Et HaşlamaMuğla

Marmaris’te Sulu Kebap Nerede Yenir? Muğla Köfte ve Çorba Salonu, Marmaris, Muğla

Marmaris’te bir çok Muğla Köftecisi isimli yer var. Muğla köftesinin kendisinde de esasen çok bir halt yok. Tükürük köftesinin en primat hali diyebiliriz. Lakin bizim size bahsedeceğimiz lokanta “Sulu Kebap” ismini verdiği zat-ı şahanesiyle diğerlerinden epeyce farklılaşıyor. Evet, bugünkü yazımızın konusu: Sulu Kebap.

Kendisini ilk gördüğünüzde “Hadi canım bu bildiğin et haşlama işte!” ya da “Ulan bunun neresi kebap şimdi?!” diyeceğiniz bir yemek.

Yalnız bir dakika! Burada bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim. Eğer bir pisuvarı tuvalette görüyorsunuz o sadece işediğiniz bir pisuvardır. Ancak onu bir sanat galerisinde ya da müzede görüyorsanız o artık bir sanat eseridir. (Bkz. Marcel Duchamp Pisuarı)

15 yıllık işletmeye sahip Nuri Usta lokantasında bu yemeği mönüsüne alıp da ismine “Sulu Kebap” diyorsa o sulu kebaptır. Yok eğer Nuri Usta’nın evine giderseniz ve size bu yemeği sunuyorsa o bir “Et Haşlama” dır. Bu kadar basit!

Çok şükür bugün yeme-içme dünyasında bir önemli noktaya daha güzel bir örnekle açıklık getirmiş olduk.

[wdi_feed id=”1″]

Nuri Usta’da sulu kebap tam 8 saat kısık ateşte haşlanan bir et ve onun suyu ile masanıza servis ediliyor. Eti kemiğinden kolayca ayırıp suyun içinden çatallayarak yiyor, üstüne de etin suyunu şifa niyetine kaşıkla veya çukur tabağı kafanıza dikme suretiyle midenize gönderiyorsunuz.

Bu arada etin suyuna istediğiniz hileyi yapabileceğiniz aygıtlar da masanıza konulmuş. Sarımsaklı su, limon, karabiber, pul biber, dilerseniz taze/turşu acı biberler bunlardan bazıları… Yani sulu kebabınız fanteziye oldukça açık.

Evet, sulu kebabınızı yediyseniz şimdi Nuri ustanın Muğla köftelerini denemenizin sırası geldi.

Şöyle “Soğanı ve ekmeği bol çeeekkk!” diye bağırabilirsiniz.

Ey lezzet avcısı afiyet olsun! Bir de Hacı’nın Yeri‘ne mutlaka uğrayın.

Tamam, dağılabiliriz.

Muğla Köfte ve Çorba Salonu
Tepe 6 sok. No:6 Marmaris – Muğla
Tel: (0252) 412 65 71
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Marmaris’te Sulu Kebap Nerede Yenir? Muğla Köfte ve Çorba Salonu, Marmaris, Muğla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir