Lezzet Testi

Lezzet Testi: Yeni Egemden Zeytinyağı Tüm Çeşitleri

Egemden Zeytinyağları Lezzet Testi

Zeytinyağı Türk ve Akdeniz Mutfağı’nın olmazsa olmazlarından. Bizim de mutfağımızda hem kahvaltıda hem de yemeklerimizde eksik etmediğimiz en önde gelen lezzetlerden biri. Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı dendi mi aklımıza ilk olarak Ayvalık geliyor. Bu bağlamda Türkiye’de harbi zeytinyağının izinden giderken Ayvalık’ta üretilen Egemden’i keşfettik. Yudum’un yeni lansmanını yaptığı zeytinyağı markası “Egemden” in şu anda piyasadaki tüm çeşitlerini sizler için edindik ve her birini ayrı ayrı denedik.

Egemden piyasadaki diğer zeytinyağ markalarına göre şık şişe tasarımı ile rafta gözümüze çarptı. Şişelerin üzerinde içindeki yağın lezzeti hakkında bilgi veren minik bir grafik koymuşlar. Egemden Naturel Sızma Zeytinyağı Yoğun Lezzet’i beş adet zeytin resmi ile, Egemden Naturel Sızma Yumuşak Lezzet’i üç adet zeytin resmi ile sembolize etmişler. Bir de her zeytinyağı markasının portföyünde bulunan Egemden Riviera Zeytinyağı var.

Değerlendirme Metodu

Her zamanki gibi lezzet testimizi şu metodoloji ile gerçekleştirdik; her biri ürünü ayrı ayrı açıp önce Egemden Natürel Sızma Yoğun Lezzet, sonra Egemden Riviera Zeytinyağını ve en nihayetinde Egemden Naturel Sızma Yumuşak Lezzet’i teker teker koklayarak ve lezzetlerini ekmekle deneyerek notlarımızı aldık. Tatlar ayrılığını yakalamak için arada su içtik. Ayrıca Egemden zeytinyağlarından bir tanesi ile de Zeytinyağlı Pırasa yaptık. (Sizce hangisi ile yapmış olabiliriz? Cevabı yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.)

Egemden Naturel Sızma Yoğun Lezzet Zeytinyağı – 1 litre

Tam anlamıyla kahvaltılık zeytinyağı olmuş. Al peynirinin, zeytininin, söğüş domates salatalığının üstüne dök ya da sadece bir küçük kaseye doldur ve üzerine kekik dökerek içine ekmek ban; işte bu o zeytinyağı. Zeytinyağına has o meyve kokusu oldukça yoğun. Gerek genzi yakmaması gerek lezzeti ile zeytinyağı gibi zeytinyağı olmuş. Diğer iki Egemden zeytinyağına göre rengi daha sarı ve kıvamı da daha yoğun.

Egemden Yumuşak Lezzetli Natürel Sızma Zeytinyağı – 1 litre

Egemden Naturel Sızma Yoğun Lezzet’e göre daha dengeli bir lezzete sahip olan bu naturel sızma zeytinyağı, kıvam olarak Yoğun Lezzet’e benzemekle birlikte daha az kesif meyvemsi kokulara sahip. Bu da Egemden’in bu çeşidini hem kahvaltılık hem de yemeklik olarak tercih edilebilir kılıyor. İşte yazımızın başında bahsettiğimiz Zeytinyağlı Pırasa’yı biz bu Egemden Natürel Sızma Yumuşak Lezzet ile yaptık. Biz bayıldık ve ikram ettiğimiz kişilerden de çok da övgü topladık.

Egemden Riviera Zeytinyağı –  1 litre

Zeytinyağının yoğun aroması ve meyvemsi rayihaların baskın olmamasını tercih edenler için hafif kokulu bu zeytinyağı, özellikle yemeklerde diğer sıvıyağlara göre tercih edilebilir bir alternatif olmuş. Rengi Egemden Naturel Sızma Yoğun Lezzet’e göre daha açık ve de kıvamı daha ince.

Favorimiz

Biz Egemden markasını çok başarılı bulduk. İki çeşit Natürel Sızma arasından favori belirlemekte zorlandık. Egemden Natürel Sızma Yumuşak Lezzet’i hem yemeklerde, hem de kahvaltı sofralarımızda kullanmak için daha uygun gördük. Yumuşak lezzeti lezzeti ve kokusu ile favorimiz oldu. Diğer zeytinyağlarını geride bıraktı. Ancak damak zevkinize göre Natürel Sızma Lezzeti veya Riviera’yı da tercih edebilirsiniz; bu iki ürün de yine oldukça başarılı. Özetle Egemden diğer zeytinyağı markalarını performansıyla geride bıraktı.

Yudum’un yeni markası “Egemden”i çok beğendik; hayırlı olsun diyor ve markanın başarılarının devamını diliyoruz.

Yazı okumaktan sıkılanlar için her zaman olduğu gibi bir de video yaptık. Egemden Zeytinyağları için lezzet testi videomuzu Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz…

Buyrunuz ve kanalımıza abone olmayı unutmayınız!
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

One thought on “Lezzet Testi: Yeni Egemden Zeytinyağı Tüm Çeşitleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir