AmerikaDeniz ÜrünüNE YİYELİMNEREDE YİYELİMNew YorkSuşi

Manhattan’da Suşi (Sushi) Hand Roll Nerede Yenir? KazuNori, Manhattan, New York, Amerika

Sushi sevenler müjde! Manhattan’da (15 W. 28th St.) 24 tabureli bir barın önünde sushiyi bildiğiniz sushi şeklinde değil de yaprak haldeki noriye “dürüm” halde gözlerinizin önünde sarıp servis eden bir restoran var. İsmi: KazuNori. New York’ta fenomen bir Japon restoranı. Çok şükür yine bir New York ziyaretimizde buraya da gitmek, lezzetlerinin idrakına varmak nasip oldu.

İsmi ünlü Los Angeles’ta yaşayan “Omakase” şefi Kazunori Nozawa‘dan geliyor. KazuNori ismi de zaten “Nori” ile “Nori: Deniz yosunu demek.” direkt sushi ismini çağrıştırdığı için KazuNori, bir restoran olarak zaten maça 1-0 önde başlamış diyebiliriz.

Farklı bir mekan, farklı bir konsept, tamamen farklı bir Uzakdoğu mutfağı deneyimi…

KazuNori Neden Farklı?

Efendim, KazuNori’ye vardınız diyelim. Peki öyleyse neler ile karşılaşacaksınız?

Bir kere 24 tabureli bar dışında bir başka oturma yeri yok. İnsanlarla yan yana oturup yemek yiyorsunuz. Gittiğinizde mutlaka bir bekleme sırası oluyor. Hele bir de akşam saatlerinde giderseniz bir saate yakın yemek sıranızın erimesini beklemeniz gerekebilir. Rezervasyon falan söz konusu değil. En güzeli turist gibi gelip, alakasız; yoğunluğun olmadığı bir saatte KazuNori hand-roll larınızı yemek.

İçeri girdiğinizde karşıdaki tabeladan broşür gibi kağıtlara basılı menüyü ve kurşun kalemi alıp hand-roll seçimlerinizi yapıyorsunuz. 3’lü roll, 4’lü roll, 5’li roll, 6’lı roll… diye ayırmışlar. Her bir rollun içindeki muhteviyat farklı. (Istakoz, yengeç, toro, sarı kuyruk v.b.) Elbette kaç adet yemek istediğinizi önceden gözünüze kestirip ona göre bir bedel ödüyorsunuz. Biz kişi başı beşer tane gözümüze kestirdik mesela.

Sonra sıranız gelince biri size barın önünde oturacağınız tabureleri gösteriyor ve şov başlıyor.

Oturduğunuz barın karşı tarafındaki usta, pirinci ve noriyi alıp başlıyor gözünüzün önünde sarmaya. KazuNori web sitesinde defalarca belirtmiş; buradaki pirinç pişiriciler öyle alelade pirinç pişiriciler değil, adeta buharlı pirinç pişiricilerin Ferrarileri… Ayrıca noriler (kurutulmuş deniz yosunları) da Kaliforniya yosunu değil, kelli felli Japonya’dan ithal geliyor. Keza balıklar da öyle. Ürünlerdeki özen ve özellik saymakla bitmez hani.

Hal böyle olunca kıtır kıtır norilere gevşek bir biçimde sarılmış ılık pirinçlere ve o pirinçlerin ortasına hemhal edilmiş balıkların lezzetine doyum olmuyor. Bu arada bütün balıklar sürülebilir (pate) forma getirilmiş. Yani hand rollları yerken ağzınızda balıkların tatları da eriyip gidiyor.

Dediğimiz gibi hand roll denen güzelleme, mantık olarak sushi ama aslında yediğimiz tam olarak da sushi değil. Ara detaylar ve yancılar ise bir sushi restoranındakinin aynısı: Wasabi, zencefil turşusu, soya sosu…

Hand rollar daha çok dürüm yapılıp, kesilMEmiş sushileri andırıyor. Lakin yalan yok! Böyle dürüm şeklinde yemek de bize doğrudan lokma halinde sushi yemekten daha keyifli geldi. Hand rolları ancak 3-5 ısırıkta yiyip bitirebiliyorsunuz. Her bir roll gözünüzün önünde beşer dakika arayla yapılıp servis ediliyor. Yani beş roll sipariş ederseniz yaklaşık yarım saat içerisinde servisiniz tamamlanmış oluyor.

Meksika Kolası

Burası için ayrıca bir içecek tavsiyemiz de var: Meksika Kolası. Biz de ilk kez denedik. Farkı glukoz şurubu yerine hala şeker kamışından doğal şeker ihtiva ediyor olması. Damak tadı kuvvetli olanlar içer içmez diğer kolalardan farkını anlayacaktır. Kesinlikle daha lezzetli.

İşte özetle KazuNori böyle bir yer…

Manhattan’a gelecek olursanız ve eğer Uzakdoğu yemekleri (çiğ balık ya da sushi gibi) seviyorsanız farklı bir deneyim için KazuNori‘ye mutlaka uğrayın. (Not: Okumak isteyenler için İngilizce kaynak olarak ilgili bir KazuNori değerlendirmesi.)

Pişman olmazsınız. Olursanız paranızı geri asHAGDJGHAFHG!

Vesselam.

KazuNori: The Original Hand Roll Bar
15 W 28th St, New York, NY 10001
Tel: +13475945940

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir