BalıkÇorbaMuğlaNE YİYELİMNEREDE YİYELİM

Marmaris’te En İyi Balık Çorbası Nerede İçilir? Liman Restoran, Ömer’in Yeri, Marmaris Muğla

Efendiler, New York’taki salatası ile meşhur Liman Resturant ile karıştırılmasın. Burası kelli felli Marmaris sahilde, denizin hemen dibinde envai çeşit balık ve meze çeşiti yapıp satan bir deniz ürünleri restoranı, ayrıca ve fakat ve lakin balık çorbası ile meşhur. Huzurlarınıza Liman Restoran, Ömer’in Yeri. Balık çorbası pek meşhur dedik, değil mi?

Biraz peşrev geçip çorbaya ve nefasetine hemen geleceğiz. Az sonra…

Şimdi eğer her zamanki gibi gidip de yerseniz ne demek istediğimizi daha iyi anlarsınız. “He, evet Harbi Yiyorum Abi haklıymış. Evet. Çok güzelmiş. Mmmm… Hanım sen de denesene. Ölümü gör bak çok lezzetli.” falan dersiniz demesine de lakin anlatmak da bizim işimiz işte. Onca arayıp tarayıp bu yazıya geldiniz madem, izah etmek boynumuzun borcu. Ortaya attığımız Marmaris’te En İyi Balık Çorbası iddiasını ispatlayamazsak o bizim ayıbımız. (Bkz. Daha önce eklektik bir biçimde ziyaret edip yazdığımız ve inanır mısınız hala açık olan Marmaris restoranları.)

Bizi izleyenler bilir; bir restoranda bütün menünün değil, bir restoran menüsündeki tek bir cevherin peşindeyiz. Duruma böyle bakınca Türkiye’de çok iyi bir balık çorbasını da ne kadar az ve sınırlı sayıda yerde içebileceğinizi anlamış olursunuz. Bu bağlamda Liman Restoran Marmaris’te kelimenin tam anlamıyla bir harbi yiyorum lezzet noktası. Zira sadece gidip balık çorbasını içip dönebilirsiniz. O derece iyi.

Balık Çorbası Bahane…

Tabii balık yemek isterseniz; deniz ve çiftlik balıkları da mevcut. Yalnız tabii bu balık olayına girerseniz o biliyorsunuz yanına meze de ister, meze olunca o da yanına rakı ister falan derken, çorba içmek niyetiyle girdiğiniz restorana şişkin bir hesap ile gecenin sonunda canınız sıkılabilir. Gerçi kapital durumunuza göre sıkılmayabilir de. Nitekim balık restoranları hem balığın, hem de müşterinin yağlısını sever. Keyif sizin tabii, yine de böylesine kapsamlı bir ziyafete düşecekseniz gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı salık veririz. Çünkü sizin gibi benzer şekilde ziyafete düşmek isteyen güzel vatanımızın gizli ve kapitali sağlam çok insanı var.

Heyhat ki; işte Harbi Yiyorum orta gelirlinin de cebini düşünüyor ve sizi bu deneyimden mahrum bırakmıyor. Tavsiyemiz; erken bir vakit gidin; “Ben sadece balık çorbanızı içeceğim, çok meşhurmuş!” diyin. Mekanı az biraz onore edin. Garsonu heyecanlandırın. Sadece çorba için, mezeye, balığa, kalamara salça olmayın. Makul bir fiyat ödeyin ve mutmain bir halde usulca masadan kalkın ve mekandan ayrılın. (Hesabı ödeyin, biraz da cici bahşiş bırakın) Bu kadar basit.

Ne oldu şimdi?

Bakın şimdi şöyle bir yaptıklarımızın üzerinden geçelim; Marmaris deniz kenarında, klas bir yerde yemeğinizi yedini mi, yediniz. Liman Restoran Ömer’in Yeri’nde oturdunuz mu, oturdunuz. Menüdeki en harbi en havalı yemekten sipariş verdiniz mi, verdiniz. Gerisini bırakın Marmaris’in dalgaları ve rüzgarı düşünsün. (Biraz da mekan sahibi düşünebilir.)

Yalnız akşam saatleri sadece balık çorbası içmeye gitmeyin sakın, mekan sahipleri bize küfür eder vallahi, vebalini ik cihanda ne siz ne de biz kaldırabiliriz sonra… İçki içmeyen adam akşam saati balık çorbası içmeye gitmesin bir zahmet. Rica ediyoruz. (Gerçi biz, size tavsiye ettiğimiz her şeyin tam tersini yaptık. Çorba içtik, meze yedik, kalamar söyledik, rakı içtik, balık yedik hey gidi hey! Sadece balık çorbası içeceğiz diye gidip hangi ara buralara geldik enteresan cidden.)

Ne demiştik?

Az sonra (peşrev sonrası) balık çorbasından ve nefasetinden bahsedeceğiz demiştik değil mi? İşte vakit, o vakit.

Terbiyesiz, bol taneli, löp (levrek) etli, maydanozlu mükemmel bir balık çorbası işte. Üzerine biraz da yağ ve pul biber isteyin garsondan ki rengi gelsin. Sonrasında sık limonu, bas karabiberi, bas zevkine göre tuzu, bitti gitti.

Gökten üç balık düştü, biri sizin, biri bizim biri de Liman Restoran’ın başına…

Haydi hep beraber bakalım kerametine.

Afiyetle.

*Not: Bu yazının İngilizcesini “Where to Have the Best Fish Soup in Marmaris?” başlıklı makalede GastroTurfing.com sitesinden okuyabilirsiniz.

Liman Restoran – Ömerin Yeri
Tepe mah Yat Limanı, Barbaros Cd. No 25, 48700 Marmaris/Muğla, Türkiye
Tel: +902524126336

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Marmaris’te En İyi Balık Çorbası Nerede İçilir? Liman Restoran, Ömer’in Yeri, Marmaris Muğla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir