AnkaraSac Tava

Ankara’da Sac Tava Nerede Yenir? Tavacı Recep Usta – Ankara

Ankara'da Sac Tava Nerede Yenir?
Ankara'da Sac Tava Nerede Yenir?
Ankara'da Sac Tava Nerede Yenir?

Ankara’da Sac Tava Nerede Yenir?

İki sene olmuş Ankara’ya gelmeyeli. Adım atar atmaz Tavacı Recep Usta ismi zikredildi. Haydi gidelim dedik.

2002’den beri çok meşhur olmuş Recep Usta. Hakkında çok yazılmış ve çizilmiş. Sac Tavası, Haşlaması, Kaburga Dolması, Kiremit Tavası, Ciğeri… Hepsi de maharetli bir ustanın elinden çıkan özel lezzetler. Ankara’da Park Vadi ve Emek’te şubeleri var. Park Vadi pek bir Star Trek havasında, içeride de bürokrat v.b. varmış. Gitmedik. Emek daha sıcak geldi bize. Oraya gittik.

Recep Usta’nın oğlu Veysi karşıladı bizi. Epey ilgilendi sağolsun. Veysi’den anladık ki “Baba” gerçekten vizyon sahibi bir insan. Diyarbakır’dan tası tarağı toplayıp bütün ekibi ile birlikte Ankara’ya geliyor. Burada sekiz sene içerisinde hem bir başarı öyküsü yazıyor, hem de Diyarbakır’da ustalaştığı lezzetleri sunuyor. Nihayetinde anlıyoruz ki ekip bu işte çok önemli. Recep Usta’nın başarısının sırrı da ekibi aslında.Burada çalışanlar ya emektar, ya da akrabadır abi…”diyor Veysi. Mesela Siyami var şef garson (Fotoğrafta takım elbiseli olan)… Ta, en başından beri onlarla beraber. Ocağın başındakiler Diyarbakır’dan.

Recep Usta’nın Sac Tavası ve Spesiyalleri… Burada yiyeceğiniz yemeklerin hepsi lezzetli. Ancak Recep Usta her şeyden evvel lezzet dışında, gerçek anlamda hizmet sattığının farkına varmış biri. Bu oğluna da sirayet etmiş. Bunca bürokrat ve milletvekili arasında bunun ön plana çıkması elbette çok doğal.

Tavacı Recep Usta’da bıçak kıymasından yapılan kebap çeşitlerinden yiyebilirsiniz elbet. Ancak ismi Tavacı olan bir yerde elbette Tava yemek gerekir. Domates ve biber ile harmanlanmış, yumuşacık sote etler ve üzerinde iki parça pirzolası ile sac tavada enfes bir sunumda geldi kuzucuklar. Yanında bakır kapta gelen yayık ayran ile alegori tamamlandı. Acılı ezme ve diğer yancılar bizi bir “Lezzet Çukuru“na doğru çekti. Sac Tava ağzımda eridi gitti… Şef, “Burada kuzu dışında et olmaz.” dedi. Âla ! Zira alanı daraltmak, ustalık alametidir.

Ve Tatlı

En sonunda tatlılar geldi. İrmik helvası başlı başına ayrı bir yazının konusu olur. Baş döndürüyor. Veysi, tatlı faslını da geçince yanımıza geldi ve masamıza oturdu. Bize son olarak, günümüzde sınırlı olarak yapılmakta olan Dibek kahvesinden ikram etti. Dibek kahvesi de eşsiz bir deneyim oldu. Velhasıl içine düştüğümüz “Lezzet Çukuru“ndan çıkamaz olduk. İyi de oldu.

Bürokratlar, Milletvekilleri ve Ankara derken Tavacı Recep Usta‘ya selam eder, büyümeye ve Türkiye çapında genişlemeye çalışırken yine de dikkatli olmasını öneririm. Ankara’da olan ya da olabilecek her şey fazla soyut geldi bana.

Nedendir bilmem, Beydeba’nın Kelile ve Dimne isimli eserini düşünüp durdum dönüş yolu boyunca…

İstanbul’da görüşmek üzere…

Tavacı Recep Usta (Emek)
8. Cadde No: 60 Emek – Ankara
Tel: 0312 436 6030

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayınız!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Ankara’da Sac Tava Nerede Yenir? Tavacı Recep Usta – Ankara

 • çeşnici Handan

  Ankara'ya iş için gittiğimde Ankara'lı arkadaşlarım beni buraya götürdüler. Yediğim herşey çok güzeldi ve tadamadığım ama aklımın kaldığı pekçok şey de oldu. Gerçekten çok güzel bir yer. Önerinize burayı denemiş biri olarak katılıyorum.

  Yanıtla
 • Fuat Gencal

  Ellerinize sağlık, çok leziz ve iştah açıcı görünüyor.

  Saygılar.

  Yanıtla
 • Anonymous

  Tavacı Recep Ustanın ;

  İstanbul / Etiler
  İzmir / Alsancak ( Yakında açılacak olan.. ) şubeleride var , ilgilenenlere..

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Türkiye’nin En İyi Asya Mutfağı City Wok - Ankara | Harbi Yiyorum ®

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir