YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Mahlep Nedir? Neyden Elde Edilir?

Mahlep, İdris ağacı adı verilen bir tür yabani kiraz ağacının çekirdeğinden elde edilmektedir. Eski Türkler tarafından keşfedilen bu ağacın meyvesi yenmeyince, çekirdeğini baharat olarak kullanmaya karar vermişlerdir.

İdris Ağacı

Yabani halde yetişen kirazın meyvesi, nohut büyüklüğünde, çekirdeği ise onun yarısı kadardır. Kırmızı renkli meyvenin tadı, vişne kadar ekşi ve aşırı derecede kekre olduğundan, meyve, çekirdeğini elde etmek amacıyla toplanır. Mahlep ise çekirdeğin meyveden çıkarılıp temizlenip kurutulmasından sonra çekirdeklerinin öğütülmesiyle elde edilir. Tadı çiğ badem ile çok acı olmayan hardal tohumu tatlarının karışımına benzer.

Tane Mahlep

Türk mutfağının önemli baharatlarından ve lezzet notalarından biri olan bu hoş kokulu baharat ülkemizde en çok Tokat, Amasya, Çorum ve Mardin illerinden elde edilmektedir.

Hamur işlerinin vazgeçilmezi haline gelmeyi başararak, fırınların ve pastanelerin gizli silahına dönüşmüştür. Gluten tüketimine dikkat edenlerin baş düşmanı haline gelebilecek kadar da güçlü bir aromaya sahiptir.

Kandil Simidi
Mahlepli Poğaça
Mahlepli Kurabiye

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir