MardinTahinli Çörek

Mardin’de Tahinli Çörek Nerede Yenir? Kardeşler Odunlu Ekmek Fırını, Merkez, Mardin

Biz buna Tahinli Çörek diyoruz ama aslında bu nimet yöre halkı tarafından “Mardin Çöreği” diye biliniyor ve hatta Kardeşler Odunlu Ekmek Fırını’nda çalışan Emrah ve Şehmuz’a göre bunun ismi aslında “Keeakgh!”

Üstelik yıllardır yapılan bir çörek bu. Yahu, Mardin’de böyle bir nimet vardı da bunu niye kimse daha önce söylemedi? Biz de bunu anlamıyoruz işte. Mardin’e gidip de sadece kebap yiyeceğini düşünenler için tüm Mardin yeme-içme camiası adına atılan benzersiz bir sol kroşe bu. Mardin’in sizleri şaşırtabilecek onca et gösterisinin yanında böyle altın rengi bir çörek bulmanın keyfi gerçekten paha biçilemez.

Efendim, öyle bir çörek ki bu; bir oturuşta çayla beraber 10 tane yemek isteyeceğiniz cinsten. İçinde tahin var, mahlep var, sahlep var, sakız var, haşhaş var ve bir de belli belirsiz, -neredeyse eser miktarda denilecek kadar- şeker var. Ama o şeker sanki çöreği tatlandırmak için değil de diğer malzemelerin lezzetini dengelemek için serpiştirilmiş.

tahinli-corek-kardesler-odunlu-ekmek-firini-mardin-03

Mideyi asla rahatsız etmeyecek, gününüzü harika kılacak şifalı bir çörekten bahsediyoruz burada. Bizim gibi yapıp Rıdo‘da kebabınızı yemezden evvel sabah erken saatlerde Kardeşler Odunlu Ekmek Fırını‘nın önüne dizilen çöreklerden sıcakken iki tane alın ve 100 metre ilerideki PTT binasının önündeki çay bahçesine doğru yürüyün.

Şöyle enfes Mezopotamya manzaralı balkonun iyice uçlarında bir yere oturarak kendinize ince belli bardakta bir çay ısmarlayın, daha sonra tüm dikkatinizi çöreğinize verin.

tahinli-corek-kardesler-odunlu-ekmek-firini-mardin-02

Şimdi. Altın rengi Mezopotamya’ya bakıp da altın rengi çöreğinizi yerken aldığınız tat, Mardin’in size kendisiyle ilgili vereceği ilk sırdır. İkinci sırrı ise Deyrülzafaran‘ın bahçesinde sıranızı beklerken içtiğiniz çay esnasında edineceksiniz. Üçüncü sırrı ise akşam güneş batarken yine PTT’nin karşısındaki çay bahçesinde naneli çayı sipariş ettiğinizde öğreneceksiniz. (Özellikle naneli çay içenlerin yorumlarını bekliyoruz.)

Sonra da kendinize şöyle diyeceğiniz günler olacak. “Hayat keşke hep Mardin Çöreği tadında olsa.

Veya Şehmuz ve Emrah diyecekler ki; “Abi, bizim için hayat zaten her gün Keeakgh!

Esselatü Vesselam.

kardesler-odunlu-ekmek-firini-mardin-05

Kardeşler Odunlu Emek Fırını
Cumhuriyet Caddesi, Merkez, Mardin
Tel: 0482 212 3672

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Mardin’de Tahinli Çörek Nerede Yenir? Kardeşler Odunlu Ekmek Fırını, Merkez, Mardin

  • Mardin’e gittik, Rıdo’da da kebap yedik ama bunu söyleyen hakikaten yoktu. Bir dahaki sefere mutlaka yapılacaklar arasına -sayende- girdi…

    Yanıtla
  • Mardin’e gidince hemen yiyeceğim! Tahin, buluştuğu şeyi şahane hale getiriyor nt. Yalnız sayın admin, İstanbul’da en iyi tahinli çörek nerede yenir, onu da der misiniz? Eskiden Boğaziçi Ünv. orada bir fırın vardı süper yapardı mesela. Bu konudaki yorumlarınızı bekliyoruz :)

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir