Bunları Bilelim

Linie Aquavit ve İlginç Üretim Yolculuğu Hikayesi

Bugün çok çok ilginç bir hikaye paylaşıyoruz. Çok sıradan başlayan ama sürpriz sonla biten bir film gibi bir içki bu…

İskandinavların milli içkilerinden birinden, Aquavit’ten söz edeceğiz. Kısaca Aquavit nedir, önce onu anlatalım. Kelime kökeni Latincedeki aqua vitae (hayat suyu) sözcüğünden geliyor. Aquavit, patatesten damıtılarak üretilen ve içinde anason, dereotu, kişniş, karabiber gibi çeşit çeşit baharat bulunan; %40-45 oranında alkol içeren sert bir içki. Buraya kadar pek de sıra dışı görünmüyor ama Aquavit’i ilginç hale getiren şey aslında hikayesi.

Peki bu hikaye ne?

Aquavit’in kökeni aslında 15. yüzyıla dayanıyor ancak bu içkinin kaderi çok enteresan bir şekilde 1850 yılında değişiyor. Norveçli bir içki üreticisi, damıttığı Aquavit’i Viking kökenlerinin de getirdiği sınır tanımaz ve kaşif ruhu ile Avustralya’da bir yere satmak için anlaşıyor. Norveç’ten yola çıkmadan evvel çalışanları içkiyi yanlışlıkla içinde daha önce sherry (şeri) saklanmış fıçılara dolduruyor. Fıçılar Gymer adlı bir gemiye yükleniyor. Uzun bir yolculuktan sonra ekvatoru da geçerek Avustralya sınırlarına kadar ulaşıyor ama içkilerin sahibi olan kişi karaya ayak basamadan hayatını kaybediyor. Geminin kaptanı fıçıları ne yapacağını şaşırıyor; bir kısmını satıyor ancak kalanını Norveç’e geri götürüp ölen içki tüccarının yakınlarına teslim ediyor.

Sonrasında Norveç’e dönen bu fıçılar açılıyor ve içiliyor. Ancak o da ne! Alışılagelmiş Aquavit’ten beklenen lezzetten çok farklı, bambaşka bir içki bu. Şeri fıçılarından mı, okyanustan okyanusa geçen geminin etkisinden midir bilinmiyor ama mükemmel ve yepyeni bir tat ortaya çıkıyor. Üreticiler bu içkinin aynısını yapmayı deniyorlar, şeri fıçılarında içkiyi dinlendiriyorlar, dalga etkisidir belki diyerek fıçıları sallıyorlar vs. ama o lezzet bir türlü ortaya çıkmıyor.

Sonunda o gemiden çıkan Aquavit’in tadını yakalamak için, tek bir çare kalıyor. Eski şeri fıçılarına geleneksel aquavitleri koyup gemilere yüklüyorlar ve İskandinav yarım adasından çıkıp Ekvatorun aşağısına kadar inip geri dönüyorlar. Sonuç yine o mükemmel Aquavit…

Linie Aquavit 1850’den beri üretim süreci değiştirmeden aynı şekilde bu içkiyi üretiyor. Evet yanlış okumadınız, fıçılara doldurulan içkiler Norveç’ten bir gemi ile yola çıkıyor, Ekvator’un aşağısına inip geri dönüyor ve sonrasında satışa çıkıyor. Günümüzde Linie Aquavit şişelerindeki etiketlerde, o şişedeki içkinin Ekvator’u geçiş tarihi ve yolculuk ettiği geminin adı yazıyor.

Gastrosözlük
Instagram: @gastrosozluk
Mail: [email protected]

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Dönerin Tarihi – Döneri İlk Kimler Keşfetti?
Hamburgerin Kökeni Aslında Neresi?

4 thoughts on “Linie Aquavit ve İlginç Üretim Yolculuğu Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir