Ana Sayfa Dürüm Diğer Dürümler Maltepe, Dragos’ta (NAMIK) Dürüm Nerede Yenir? / Gizem Dürüm – Dragos, İstanbul

Maltepe, Dragos’ta (NAMIK) Dürüm Nerede Yenir? / Gizem Dürüm – Dragos, İstanbul

5348
2
Paylaş
Namık Dürüm - Gizem Dürüm

Maltepe sahilyoluna paralel giden bir üst yolda Dragos girişinde bulunan Gizem Dürüm’le beş sene evvel tanıştım. Klasik anlamda dürüm yapan yerler dışında, Gizem Dürüm’ün gerçekten mekan ve işletme anlayışı açısından gizemli ve gizli bir hali vardır.

Görünürde yol üzerinde bir minik tabela ve sanayi tipi bir mangal sergilenir. Ama eğer sorarsanız arkada sizi son derece orjinal bir aile salonuna yönlendirirler. Salon bir ev gibidir.

Burayı farklı kılan hikaye ise şöyle; 1999 senesinde Hüseyin Bektaş, çok da büyük olmayan bacalı bir mangal alarak klasik dürüm yapmaya başlıyor. Urfa, Adana, Çöp Şiş, v.b. derken, bir akşam memleketten büyük abisi Nurettin (Nuri) geliyor ve kardeşine şöyle tek seferde doyabileceği bir adana, ayrıca yarım çöp şişten kocaman bir dürüm hazırlamasını söylüyor. İçine konulan küp küp kesilmiş tatlı soğan, domates, yeşillik, rendelenmiş kaşar ve istenirse eklenecek acı ile bu yeni dev kreatif dürüme Nuri Abi (Namık) ismini veriyor. Bundan böyle “Namık” ismi bunu duyup gelen kişilerce hep çağrılmaya başlanıyor. Gizem Dürüm’e gelen aç adamlar “Namık” diyor da, başka bir şey demiyorlar.

Namık Dürüm - Gizem Dürüm

Ancak tabi “Namık” şan ve şöhreti itibari ile tam bir “Adam” yiyeceği. Yani bunun hepsini bir oturuşta yiyen kadına rastlamadım. Başlayanını gördüm ama bitiren olmadı. Hem cinsimiz olmayanlara Urfa, Adana, Çöp Şiş öneriyoruz. Sonra yer, bize kızarsınız. Yine de yanınızda bir “Adam” bulunsun, o “Namık” söyler siz onunkinden tadarsınız.

Hüseyin Usta “Kebapların kıyması satır kıyması değil ancak her gün kasaptan gider etimi kendim seçer, hazırladığım etleri kendi ellerimle makinadan çekerim.” diyor.

Gizem Dürüm

Gizem Dürüm’e yolunuz düşerse ve çok açsanız mutlaka “Namık” isteyin. Harbiyiyorum’dan da selam edin.

Afiyet Olsun!

Gizem Dürüm
Yalı Mah. M.Fevzi Çakmak Cad. No:61 Dragos/Maltepe – İstanbul
Tel: 0216 3700062

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!


2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here