Beyoğluİşkembe

Beyoğlu’nda İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Tarihi Cumhuriyet İşkembe Salonu / Beyoğlu – İstanbul

Beyoğlu'nda İşkembe Çorbası Nerede İçilir?
Cumhuriyet İşkembe Salonu

Cumhuriyet Meyhanesi‘nin 110 yıllık geçmişi var ise Cumhuriyet İşkembe Salonu‘nun da bir o kadar mazisi vardır herhalde. Neticede meyhanede bayılanları ayıltmak için bol sarımsaklı bir işkembe çorbasından daha iyi bir şey olamaz. Bu hakikat üzerinden gidecek olursak, bayılanları ayıltmanın tarihinin, insanları bayıltmanın tarihi ile eş zamanlı olduğu sonucuna varırız. Zehir, panzehir hesabı…

Rahmetli babaannem, Şişhane’de otururken, üşütüp de hastalandığı zamanlarda babamın eline kocaman bir tencere verir ve Cumhuriyet İşkembe Salonu‘ndan kendisine işkembe çorbası getirmesini söylermiş. Cumhuriyet’ten olmasını da özellikle tembihlermiş. Biz o zaman dünyada yokmuşuz tabi. Gel zaman git zaman biz de varlığımız ile dünyaya arz-ı endam etmişiz ve ne zaman Beyoğlu’na gelecek olsak, canımız buradan İşkembe Çorbası içmek ister olmuş. Böyle işler biraz da genetik herhalde. Ailemde herkes sakatatı çok sever, keza bu bize de sirayet etmiş.

Ancak işkembe çorbası çılgınlığı bizde özellikle üniversite yıllarında ortaya çıktı. Okul çıkışında pisboğaz bir arkadaş grubu ile neredeyse haftanın üç-dört günü soluğu Cumhuriyet’te alıyorduk. Sirke, sarımsak, toz biber, karabiber varyasyonları zamanla en mükemmel lezzet dengesine ulaşmaya başladılar. Bunun da kişiye özel, eşsiz bir durum olduğunu sonradan farkettim.

İşkembe Çorbası’nda en sevdiğim özellik, işte bu şekilde çorbanın kişiselleştirilebilir olmasıdır. Bir kişinin içtiği İşkembe Çorbası bir diğerininkiyle asla aynı olmaz. En nihayetinde ben de her işkembe sever gibi çorbamı kendi damak zevkime uygun hale getirerek içerim. Şu anda sıfırdan gelen bir işkembeyi modifiye ederek %100 kendi damak tadımla özdeşleştiririm.Parmak İzi

Bu analiz zamanla öyle ilerledi ki, diğer arkadaşlarımın İşkembe Çorbalarını tadarak gerçekten karakterleri üzerinde analizler yapmaya başladım. Yani diyeceğim o ki İşkembe Çorbası aynen parmak izi gibidir ey dostlar! Ya da bana arkadaşınızın işkembe çorbasından tattırın, size kim olduğunuzu söyleyeyim.

Diyeceksiniz ki Beyoğlu’nda bir de Lale İşkembecisi var be mübarek, öyleyse neden illa Cumhuriyet diyorsun? Çünkü Cumhuriyet’de işkembe daha kesif ve daha az terbiyelidir. Ben de işkembe çorbasının aynı Kelle Paça çorbasında olduğu gibi terbiyesizini severim. Ayrıca Lale’de kokoreçten bahsettim ve payesini zaten verdim. Mesela Cumhuriyet’te de kokoreci mutlaka deneyin diyemem. Her yerin spesiyali ayrı.

Soğuk günlerde İşkembe Çorbası şifa niyetine içilir. Pul biberi ve sarımsağı da bastınız mı doğal antibiyotiktir. Ha ayriyetten, İşkembe Çorbasını sevmeyenlere ve biz sevenleri hor görenlere de (bakın seveMEyen demiyorum, çünkü tadan mutlaka sever) en içten sevgilerimi iletiyorum.

Bu yazı da ben çok küçükken vefat etmiş rahmetli babaannemin ruhuna gitsin.

Vesselam.

Tarihi Cumhuriyet İşkembe Salonu
Dudu Odaları Sok. No:25 Balıkpazarı – Beyoğlu / İstanbul
Tel: 0212 2927097

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Beyoğlu’nda İşkembe Çorbası Nerede İçilir? Tarihi Cumhuriyet İşkembe Salonu / Beyoğlu – İstanbul

 • nazlı

  Dimi ya bide işkembeyi seveni horgörürler..ıyyyy pisss pis onu mu yiyosunnn diee söylenip aman bu bunu yiyosa kesin kendide pistir edasıyla :)))

  hhaha..ya vwalla yaşa tamda teksim civarında lale bozdu nereye gidip 2 kade işkembe devirsek diye hayıflanırken yetiştin garii :))) ilk durak cumhuriyet bol sarımsaklıböö :=))

  Yanıtla
  • canbeklı

   yaptığı şöhret haklı\içinde hayat saklı\bu işkembe alır aklı\hale olursa sarmısaklı\..

   Yanıtla
 • osman ümit birtek

  ustam, güzel yazdın hoş yazdın da, eğer mustafakemalpaşa girişinde yenice ızgara’da içmediysen, işkembe çorbası içtim diyemezsin. benden söylemesi. hadi hoşça kal.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Gentrification glitter fades into dust in Istanbul’s heart | Timber Exec

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir