OdaTV Yazıları

Kültür ve Turizm Bakanlığı Genelgeyi Yayınladı: Restoranları Ve Kafeleri Neler Bekliyor?

Kültür ve Turizm Bakanlığı geçtiğimiz hafta içerisinde “Kontrollü Normalleşme Süreci” içerisinde restoranlar ve kafelerde uygulanacak düzenlemelerle ilgili genelge yayınladı.

Bu genelge üzerine hafta içinde birçok işletmeden bana sorular gelmeye başladı. Malum daha önce mekan sahiplerinin pek alışık olmadıkları bir süreç ve aslında hala tam olarak nasıl uygulanacağı belirsiz.

“İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek tarihte faaliyete geçecek olan müstakil yeme-içme tesislerinde, aşağıda belirtilen önlemlerin alınması ve sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir.” ibaresi ile başlayan genelgede geçen düzenlemeleri ve uygulanacak adımların öne çıkanlarını bu hafta şöyle detaylı bir şekilde derleyerek gözden geçirelim istedim.

ESKİ MASA KAPASİTENİZLE ÇALIŞAMAYACAKSINIZ

1- Tüm işletmeler Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Covid-10 rehberinde olduğu şekilde bir protokol hazırlayarak bunu işletmelerine görünen bir yere asmaları gerekmektedir. (Bu afişlere https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/ adresinden basılmaya hazır halde ulaşabilirsiniz.)

2- Tüm işletmeler tesislerinin tamamında sosyal mesafe önlemlerini almakla yükümlüdür. Sosyal mesafe planına göre misafir kabul edilir ve kapasite tesis girişinde görülebilir bir yere asılır. Yani eskiden 50 masalı bir işletmeniz var ise kapasitesini sosyal mesafe planına göre indirgemelisiniz. Bu kapasiteyi de girişte görülebilir bir yere asmalısınız. Bunu yanlış anlayanlar var ama maalesef eski masa kapasitenizle çalışamayacaksınız.

3- Mekanda misafirlerin ve personelin kolayca görebileceği alanlarda COVID-19 tedbirlerinin yer aldığı panolar düzenlemelisiniz. Ayrıca mutfak temizliği ve gıda güvenliği protokolü, haşere ve zararlılarla mücadele protokolü hazırlayıp, sorumlu personelin protokole uymasını sağlamalısınız.

4- Bundan böyle mekanınızda misafir kabul edecekseniz termal kamera ya da temassız ateş ölçer bulundurmak zorundasınız. Ateşi 38 ve üstü olan birini mekana almayacaksınız ve sağlık kuruluşuna başvurması için uyaracaksınız.

5- Mekan girişinde el antiseptiği bulundurmanız zorunlu. Mekana misafirlerinizin el antiseptiğini kullanarak girmeleri de zorunlu. 

KOLONYA ZORUNLU

6- Misafirlerin maskesi yoksa mekan sahibi olarak sizin onlara maske temin etmeniz ve bunun için yedekte maske bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca misafirin yeme-içme faaliyeti dışında maskelerini takmaları hususunda kendilerini uyarmanız gerekiyor. 

7- Mümkün olduğunca temassız ödeme yapmalısınız. Temassız ödeme olmuyorsa her kullanımdan sonra POS cihazının temizliğini genelgeye uyun bir şekilde sağlamalısınız. 

8- Ödeme alan kişi/kasa sorumlusu yüz koruyucu maske kullanmalı ya da göz hizasına kadar pleksiglas bariyer arkasından işlem yapmalı.

9- Servis yapılan her masada ayrıca el antiseptiği veya kolonya bulundurmak zorunlu.

10- Yemek servisi masaları arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olarak düzenlemelisiniz. Aynı aileden veya grup olarak gelen insanlar için bu kuralı uygulamanıza gerek yok. Ancak iki ayrı aile ya da grup varsa bu kurala göre masa düzenlemenizi yapmanız gerekiyor. 

11- Her serviste mümkünse tek kullanımlık tuz, biber, şeker, peçeteler kullanılmalı; değilse her servis sonrasında tuzluk biberlik, kürdanlık sosluk ve benzer objeleri genelgede yazan şekilde dezenfekte edilmeli.

12- Tuvaletlerin girişlerinde el antiseptiği bulundurmanız bir diğer zorunluluk.

13- Çocuklara ayrılmış olan oyun odaları maalesef hizmete açılmıyor. 

14- Çalışan personele günlük ateş ölçümü zorunlu. Aynı zamanda maske, eldiven, yüz koruyucu maskeler çalışanlarınıza sağlamakla yükümlüsünüz. Ayrıca salgın ve hijyen konusunda personele özel eğitim vermeniz de gerekiyor.

15- Genel temizlik için bir “Checklist” oluşturmalı ve izlenebilirlik kayıtları tutmalısınız. (Bununla ilgili detaylar yine yayınlanan genelgede mevcut.)

16- Klima sistemlerinizin periyodik bakımlarını yaptırmalı ve filtrelerini periyodik olarak değiştirmelisiniz. Aynı zamanda klimalarınızın %100 dışarıdan temiz hava alacak şekilde çalıştırılması gerekiyor. Vantilatör kullanımı yasak! Mekanda sık sık doğal havalandırma şart.

17- Mutfakta bütün gıdalarınızı kapalı dolaplarda veya üzeri kapalı şekilde saklamalısınız. 

18- Servis malzemelerini sadece bulaşık makinesinde yıkamalısınız.

19- Mutfak personeli iş kıyafetinin yanı sıra, kişisel koruyucu ekipman da kullanmalı, ayrıca ellerini düzenli olarak yıkayarak antiseptik ile temizlemeli.

20- Mutfak personeli hijyen kuralları konusunda görsel/yazılı bilgilendirilmeli.

21- İşletme araçlarında el antiseptiği ve kolonya bulundurmak zorunlu. Ayrıca araçta sürekli maske takmak da zorunlu.  

İşte son yayınlanan genelgede öne çıkan hijyen protokolleri bunlar.

Pandeminin ülkemizde ilan edildiği günden bu yana Odatv’deki köşemde bu sürece dair elimden geldiğince sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Bu genelge yayınlanmadan evvel de bütün bu yukarıda bahsi geçen maddelerin uygulanacağını aylar öncesinden yazmıştım. Tabii en nihayetinde “Kervan yolda düzülecek!”. Zaten bu genelge kalıcı bir genelge değil ve zaman içerisinde uygulamalar da başlayınca güncellenecek. Bunu da genelgenin kendisi söylüyor zaten.

Hasılı, artık mekan sahipleri için harekete geçme zamanı. 

Bakalım, tüm bu detaylar nasıl uygulanacak, ne kadarı doğru bir şekilde uygulanacak, uygulanacak mı, hepsini zaman gösterecek…

Hayırlı olsun.

Genelgenin tamamına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Salih Seçkin Sevinç

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Kültür ve Turizm Bakanlığı Genelgeyi Yayınladı: Restoranları Ve Kafeleri Neler Bekliyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir