Diğer DürümlerMaltepe

Maltepe Dragos’ta Dürüm Nerede Yenir? / Gizem Dürüm – Dragos, İstanbul

Maltepe Dragos'ta Dürüm Nerede Yenir?
Maltepe Dragos'ta Dürüm Nerede Yenir?

Maltepe Dragos’ta Dürüm Nerede Yenir?

Maltepe sahilyoluna paralel giden bir üst yolda Dragos girişinde bulunan Gizem Dürüm’le beş sene evvel tanıştım. Klasik anlamda dürüm yapan yerler dışında, Gizem Dürüm’ün gerçekten mekan ve işletme anlayışı açısından gizemli ve gizli bir hali vardır.

Görünürde yol üzerinde bir minik tabela ve sanayi tipi bir mangal sergilenir. Ama eğer sorarsanız arkada sizi son derece orjinal bir aile salonuna yönlendirirler. Salon bir ev gibidir.

Burayı farklı kılan hikaye ise şöyle; 1999 senesinde Hüseyin Bektaş, çok da büyük olmayan bacalı bir mangal alarak klasik dürüm yapmaya başlıyor. Urfa, Adana, Çöp Şiş, v.b. derken, bir akşam memleketten büyük abisi Nurettin (Nuri) geliyor ve kardeşine şöyle tek seferde doyabileceği bir adana, ayrıca yarım çöp şişten kocaman bir dürüm hazırlamasını söylüyor. İçine konulan küp küp kesilmiş tatlı soğan, domates, yeşillik, rendelenmiş kaşar ve istenirse eklenecek acı ile bu yeni dev kreatif dürüme Nuri Abi (Namık) ismini veriyor. Bundan böyle “Namık” ismi bunu duyup gelen kişilerce hep çağrılmaya başlanıyor. Gizem Dürüm’e gelen aç adamlar “Namık” diyor da, başka bir şey demiyorlar.Ancak tabi “Namık” şan ve şöhreti itibari ile tam bir “Adam” yiyeceği. Yani bunun hepsini bir oturuşta yiyen kadına rastlamadım. Başlayanını gördüm ama bitiren olmadı. Hem cinsimiz olmayanlara Urfa, Adana, Çöp Şiş öneriyoruz. Sonra yer, bize kızarsınız. Yine de yanınızda bir “Adam” bulunsun, o “Namık” söyler siz onunkinden tadarsınız.

Hüseyin Usta “Kebapların kıyması satır kıyması değil ancak her gün kasaptan gider etimi kendim seçer, hazırladığım etleri kendi ellerimle makinadan çekerim.” diyor.

Gizem Dürüm’e yolunuz düşerse ve çok açsanız mutlaka “Namık” isteyin. Harbiyiyorum’dan da selam edin.

Afiyet Olsun!

Gizem Dürüm
Yalı Mah. M.Fevzi Çakmak Cad. No:61 Dragos/Maltepe – İstanbul
Tel: 0216 3700062

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Maltepe Dragos’ta Dürüm Nerede Yenir? / Gizem Dürüm – Dragos, İstanbul

 • Orjinal Turk

  Gizem Durum super durum

  Yanıtla
 • Hülya

  Namik’in fiyati ucmus. 20.5 TL. !

  Yanıtla
 • Soner

  Merhaba,
  Bu işletmeye yaptığınız yoruma kadar sizi takip ediyordum. Bundan sonra da takip ederim ama yorum yaptığınız işletmeyi incelerim. Haksızlık etmek de istemedim bu işletmeye ve google yorumlarına da baktım.
  Sizden ricam bu tip işletmelere paye yüklemeyin. Bu işletme bana 100 metre ileride hayatta önünde bile park etmem.

  Yanıtla
  • Soner bey o yazıyı 14 Aralık 2010’da yazmışız. Yazıları okurken tarihleri de okuyun rica ederim. Üstünden 12 yıl geçmiş. Sağlıcakla kalın.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir