Gurme HaberGURME NOTLARI

Lübnan’ın Meşhur Dövülmüş Çiğ Köftesi “Malsa” Artık Türkiye’de

L’Beirut Restoran, Otantik Lübnan Lezzetlerini İstanbul’a Taşıdı!

Ortadoğuya yakınız lakin ne tam anlamıyla Ortadoğu yemek kültüründen bilgimiz var ne de buna dair arşivlere sahibiz. Ülkemizde Araplar yeni restoranlar açtıkça biz de bu yemek kültürü ile yeni yeni tanışmaya başladık diyebiliriz. Elbette bizdeki yemeklere (özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi) benzerlikleri çok yakın daha bilmediğimiz, tanımadığımız yüzlerce yemek çeşidi var. Biz yeni tanıştığımız bir tanesini sizlere de anlatalım istedik. Bu yemeğin ismi: MALSA.

Direkt dövülmüş ÇİĞ ET. Florya’da bulunan L’Beirut Restoran, dünyaca ünlü Lübnan mutfağını ayağımıza kadar getirmiş. Üstelik Lübnan’daki restoranlarla aynı kalitede. Mekan her ne kadar bir kafeyi andırsa da aslında Lübnan lezzetlerinin en iyi örneklerini, en doğru şekilde hazırlamaya çalışan bir restoran. Lübnan’ın meşhur dövülmüş çiğ köftesi “Malsa” Artık Türkiye’de de yerini aldı. Lübnanlıların çiğ köftesini denemek için artık Lübnan’a gitmeye gerek kalmadı. Salih Seçkin Sevinç Harbiyiyorum Instagram hesabında L’Beirut Restoran için şunları yazmış;

“Bu yemeğin ismi: MALSA. Direkt dövülmüş ÇİĞ ET. L’Beirut Restoran Florya’da geçen hafta yedim. Bence bizdeki etli çiğ köftenin atası olabilir çünkü bundan daha çiğ ve işlenmemiş bir et daha daha önce görmedim; mantık olarak ve yeme biçimi olarak da bizim çiğ köfteyi marula sarmaya benziyor.


Valla ilk kez bu kadar çiğ bir eti (Steak Tartar bile baharatlarla v.s bir karışım) yedim ve ne yalan söyleyeyim “ÇOK BEĞENDİM!” (Kızmayın) Lübnan’da çiğ eti bu şekilde yemek gelenekselmiş. Düşünün ki menülerinde Çiğ Köfteler diye bir kısım var hepsi ayrı isim altında Lübnan 🇱🇧 usulü çiğ köfteleri var.”

L’Beirut Restoran’ın menüsünde; kahvaltı, sahanda yumurta, ful-fol (Bakla), çeşit çeşit Manakişler, çorbalar, salatalar, etli, sucuklu, nohutlu fatteh, soğuk-sıcak mezeler, ızgaralar, spesiyal ürünler, çiğ köfteler (sırf bu başlık altında 4 farklı çeşit çiğ köfteleri var.), dürümler, tatlılar, ekstralar, nargile, kokteyller, sıcak- soğuk içecekler bulunuyor. Mekan Lübnan restoranları gibi dekore edilip süslenmiş.

L’beirut çiğ köfte menüsünden bizdekine benzer, normal etli/bulgurlu çiğ köfte.

Özellikle anlatacağımız ve ilk kez yediğimiz ise; Lübnan’ın Meşhur Dövülmüş Çiğ Köftesi Malsa. Malsa, bizdeki etli çiğ köfte ile kıyaslanabilir ama bu direkt çiğ kıymanın dövülmesi ile oluyor. Çiğ ve işlenmemiş dövülmüş kıyma. İçerisinde başka hiçbir şey yok. Mermerin içinde altına kuru buz eklenerek dumanlar içinde masanıza servis ediliyor. Masada macun haline gelmiş çiğ etin arası bıçakla açılıp, üstüne zeytinyağı eklenip karıştırılıyor. Lübnan’da çiğ eti bu şekilde yemek gelenekselmiş. Düşünün ki menülerinde “Çiğ Köfteler” diye bir kısım var. Üstelik hepsi ayrı isim altında.

Çiğ köfteleri arasında ise Malsa, Frakeh, Kebeh Nayeh ve hepsi mermer servisler içerisinde sunuluyor.

En yeni mekan ve lezzet keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Dünyaca Ünlü Lübnan Mutfağını denemediyseniz hemen rezervasyon yaptırın. Lübnan mutfağının farklı lezzetleri ile tanışın. Farklı lezzetler ile tanışacağınıza eminiz.

Bu arada Lübnan’dan ülkemize gelip direkt kendi kültürlerinde olan çiğ et yemeğini getirebiliyorlarsa, yıllar evvel bizim restoranlarda etli çiğ köfte yemek neden yasaklandı diye merak edemeden duramıyor insan. Gidenlere şimdiden afiyet olsun.

Adres: Şenlikköy, Florya Cd. N:72, 34153 Bakırköy/İstanbul
Telefon: 0 212 573 10 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir