Adana DürümNE YİYELİMNEREDE YİYELİMSilivri

Silivri Merkez’de En İyi Adana Dürüm Nerede Yenir? Silivri Adana Ocakbaşı, İstanbul

Bazı yerleri hemen yazmıyoruz. Hatta üzerinden yıllar geçmesini bekliyoruz. Öyle ki altı ayda bir uğradığımız ama semtine girer girmez aklımıza düşen yerleri demlenme sürecine alıyoruz. Silivri Merkez’de sahili dik kesen bir ara sokakta olan Silivri Adana Ocakbaşı’ndan bahsedeceğiz bugün sizlere. Demlene demlene, artık acılaşmadan yazalım dedik. Çok da gecikirse anlamı kalmaz azar.

Yıllardır tırnaklı pide içerisinde Adana dürümünü severek yeriz. Genelde mekanda oturmayız da. Burada başka da bir tercihimiz yok. Başka beklentimiz de yok. Tavuk şiş dürüm ya da çöp şiş değil bakın. Porsiyona göre daha az gramajlı olan Adana kebap dürüm. Diğer hiçbir yemeğini denemediğimiz için mekandaki öteki tecrübelerinize de kefil değiliz. Yok efendim lahmacunu varmış, o nasılmış? Bizi hiç ilgilendirmez. Biz burada yiyip de keyif aldığımız tek bir lezzetten söz ediyoruz. (Dikkatli okurlar zaten hep böyle yaptığımızı bilirler)

Ne demiştik? Her yeri hemen yazmıyoruz. Bize ömür boyu yazmamız emredildiği için bir telaşımız da yok şükür. 

Lakin burayı da dört yıl sonra yazmak daha yeni nasip oluyor çünkü “Yok yazalım mı, yazarız ya, her yeri de hemen yazmayalım, buradaki keyfi de biraz biz alalım. Belki de burası sadece bize keyifli geliyordur.” derken işte bu kutlu günde Silivri arşivimize bir mekan daha kazandırmaya karar verdik ve en nihayetinde gördüğünüz üzere külli irade tecelli etti ve bu yazı oluştu. 

Volkan Başkan’ın tadilatları ile adeta Amsterdam renklerine ulaşan Silivri’nin sahilinde güzel balıkçılar, ultra iyi bir midyeci, tek şube özel imalat çiğ köfteci, Arnavut ciğerinin Türkiye’deki en iyi icracısı, biraz dışarıda Öz Ali Paşa’da çok başarılı Satır et yapan salaş bir kasabı zaten hali hazırda siz kıymetli Harbiyiyorum okuyucuları için yazmıştık. İşte şimdi Silivri Adana Ocakbaşı’nın zamanı. Bunca yemeyi tercih ettiğimiz bir yeri siz neden tercih etmeyesiniz ki?

Silivri Adana Ocakbaşı kelimenin tam anlamıyla bir ocakbaşı. Yani ocağın başına oturup ustayı izlerken kebabınızı midenize indirebilirsiniz. Lakin burada alkol yok. Ayran-kola var. Dolayısıyla uzun soluklu bir ocakbaşı deneyimi yaşamanız mümkün değil. Bu sebeple bize bu mekan nedense hep kebabını dürdür, al-git gibi bir ‘vayb‘ verdi. Biz de bu vaybı sonuna kadar aldık kabul ettik.

Peki Burada Adana Dürüm Nasıl Oluyor?

Tırnaklı pide içerisine yağları pişim esnasınsa emdirilen zırh kıyması kebaplar hızlıca tamam edilip, pidenin üzerine serpilen tablacı salatası üzerine şişten çekiliveriyor. İşte bu ortaya çıkan mükemmel görüntü zaten sizi ilk cezbeden şey oluyor. O görüntü öyle bir sembolizm içeriyor ki lezzetli bir Adana dürüm yiyeceğinizi hemen anlıyorsunuz.

İkinci olarak da ilk ısırık. 

Evet satır kıyması kebap, soğan, domates, yağlı tırnaklı pide kombinasyonu ile ilk lokmanız size dürümünüzle keyifli bir vakit geçireceğinizi söylüyor zaten. 

Olay bu kadar. Başka da söze gerek yok. Adana dürümünü ailecek beğenerek yiyoruz.

Hasılı dostlar. Silivri Adana Ocakbaşı’nın Adana dürümüne kefiliz. Gerisi size kalmış. 

Vesselam. 

Silivri Adana Ocakbaşı
Piri Mehmet Paşa, Piri Paşa Sk. No:26, 34570 Silivri/İstanbul
Tel: 0212 7282727

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir