MardinŞiş Kebap

Mardin’de En İyi Mardin Kebabı Nerede Yenir? Kebapçı Rıdo, Merkez, Mardin

Mardin’in Yüz Yıllık Kebapçısı: Kebapçı Rıdo.

Unesco‘nun koruma altına aldığı Mardin’deyiz. Dağın yamaçlarından aşağıya doğru sıralanan evler doğal oluşumun silüetini hiç bozmuyor. Bütün yapılar sanki dağın aynısı gibi, gayrısı değil. Efsunlu bir yer burası. Bizi ilgilendiren ise buradaki yemek kültürü. Uçağımız sabahın köründe Mardin Havalimanı’na iniyor, biz ise soluğu Mardin’in en iyi kebapçısı Kebapçı Rıdo‘da alıyoruz. Çünkü herkes Mardin’de kebabın başlangıcının burası olduğunu söylüyor.

Allah var! Bugüne kadar çok güzel kebaplar yedik. İşte Rıdo‘nun kebabı da bizim için o iyilerin öncülerinden oldu. Hani derler ya “Nasıl salaş nasıl salaş anlatamam. Ama parmaklarını da yalarsın!” Hah işte, tam da ondan Rıdo’nun kebapları. Üstelik Mardinish. (Yani Mardin usulü kebaplar.)

Biz Mardin’e erken vardığımız için kebaplar daha şişlere bile dizilmemişti. Satır kıyması olmuş ve dinlendirilmiş etler renklerinden de anlaşılacağı üzere acılı ve acısız olarak vitrine yakın bir köşeye yığılmışlardı.

Saat 11:00 olduğunda ateş harlandı ve biz de Rıdo’nun ilk müşterisi olarak yerimizi aldık. Gördük ki kebap Rıdo için bir spor adeta.

kebapci-rido-mardin-02

Anladık! Rıdo’da en çok tüketilen iki çeşit kebap var. Acılı kebap ve acısız kebap. O kadar. (Yeterli zaten) İkisinden de söyledik. Ancak bizden demesi, acılı kebabın rayihası çarpı iki olarak beynimize kazındı. Nedenini de sormadık. Rıdo’da “acılı” sanki bildiğiniz “Acılı” değil de başka bir lezzetin ismi olarak adlandırılmış. Giderseniz her ikisini de mutlaka deneyin.

Öğrendik! Etimiz genel olarak kuzu ve süt danası karışımından hazırlanıyormuş. Yörenin kendi hayvanından. (Balıkesir’den değil yani.) Organik. Zaten çarşıyı şöylece bir gezin, yörenin hayvanlarını daha önce görmediğiniz yaratıcı teşhirler ile incelemeye epey fırsatınız olacak. Hem de ayrıca organik sunum nasıl olurmuş, onu da anlayacaksınız. Kim bilir belki içiniz bile açılabilir!? Unutulmaz görüntülere gark olabilirsiniz.

Güldük! O kadar organik peşindeyseniz elbette bunun bazı bedelleri olmalı. “Hem hüjyen, hem entegre ISO’lu tesüsler isterük, hemü de o da yetmez bir de organük isterük!” diyenlerdenseniz “O üçü bir arada anca reklamlarda oluyor” derük biz de size.

kebapci-rido-mardin-04

Rahat olun! Bedeninizi dışarıda bırakın. Ruhunuzu Rıdo’ya teslim edin. Közlenmiş biberiniz, soğanınız ile lavaşların üzerine çekilmiş kebaplarınızı afiyetle midenize indirin. Rabbinize buralara kadar ulaşmış ve karnınızı doyurmuş olduğunuz için şükredin. Ölümlü dünya, kim bilir belki bir daha gelmek nasip olmaz. Baksanıza Rıdo yüz yıldan fazla bir süredir Mardin’in resmi kebapçısıymış! Mehmet bey, Rıdo’nun oğlu. Tarkan, Bedi ve Şeyhmus ile birlikte ailecek kebap pişirmeye devam ediyorlar. Mardin Yenişehir içerisinde (aşağıda yani) Öğretmenevi’nin hemen yanında bir şubeleri daha var. Hangisini isterseniz seçin gidin.

kebapci-rido-mardin-03

Anlam veremedik! 100 yıl nasıl yalnızca kebap yaparsın, biz de bu sebat ve sabrı anlayamıyoruz bir türlü. Olağanüstü saygı duyulası bir durum. Şurada iki dakika Facebook’a, Instagram’a bakınca sıkılıyoruz. Fevkaladenin de fevkinde bir örnek bu. Ne diyelim? Kebapçı Rıdo‘da bir haso kebabın daha sonuna geldiğimizi düşünerek Mardin’de Deyrülzeferan Manastırı‘nın yolunu tutuyoruz.

Ama öncesinde yemek konusunda halletmemiz gereken başka konular var. Üzerimizdeki görev bilinciyle “daha keşfedeceğimiz çok yer” var diyerek Mardin’in efsunlu sokaklarında usulca kaybolurken aramızda şöyle diyaloglar yaşıyoruz.

“Bir kaçak çay içelim yahu?”
“Tabii ki de. Böyle soğanlı kebabın üzerine en iyi çay gider zaten! Önce bir Sembusek mi atsak fakat?”
“Yok, ben atmayacağım. Mersi.”
“Kibe??”
“Daha light bi’şeyler yiyelim.”
“OK.”

Daha hafif şeyler, sonraki yazılarımızda… Sıkı durun!

kebapci-rido-mardin-05

Kebapçı Rıdo
Cumhuriyet Caddesi, Merkez, Mardin
Tel: 482 2129815


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

14 thoughts on “Mardin’de En İyi Mardin Kebabı Nerede Yenir? Kebapçı Rıdo, Merkez, Mardin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir