İçkiNE YİYELİMNEREDE YİYELİMPortekizVişne Likörü

Lizbon’da En İyi Vişne Likörü Nerede İçilir? A Ginjinha Registada, Lisbon

Yanlış duymadınız. Vişne likörü ve vişne likörcülüğü müessesesi Lizbon’da önemli bir mevzu. Zira rahmetli Portekizli ünlü kaşif Vasco da Gama da Lizbon sokaklarını ayık kafayla gezmeyi sevmezdi. Ne zaman ayılacak gibi olurdu, atıverirdi iki tekçik vişne likörü. 

Neden peki? Çünkü ucuzdu; ayakta şattı! Şekerli bir olaydı ve kafası çabuk vuruyordu. Bir de Lizbonu daha doğru bir kafayla idrak ediyordu. Okyanusa açılmak istiyordu, denizin ötesini görmek istiyordu. Gördü de! Ama evine sarhoş gitmezdi Vasco, yo hayır; bizim tanıdığımız Vasco asla evine sarhoş gitmezdi. Sadece zihni biraz bulanıktı, o kadar. 

“Bir gün!” diyordu, “bir gün!”. “Bir gün gelecek ve memleketimin bu güzel vişne likörünü tüm dünyaya tanıtacağım. Bu ilham verici güzellik sadece bu topraklarda kalmamalı!”

Ve sonra ne yaptı biliyor musunuz? Bir gün sırf açık denizlerden geldiği için bir kadına aşık oldu. Ukrayna Lviv’li bu kadına “Sarhoş Vişne” ismini verdi. Ya neden bu ismi verdi biliyor musunuz? Çünkü bu hanımefendiyle her Allahın günü gittiği vişne likörcüsünde tanışmıştı.

Kadın sarhoştu. Vasco’yu da ilk kez burada öpmüştü. Vasco’yu kendine aşık etmişti.

Efendim… Latife ediyoruz elbette.

Gerçi Lizbon sokaklarını arşınlarken birçok yerde bu vişne likörcülerine rastlayabilirsiniz ama bize Vasco da Gama hayatta olsaydı burada vişne likörü içerdi gibi geliyor. Ondandır bu hülyamız… Neresi mi orası? A Ginjinha! Zaten oldukça eski bir mekan ve içinde çalışan dayılarımız da eski. Yalnız bakın yaşlı demiyoruz! Eski. Yani nostaljik manasında…

Ne yapıyor bu “A Ginjinha” daki bıyıklı nostaljik dayılarımız? Hemen sana içinde vişne olan likörlerinden şat bardağa dolduruyorlar. Vuruyorsun dibine, hop bir tane daha ekliyorlar. Hop bir tane daha vuruyorsun. Bıyıklı dayım boşaltıyor kırmızı renkli sıvıyı şat bardağına tekrar. Dur diyene kadar yapıyor bunu… Her bardağın içine de bir vişne tanesi düşüyor. Onu da yiyorsun işte. 

Tüm seremoni bundan ibaret. Ama pek anlamlı… Çok Portekiz!

Şekerli alkolün de etkisiyle Lizbon konusunda kısa sürede idrakiniz tıpkı Kaşif Vasco gibi arttıkça artıyor. Algılarınız açılıyor ve Vasco da Gama’yı daha iyi anlamaya başlıyorsunuz. Deniz kenarına doğru ilerliyor ve düşünmeye başlıyorsunuz.

Ya Vasco da Gama gerçekten “Sarhoş Vişne” isimli bir kadına aşık olduysa ve onu tekrar bulabilmek için denizlere açılıp bunca keşfi yaptıysa?

Neden olmasın? Bilemeyiz.

Belki de Lviv’deki “Sarhoş Vişne” de Vasco’nun hülyasıdır. Neticede kiminin hayali, ötekinin gerçeği…

Doğrusu hakikatler üzerine çok az fikir sahibiyiz.

Gerçekler tüm çıplaklığı ile ortaya konana kadar hikayelere inanmaktan başka çaremiz yok.

Çünkü yeryüzünde her yerde vişne likörü içemiyorsunuz.

Vesselam.

A Ginjinha
Largo São Domingos 8, 1100-201 Lisboa, Portekiz
Tel: +351 21 814 5374

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir