtlara geçmiştir. Amaro İtalyanca “acı” demektir. Orijinal tarifte kokteylin bitter (acımtrak) bir tadının olması, bu “Amaro” isimli içkiden gelir. Gelelim klasik old fashioned kokteyl tarifine…

Sadece şeker şurubu, bitters ve viskinin lezzetini vurgulamak icin biraz narenciye içeren bu geleneksel kokteyl, deneyimli viskiseverlere uygun, sofistike bir içkidir. Kokteylin klasik versiyonu icin Maker’s Mark gibi Türkiye’de henüz hakkı yeterince verilmemiş, içimi son derece güzel bir viski tercih edilirse harika olur. Orijinal tariflerde Rye viski (çavdar viskisi) kullanıldığı bilinmektedir ama Türkiye’de çavdar viskisi pazarda yok denecek kadar azdır.

İddialara göre klasik old fashioned tarihte ilk kez Louisville, Kentucky’de Pendennis Club’da yapılmıştır.

Kokteyl İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kapak şeker şurubu (şeker şurubu yoksa, bir küp şekeri Amaro ile birlikte ezin.)
  • 1 şerit portakal kabuğu
  • 2 atım bitters
  • 60 ml Maker’s Mark burbon viski
  • 1 kokteyl kirazı

Bardak: Old Fashioned bardağı

Klasik Old Fashioned Kokteyl Hazırlanışı

  1. Old Fashioned bardağına şeker şurubunu (veya bir küp şekeri) ve portakal kabuğunu koyun. Bitters ekledikten sonra hepsini birlikte ezin.
  2. Bardağı buzla doldurup burbon whiskeynizi ekleyin. Yavaşça karıştırın.
  3. Kokteyl kirazı ile süsleyin.

Çeşitleme/Doğaçlama

Kimi koktey tariflerinde içkiye biraz baloncuk katmak için sodaya başvurulur. Geleneksel tarif böyle değildir ama, her zamanki gibi, seçim size kalmış.

Eğer ilgilenirseniz bütçe dostu cin tonik ve martini tarifimiz de var.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Klasik Old Fashioned Kokteyl Tarifi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir