OdaTV Yazıları

Restoranların Kapısına Hijyen Belgesi Asmak Şart – Selluka Belgesi

Yarından itibaren bütün restoran ve kafeler açılışa hazırlanıyor. Bu elbette oldukça sevindirici bir haber. Dün Kadıköy’de birçok restoran ve kafenin önünde hummalı temizlik çalışmaları ve tadilatlar görünce ben de çok mutlu oldum.

En son Kadıköy’e gittiğimde bütün mekanlar hayalet gibiydi. Kendimi post apokaliptik bir film setinde gibi hissetmiştim. O yüzden bu hareketliliği görmek çok umut verici.

Bununla beraber alkollü mekanların açıklanan karara göre 22:00’a kadar çalışabilmesi ve yine bu mekanların “Eğlence Yeri” kapsamında ele alınıp alınmaması, kafaları kurcalamaya devam ediyor. 

Sanırım herkes hamlesini yaparak görecek… El yordamı ile yolumuzu bulacağız.

Ne olursa olsun, süreç nasıl ilerlerse ilerlesin ilk başta dikkat edilmesi gereken, hijyen kurallarının ve gerekli sağlık tedbirlerinin mekanlarda sıkı bir şekilde uygulanması. 

Bu konuda denetimlerin de artacağını düşünüyorum ama hangi mekanda, hangi standartlarda, nasıl bir denetim gerçekleşecek, burası önemli! 

Geçtiğimiz haftaki yazımda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı “Kontrollü Normalleşme Süreci” içerisinde restoranlar ve kafelerde uygulanacak düzenlemelerle ilgili genelgeden ve yeme-içme işletmelerinin uyması gereken kurallardan bahsetmiştim. Lakin bu genelgeye göre birçok konu muallakta kalıyor… Çünkü bütün süreçlerin mekan sahiplerinin anlayıp, uygulayabileceği bir şekilde “Checklist – Kontrol Listesi” formuna dönüştürülmesi ve bir kurul tarafından dönem dönem ele alınıp güncellenmesi şart.

Yine geçtiğimiz hafta içerisinde Odatv yazarı değerli büyüğüm M. Ayhan Kara, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin inisiyatifi olan “Selluka” isimli bir çalışmadan bahsetti. Hatta dün kendisi de bu konu hakkında bir yazı kaleme almış ve sağ olsun yazısında benden de bahsetmiş. Öncelikle teşvik edici kıymetli yorumları için çok teşekkür ederim. 

Gelelim Selluka Belgesi’ne…

SELLUK BELGESİ NEDİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Turizm Hijyen Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konaklama ve Yeme-İçme Tesisleri İçin Hijyen Değerlendirme Formu’na da uygun olacak şekilde hijyen ve güvenlik standartlarını belirleyen ve bu standartları karşılayan kurumlara verilen bir plaket ve belge tasarlıyor. İşte bu belgeye verilen isim “Selluka”.

“Covid-19 Kürsel Salgını ve Sonraki Süreçte Lokanta-Restoran, Ayakta ve Kısa Süreli Oturarak Yeme-İçme Yapılan Mekanlar (Yani büfeler, mini kafeler, pastaneler), Gıda Ürünleri Satış Mekanları ile Kafe ve Barlarda Uygulanması Zorunlu Kriterler” şeklinde üçe ayrılan işletmeler bu bağlamda ayrı ayrı kriterlerde ele alınarak 50-70 puan arasında 1 Selluka, 71-85 puan arasında 2 Selluka, 85-100 puan arasında 3 Selluka Belgesi ve plaketi ile derecelendirilecekler.

Bu sistemin bir benzeri yıllardır New York’ta uygulanıyor. İşletmeler belirli periyotlarla yapılan denetlemeler sonrasında kapılarına girişte asmakla yükümlü oldukları bir hijyen belgesi ile derecelendiriliyorlar. En yüksek standartları sağlayan mekanlar belediye tarafından kendilerine sunulan resmi “A” belgesini hemen mekan girişindeki cama, müşterilerin görebileceği şekilde asıyorlar. New York Belediyesi tarafından yapılan bu hijyen denetimlerinde 0-13 puan arası alan mekanlar A, 14-27 puan arası alan mekanlar B, 28 ve fazlası puan alanlara da C belgesi veriliyor. Ayrıca bu belgeler mekanın girişinde herkesin görebileceği bir yere asılıyor. 

Selluka Belgesi’nde de aslında arzulanan tam olarak bu. İşletmelerin kapısına asılacak bu belgelerle müşteri göz göze gelecek ve bu bilince göre restorana girip girmeme tercihini yapacak. Düşük puan alan yerler de eksiklerini giderip hijyen çıtalarını yükseltmeye çalışacaklar. Bir çeşit özendirici ve rekabeti de olumlu yönde teşvik eden güzel bir uygulama.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre bu derecelendirme insanların bir restoran ya da kafede yemek yeme kararlarını %88 oranında etkiliyor. Covid-19 sonrası bu oranın daha da artacağı ortada.

Ayrıca bu sistemin ülkemizin tüm şehirlerinde yaygınlaşması çok önemli. Zira birçok restoran mutfağına giren çıkan biri olarak bırakın Covid-19’u, normal şartlar altında başka birçok hastalığı da rahatlıkla kapabileceğinizi söyleyebilirim. Çünkü herkesin ailesinden edindiği, bildiği hijyen anlayışı farklı. 

Restoranlarda hijyen konusunun bir standarta oturtulması bu yüzden şart! Yani “Selluka Belgesi” gibi bir belge için geç bile kaldık.

İzmir Belediyesi tarafından koordine edilecek “Selluka Belgesi” süreçlerinin ülkemiz genelinde tüm yerel yönetimler tarafından titizlikle ve siyaset gözetmeksizin ele alınması çok şık olur. 

Peki “Selluka” ne demek, ne anlama geliyor? Yani neden Selluka Belgesi?

Onu da M. Ayhan Kara’nın dün Odatv’de yazdığı “İzmir’den örnek bir davranış daha… ‘Selluka Belgesi’ olmayanın işi zor.” başlıklı yazısından okuyup, öğrenebilirsiniz.

Önümüzde bu konuda kat edecek çok yol var. Selluka bu noktada çok doğru ve güzel bir başlangıç olur.

Sağlık ve afiyet dolu günler dilerim.

Salih Seçkin Sevinç

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Kültür ve Turizm Bakanlığı Genelgeyi Yayınladı: Restoranları Ve Kafeleri Neler Bekliyor?
Asla Kapanmaz Denilen Restoranlar Tarih Oldu

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir