Bunları Bilelim

Maya Mantarı (Kandida) Varlığında Neler Yenilmeli? – Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul Yazdı

Kandida albicansın en önemli besini şekerdir. Beyaz un, alkol ve türevlerinden elde edilen tüm ürünler hızla şekere dönüşür ve kandidayı besler. En az iki ay süreyle her türlü rafine karbonhidrattan kesinlikle uzak durulmalıdır. Rafine karbonhidrat denildiği zaman beyaz un ve beyaz şeker kadar her türlü alkolün de şeker deposu olduğu unutulmamalıdır.

Olgun ve kuru meyveler bol miktarda fruktoz içerdiği ve fruktoz da hızla şekere (glikoz) dönüştüğü için yine en az iki ay süreyle olgun taze meyve ve kuru meyvelerden uzak durmak gerekir.

Pirinç, bulgur, soya sosu ve mayalı yiyecekler kandidiyazisi olanların uzak durması gereken diğer lezzetlerdir.

Bağırsaklarında kandida olanlar renkli ve çeşitli besinler yemeye özen göstermelidir. Mevsimine göre bolca sebze, salata, yeşil yapraklılar, taze soğan, sarımsak ve pırasa bağışıklık sistemine destek verirken, özellikle lahana türü sebzeler antimikrobiyal etkinlik gösterir.

Bu tedavi sürecinde çok faydalı bir besin var ki o da domatestir. Özellikle suyunda bulunan likopen, C ve E vitaminleri, potasyum ve çok sayıda mineral nedeniyle bu diyet sürecinde çok faydalı bir besindir.

Bakliyatlar, tohumlar ve kabuklu yemişler ise bağışıklık sistemi için zengin bir protein kaynağı olmakla beraber bağırsak florasının korunması için zengin posa maddesi ve birçok ikincil bitkisel maddeler içerirler.

Tam tahıl unu ve türevi ürünler, müsli, gevrek ve tahıl yemekleri; her türlü balık; yağsız et kandidası olanların tüketebilecekleri temel gıdalardır.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir